سرویس: سیاسی کد خبر: 387319 ۲۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱

یادداشت/

رهبر سپر بلای بی‌تدبیری دولت!

مرصادنیوز: رهبر معظم انقلاب در «شبیخون بنزینی دولت» خود را سپر بلای بی تدبیری و بی کفایتی دولت در اجرای طرح کرد.

رهبر سپر بلای بی‌تدبیری دولت!

یاداشت /محمدامین بهرامی: صبح یکشنبه بود که سخنان درس خارج فقه رهبر معظم انقلاب درباره سهمیه بندی بنزین منتشر شد؛ با اینکه از قبل معتقد بودم که حتما باید مصرف سوخت سامان یابد اما کتمان نمی کنم که شیوه اجرای طرح توسط دولت که آن را " شبیخون بنزینی دولت " می دانم که باید بعد در باب آن گفته شود سبب شده بود که درک بخشی از سخنان ایشان برایم سخت باشد و ساعتها به طول بینجامد.

درک آن از جهاتی برایم دشوار بود؛ از سویی از عدم انتقاد از نحوه اجرای طرح بود که به نظرم می آمد باید دولت مورد تشر قرار بگیرد و بدون تعارف بی آبرو شود در عجب بودم.

یک جنبه دیگر ماجرا هم این بود که ایشان خود را سپر بلای بی تدبیری و بی کفایتی دولت در اجرای طرح کرد؛ دولتی که از اعماق جان اعتقاد دارم لیاقت آن را نداشته و ندارد که رهبر انقلاب یک صدم چنین کاری را برایش انجام دهد.

سخنان چند روز قبل رییس جمهور محترم در سفرهای استانی هنوز تازه است. برای چنین دولتی چرا باید چنین کاری کرد و نکته مهمتر آنکه عملا تمام تیر و ترکش ها از این پس به سمت رهبر انقلاب بود. همه اینها منجر به ناراحتی ای در من شده بود که البته هنوز هم اعتقاد دارم اینها درست است اما فقط اینها نیست.

رهبر معظم انقلاب مسئولیت این کار را بر عهده گرفت و طبیعتا تبعاتش را نیز و تیر و ترکش هایش را نیز هم.

پس از ساعتها کلنجار و تمرکز بر این جمله اوضاع تغییر کرد؛ این بار بیشتر ناراحت بودم و البته شکسته دل.

او، خمینی وار ضمن آنکه توجه به مردم و عدم قرار گرفتنشان در فشار اقتصادی که دغدغه همیشه اش است را تکرار کرد اما گامی فراتر گذاشت و بار مسئولیت را بر دوش گرفت تا مسیر غلطی که داشت برای کشور چالش ایجاد می کرد پایان یابد و اگر به میدان نمی آمد و اینگونه خود را در معرض تیر و ترکش ها قرار نمی داد معلوم نبود که در آینده امکان اینکه تصمیم سخت و ضروری ای برای تغییر در وضع کشور گرفته شود فراهم گردد.

این از خودگذشتگی را در شرایطی باید درک کرد که دولت طبق معمول گندهایی که بارها زده است روزه سکوت گرفته بود.

دل شکسته بودم از اینکه کسی چون من که مدعی انقلابی گری است از همان ابتدای کار، این از خود گذشتگی معنوی رهبر را نتوانسته بود درک کند. همانگونه که امام مسئولیت جنگ را به عهده گرفت او هم از اینکه بین مردمی که تحلیل جامعی از چرایی اصلاح سوخت ندارند، به غلط محبوب شود گذشت تا رسم اداره صحیح جامعه دچار اختلال نشود.

حالا می توانم دلایل چند دیگری برای این اقدام رهبر بزرگوار بیان کنم و البته این ها نیز صرفا از نظرگاه ناکافی و نابسنده من است.

بدون تعارف این دولت یکی از فشل ترین دولتهای پس از انقلاب و به بیان بهتر فشل ترین آنهاست. آنقدر فشل که برای کمک به او در اداره کشور، دو قوه دیگر هم بسیج شدند.

طبیعی بود که از این دولت که خود مقصر توقف این طرح بود و با غرور و تکبر تمام، چند سال است آن را متوقف کرده است اجرای چنین طرحی - و البته هر طرح مفید دیگری که نیازمند همت و پشتکار باشد- محال ممکن باشد و حالا که به ناچار و به دلیل وضعیت خاص کشور، این دولت باید آن را اجرا کند حمایت از آن ضروری است و نه حمایت بلکه سپر شدن تا لااقل دولت، یک کار که به سود کشور است را در کارنامه خود بگنجاند وگرنه کارنامه 8 ساله اش برای کشور چه دستاورد کلانی داشت؟

این سخنان سوای زحمات و تلاش های مدیران میانی ای است که در هر صورت و در هر دولتی خدمت خود را به کشور انجام می دهند ومنحصر در این دولت نیستند.

از سوی دیگر، واقعیت آن است که اجرای عادلانه مصرف بنزین، برای کشور و هرکس آن را انجام دهد افتخار است ولو اینکه در ابتدای امر، نگاه ها طور دیگری باشد.

با این شروع، دولت در این افتخار هم چندان نقشی ندارد همچنانکه خود آن را تعطیل کرده بود، در مرحله اجرای مجدد، در این حد از تدبیر خالی بود که گام اول را هم نتوانست بدون ایجاد تلفات و بحران برای کشور بردارد و در این شرایط قطعا با این حمایت و نطق رهبر معظم انقلاب، افتخاری در حکمرانیِ با تدبیر و بدون گرفتار شدن در پوپولیسم سطحی و بی خاصیت، برای ایشان ثبت شد.

و این امر میسر نمی شد جز اینکه او مردانه، به میدان بیاید. آن هم نه مانند مصلحت بازی شخصی بسیاری از مسئولان که رندانه سنگینی کار را به دوش دیگران می گذارند و خود به سخنرانی و قهرمان بازی مشغول می شوند.

این بزرگمرد یکشنبه صفحه دیگری از رهبری و امامت را پیش چشم ما گشود تا بدانیم بیهوده نیست که در زیارت عاشورا می خوانیم: فاسئل الله الذی اکرمنی بمعرفتکم و معرفت اولیائکم...

*فعال رسانه ای

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

آخرین مطالب

پربازدیدترین ها