سرویس: سیاسی کد خبر: 386455 ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲

یک استاد دانشگاه:

اگر دشمن‌شناس باشیم، می‌دانیم آمریکا قابل اعتماد نیست

مرصادنیوز: یک استاد دانشگاه در حوزه مسائل سیاسی معتقد است اگر آنهایی که امید به غرب بسته‌اند دشمن‌شناس بودند می‌دانستند که آمریکا غیرقابل اعتماد است.

اگر دشمن‌شناس باشیم، می‌دانیم آمریکا قابل اعتماد نیست

محمد کرمی راد در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد در مورد غیرقابل اعتماد بودن آمریکا به موضوع برجام اشاره کرد و اظهار داشت: اگر به توصیه‌ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری عمل می‌شد شاید کار به اینجا نمی‌کشید.

کارشناس حوزه امنیت ملی افزود: نمی‌خواهم جناب ظریف را متهم کنم که چون همکلاس جان کری بوده و در زمانی که ما در جبهه ها در نبرد با دست‌نشانده شرق و غرب بودیم ایشان با این فرد در یک کلاس بودند، اما اعتماد به وزیر امور خارجه و قولی که به آنها داده بودند از یک طرف و حل و فصل بخشی از مسائل تحریم که تصور دولت این بود که شاید بتوانند تحریم‌ها را به حداقل برسانند یا با مسئله برجام به نقطه ای برسند که به اهدافشان نزدیک شوند، این کار را رقم زد.

وی بیان داشت: دولت در موضوع برجام در انتخابات چه در موضوع ریاست جمهوری چه در موضوع مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری بهره برداری سیاسی سنگینی کرد.

کرمی راد ادامه داد: بر همین اساس مردم را فریب دادند و گره زدن اقتصاد مملکت به موضوع مذاکرات و برجام از جمله نقایصی بود که در سیاست خارجی ما رقم خورد.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: حدود 20 درصد از تحریم ها در موضوع اقتصاد ما اثر گذاشته و بخش عمده ای از آن مربوط به مدیریت در سطح کلان کشور است.

وی تاکید کرد: اگر به توصیه های مقام معظم رهبری در طول 15 سال گذشته که تاکید بر مسائل داخلی و اقتصاد داشت چه در رونق تولید و مسائل اقتصادی گذشته داشتند با چنین مشکل عظیمی دست و پنجه نرم نمی کردند.

کرمی راد بیان داشت: دولت مردان و جریان سیاست های خارجی ما چشم امید خود را به برجام دوخته بودند و همه چیز را به برجام گره زده بودند و وقتی آقای ترامپ با مناظره ها و مباحث انتخاباتی با خانم کلینتون وارد بحث شد، می توانستیم با رصد و ارزیابی  بر روی روانشناسی رقیب کار کرد و بر اساس آن قدم های بعدی را برداشت.

استاد دانشگاه ادامه داد: یکی از خصیصه های مهم ائمه اطهار(ع) و همچنین امام خمینی(ره)را دشمن شناسی عنوان کرد و گفت: وقتی دشمن را خوب بشناسید می دانید گام های بعدی را چطور بردارید.

کرمی‌راد در بخش دیگری از سخنانش به بیانات مقام معظم رهبری در دانشگاه افسری ارتش اشاره کرد و گفت: رهبر انقلاب تأکید داشتند که دشمنان را دست کم نگیریم و غفلت نکنیم.

وی افزود: آمریکا برای خاورمیانه نقشه های صد ساله و دویست ساله دارد و حداقل بخشی از خاورمیانه که منطقه حوزه خلیج فارس است و در آنجا حیات اقتصادی و حیات و ممات آمریکا به این موضوع گره خورده و لذا دست بردار نیستند.

کرمی راد گفت: آنها منافعشان را از دست دادند، زمانی در عراق با وجود دخالت و حذف صدام دست نشانده از صفحه روزگار تصور می کردند که سفره ای را پهن کرده و راحت از آن تناول می‌کنند، اما دیدند تمام نقشه‌های آنها را  جمهوری اسلامی و محور مقاومت بهم ریخت.

این کارشناس حوزه امنیت ملی بیان داشت: دولتمردان نباید بیش از این فریب آمریکائیها را بخورند و باز نگویند اگر آمریکا به برجام برگرد فلان می شود.

وی خاطر نشان کرد: رئیس جمهور باید متوجه باشد که اگر می خواهد در انقلاب اسلامی و بر اساس آموزه های دینی موضع درستی بگیرد باید در مسیر رهبری حرکت کند.

کرمی راد افزود: یک ورزشکار و جوان ایرانی که ادعای سیاسی بودن را هم ندارد و می گوید سیاسی نیستم این را خوب درک کرده که تبعیت از ولایت راه نجات کشور است.

این استاد دانشگاه گفت: بر اساس قانون اساسی و آنچه که ما به آن اعتقاد داریم و بابت آن شهدا، ایثارگران و جانبازان زیادی را تقدیم کردیم و 40 سال با تحمل تحریم های پشت سرهم سختی کشیدیم، رئیس جمهور باید بر اساس این موضع خود را بیان کند.

وی اظهار داشت: الان محور مقاومت در اوج پیروزی است و عربستانی که روزی در مقابل آنها می ایستاد الان در منجلاب و باتلاق گیر افتاده و برای اینکه از این باتلاق بیرون بیاید دست تمنا سوی ایران دراز کرده است.

کرمی راد گفت: این جای سوال است که مجلس چطور در عرض 20 دقیقه برجام را تصویب کرد، اگر چه برجام را در مجلس یا شوراز امنیت ملی به عنوان برجام تصویب نکردیم بلکه راههای مقابله را بیان کردند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: لذا اینجاست که رئیس جمهور بر اساس این تدبیر سخن به میان بیاورد و بگوید ما بر اساس چهار چوبی که برای برجام قائل بودیم اما بر اساس مقابله های منطقی و عقلانی جمهوری اسلامی با موضوع برجام باید برخورد کرد.

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها