سرویس: اخبار استان کرمانشاه کد خبر: 384926 ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳

در مراسمی صورت گرفت؛

نامگذاری یکی از بلوارهای کرمانشاه به نام «یارمحمد خان»

مرصادنیوز: یکی از بلوارهای کرمانشاه در مراسمی به نام «یارمحمد خان» نامگذاری شد.

 نامگذاری یکی از بلوارهای کرمانشاه به نام «یارمحمد خان»

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، در آیینی که عصر امروز با حضور نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان استانی برگزار شد، یکی از بلوارهای کرمانشاه به نام «یارمحمد خان» یکی از سرداران مشروطه نامگذاری شد.

همچنین در این آیین از  تیزر ساخت فیلم یارمحمد خان کرمانشاهی نیز رونمایی شد.

عبدالرضا مصری نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باید پیگیر شویم چرا شخصیت های مناطق مختلف کشور در تاریخ گذشته و معاصر نمایان شدند اما شخصیت های استان ما در سکوت و نقطه تاریک تاریخ قرار گرفتند.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی افزود: استان کرمانشاه شخصیت های علمی، فرهنگی، هنری، سیاسی و ... فراوانی داشته و دارد اما نتوانستیم آنطور که شایسته است اسطوره سازی کنیم و آنها را به ایران و جهان بشناسانیم.

این مسئول به رشادتهای ستار خان و باقر خان اشاره کرد و گفت: این دو بزرگوار در استان خود در مقابل مشروطه ایستادند اما یارمحمدخان کرمانشاهی انتخاب کرد که به تبریز برود و این کاری بس بزرگ است اما در تاریخ مظلوم و محروم مانده است.

مصری با بیان اینکه در نمایان کردن شخصیت ها قصور داشته ایم، گفت: این همان کاری است که گذشتگان در ۱۰۰ سال گذشته انجام دادند چرا که با کارهای بزرگ در چشم ما بزرگ نمی آیند یا کرمانشاهیان خاکی هستند و جایگاهی برای خود قائل نیستند.

وی ادامه داد: مگر چند آیت الله نجومی، میرجلال الدین کزازی، پرفسور شمسی پور، پرفسور خدایی و ... در کشور وجود دارد که از آنها غافل هستیم و به درستی آنها را معرفی نکردیم.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر بتوانیم در مقابل کسی احساس کوچکی کنیم آن وقت است که می توانیم او را بزرگ جلوه دهیم و امروز نقطه عطفی است برای اینکه یار محمدخان را فردی بزرگ جلوه دهیم.

این مسئول اظهار داشت: اگر امروز می بینید در جایی شخصیتی به عنوان اسطوره معرفی شده است بخاطر مردم آن دیار است که آنها را به این درجه رسانده اند و همین امر سبب شده است که امروز خودشان بزرگ دیده شوند و از استان آنها به عنوان اسطوره یاد شود.

مصری خاطر نشان کرد: اگر همدیگر را تقویت کردیم بزرگان و اسطوره های ما نیز نمایان می شوند و لازمه این کار این است که واقعیت ها را آنطور که هستند دریابیم.

توجه به پروژه‌های فرهنگی در اولویت است

مازیار رضایی رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر کرمانشاه نیز در این آیین به ارائه گزارشی از عملکرد مدیریتی شهرداری در بحث فرهنگ و ورزش اشاره کرد و اظهار داشت: شهرداری ها تا سالها قبل عملکردی عمرانی- خدماتی بود.

وی گفت: اما پس از مدتها توجه به فرهنگ و شهروندسازی رنگ و بوی خاصی گرفت و می توان گفت این کار نقش بسزایی در کاهش مخاطرات شهری دارد لذا در شهرداری توجه به پروژه ها و برنامه‌های فرهنگی در اولویت قرار دارد.

رضایی افزایش تعلق خاطر و امید و نشاط اجتماعی شهروندان به شهر را یکی از موضوعات مهم در بازدارندگی و کاهش مشکلات شهر اعلام کرد و بیان داشت: اگر مردم به توسعه شهرشان علاقه داشته باشند برای توسعه و ارتقاء آن تلاش خواهند کرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر کرمانشاه خاطر نشان کرد: یکی از پروژه هایی که دنبال می کنیم توحه به داشته های کرمانشاه است چرا که مفاخر و مشاهیر بزرگی داریم که چندان به معرفی آنها پرداخته نشده و اگر بتوانیم این آثار را برجسته کنیم بدون شک در ایجاد علاقه و تعهد اخلاقی همشهریان کمک کرده ایم.

این عضو شورای شهر کرمانشاه افزود: در این راستا یکی از برنامه های خوبی که اجرا کردیم« کرمانشاه پایتخت نوروزی» بود که توانستیم کرمانشاه را به اقصی نقاط کشور بشناسانیم و بسیار موثر واقع شد.

به دنبال ثبت کرمانشاه به عنوان شهر خلاق موسیقی در یونسکو هستیم /راه اندازی پارک مشاهیر در کرمانشاه

رضایی ادامه داد: در حال حاضر پروژه شهر خلاق موسیقی سخن را دنبال می کنیم و به دنبال ثبت کرمانشاه بعنوان شهر خلاق موسیقی در یونسکو هستیم امیدواریم با این موضوع بتوانیم در پیشبرد اهداف و توسعه فرهنگی شهر کرمانشاه موثر باشیم.

وی بیان داشت: همچنین تقویم روزداشتی برای استان کرمانشاه تهیه کردیم و قرار گذاشتیم از میراث معنوی و ناملموس در این تقویم تقدیر شود و در مرحله اول ۲۰ روز را نمصوب کردیم و امیدواریم در آینده در هر ۳۶۵ روز سال بتوانیم برنانه داشته باشیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر کرمانشاه همچنین از پیگیری راه اندازی پارک مشاهیر در کرمانشاه خبر داد و گفت: به جهت آشنایی مردم با مشاهیر کرمانشاه در حال جمع آوری لیستی از مشاهیر هستیم اما یک لیست جامع از مشاهیر در استان وجود ندارد.پس از تهیه لیست مشاهیر پارک مشاهیر راه اندازی خواهد شد.

راه اندازی ساختمان مشروطه یا خانه تاریخی یارمحمدخان در کرمانشاه

رضایی به برگزاری گرامیداشت بزرگانی همچون محمدعلی سلطانی، میرجلال الدین کزازی اشاره کرد و گفت: امروز نیز توانستیم بزرگداشت سردار یارمحمد خان را برگزار کنیم و با حمایت استاندار استاندار مبلغ ۲ میلیارد تومان جهت احیاء آرامگاه این سردار ملی اختصاص پیدا کرد تا بتوانیم ساختمانی تحت عنوان ساختمان مشروطه یا خانه تاریخی یارمحمدخان را در این فضا راه اندازی کنیم.

این عضو شورای شهر کرمانشاه همچنین از برگزاری گرامیداشت یاد و خاطر میرزا رضا کلهری از مفاخر خوشنویسی و میرزا احمد الهامی ملقب به فردوسی حسینی در دوشنبه و پنج شنبه همین هفته خبر داد و گفت: برگزاری این قبیل روزداشتها را تا اسفند ماه امسال در دستور کار داریم.

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها