کد مطلب: 388096
دوشنبه ۱۳۹۸/۹/۱۱ - ۱۴:۲۸

معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش:

۳۰ درصد از دانش‌آموزان استانداردهای لازم سلامت روان ندارند

مرصادنیوز: معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت: ۳۰ درصد از دانش آموزان در حوزه سلامت روان از استانداردهای لازم برخوردار نیستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، علیرضا کاظمی امروز دوشنبه در آئین رونمایی از طرح یاری گران زندگی اظهار داشت: اگر معلمان دغدغه نداشته باشد و از مهارت های کافی برخوردار باشند بدون شک جامعه بدون دغدغه و مملو از مهارت خواهیم داشت.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش افزود: ریل توسعه کشور در همه ابعاد از آموزش و پرورش می گذرد که ایستگاه اولیه کشور در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و .. محسوب می شود.

این مسئول بیان داشت: اگر تاریخ انقلاب را مرور کنیم به ویژه در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و به طور ویژه اعتیاد به این نتیجه می رسیم که رویکردها را باید تغییر دهیم.

کاظمی خاطر نشان کرد: اگر قرار است در این حوزه به موفقیت دست پیدا کنیم باید سراغ آموزش و پرورش و نسل نوجوان و جوان بیاییم و پیشگیری را از این مرحله شروع کنیم.

وی گفت: ۴۰ سال با این معضل مبارزه کردیم و به درمان مشغول شدیم اما امروز با انبوهی از آسیب های اجتماعی مواجه هستیم که نسبت به گذشته پیچیده تر نیز شده اند.

لزوم توجه به حوزه پیشگیری و فرهنگسازی /طرح سفیران سلامت یک اقدام نوآورانه در کرمانشاه است

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: بر این اساس استراتژی اول خود را باید بر حوزه پیشگیری و فرهنگسازی آن هم در کانون تحولات جامعه یعنی آموزش و پرورش متمرکز کنیم.

این مسئول طرح سفیران سلامت را یک اقدام نوآورانه در استان کرمانشاه معرفی کرد و گفت: این طرح نقطه عطفی در تاریخ ستاد مبارزه با مواد مخدر و اقدامات این حوزه در پیشگیری از آسیب های اجتماهی به یادگار خواهد ماند.

کاظمی افزود: اگر قرار است در کانون تحول یعنی مدرسه اتفاقات خوبی رقم بخورد معلم به عنوان اساسی ترین کانون تعلیم و تربیت می تواند این تحول را ایجاد کند.

وی خطر آسیب های اجتماعی را متوجه همه خانواده ها در کشور دانست و گفت: سلامت روان و سلامت اجتماعی از ارکانی هستند که جهت ارتقاء در حوزه های مختلف لازم و ضروری هستند و باید جهت برقرار کردن این آرامش روحی همه مسئولین در دستگاهای مختلف دست به دست هم دهند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: ما در آموزش و پرورش این اراده را داریم که با تمام ظرفیت خود در راستای کاهش این معضل اجتماعی خدمت کنیم.

این مسئول عنوان کرد: شاید ریشه تمام آسیب های اجتماعی به اعتیاد این بلای خانمانسوز بر می گردد که جامعه را از منظرهای مختلف دچار آسیب می کند.

۳۰ درصد از دانش آموزان در حوزه سلامت روان از استانداردهای لازم برخوردار نیستند

کاظمی یکی از علل گرایش نوجوانان و جوانان به دام اعتیاد را آسیب های روانی دانست و گفت: متاسفانه ۳۰ درصد از دانش آموزان در حوزه سلامت روان از استانداردهای لازم برخوردار نیستند و نیاز به توانمند سازی دارند.

وی طرح یاری گران زندگی را یکی از ایده های سردار مومنی عنوان کرد و بیان داشت: با تمام همت به دنبال پیاده کردن این طرح در نظام آموزش و پرورش هستیم.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: جوهره این طرح این است که از تمام ظرفیت های دانش آموزان از جمله بسیج، شوراها، همیار مشاور و ... در این راه استفاده کنیم.

این مسئول تصریح کرد: مهم ترین متغیر در حوزه آسیب های اجتماعی خانواده است که ۴۸ تا ۶۸ درصد در شکل گیری آسیب های اجتماعی در فضای جامعه موثر است.

وی فقدان مهارت های کافی را یکی دیگر از متغیرهای موثر در حوزه آسیب های اجتماعی دانست و گفت: نظام تعلیم و تربیت باید آموزش محور باشد به طور مثال در کنار دروس دینی باید دین را در وجود دانش آموزان نهادینه کنیم و این را باید در فعالیت های گروهی به دانش آموزان آموزش دهیم.

کاظمی تاکید کرد: دانش آموزان را باید وارد میادین تجربی کنیم و همچنین به شبکه های اجتماعی که فعالیت های انسان دوستانه دارند وصل کنیم.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: هر قدر بتوانیم ضریب نفوذ تشکل هایی همچون بسیج را افزایش دهیم ضریب سلامت دانش آموزان را بیشتر کرده ایم.

این مسئول ادامه داد: در گذشته مدارس نقش اول را در جامعه بازی می کرد اما امروز جامعه نقش اول را دارد و آسیب های اجتماعی در تضاد با هنجاریهای خانواده به دانش آموزان آسیب وارد می کند.

وی بیان داشت: طرح نماد محوری ترین طرح ما در آموزش و پرورش است که همه دستگاههای کشوری را کنار هم آورده و برای درمان آسیب های اجتماعی هم افزایی داریم و امیدواریم با همت و تلاش دستگاههای مختلف و محوریت آموزش و پرورش بتوانیم گامهای مثبتی در این حوزه برداریم.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

کارشناس مسائل بین‌الملل:

اعتراضات آمریکا فراتر از نژادپرستی است

مرصادنیوز: یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: عتراضات آمریکا فراتر از نژادپرستی و اعتراض بع بی عدالتی و ناکارآمدی نظام حاکم است.

پربازدیدها