کد مطلب: 388696
پنجشنبه ۱۳۹۸/۹/۲۱ - ۲۳:۲۵

اینترنت جهانی قطع می‌شود؟

مرصادنیوز: پس از قطع دو هفته‌ای اینترنت و لمس ساز و کار فعالیت شبکه ملی اطلاعات از سوی کاربران این تصور به وجود آمد که قرار است با سرعت گرفتن توسعه شبکه ملی، اینترنت جهانی قطع شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ،  پس از قطع دو هفته‌ای اینترنت و لمس ساز و کار فعالیت شبکه ملی اطلاعات از سوی کاربران این تصور به وجود آمد که قرار است با سرعت گرفتن توسعه شبکه ملی، اینترنت جهانی قطع شود اما معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی شورای ملی فضای مجازی گفت: هیچ رابطه‌ای بین شبکه ملی اطلاعات و محدودیت در اینترنت جهانی وجود ندارد.


امیر خوراکیان در ادامه اظهار داشت: مدتی قبل به دلیل شرایط خاص کشور، محدودیتی برای اینترنت به وجود آمد. متاسفانه‌ مسئله باعث شکل گرفتن این احساس شد که شبکه ملی اطلاعات به معنای ایجاد محدودیت در اینترنت جهانی است. من صریح و جدی می‌گویم که چنین برداشتی نه درست است و نه دقیق.

وی افزود: هیچ‌ فرد یا مقامی در کشور دنبال محدودیت اینترنت نیست و هدف از توسعه شبکه ملی اطلاعات این است که خدمات داخلی در شرایطی امن، پایدار و دور از دسترس بیگانگان ارائه شود و تبادلات مالی و خدمات مختلف در زمینه‌های گوناگون که مورد نیاز عموم جامعه است در داخل کشور و در یک چرخه ارتباطی امن صورت بگیرد.

معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی شورای ملی فضای مجازی تاکید کرد: هیچ رابطه‌ای بین شبکه ملی اطلاعات و محدودیت در اینترنت جهانی وجود ندارد و هیچ کس دنبال محدودیت چنین فضایی نیست. مسئله مورد تاکید پایداری سرویس‌های داخلی، تکیه بر امکانات و زیرساخت داخلی و امن بودن خدماتی است که در این چرخه انجام می‌پذیرد.

او با تاکید بر این که با تعابیر نادرست نباید به مفهوم پیشرفته و ارزشمند شبکه ملی اطلاعات ظلم شود، گفت: یکی از مشکلاتی که کشور این روزها با آن درگیر شده مسئله فیشینگ ( Phishing به تلاش برای بدست آوردن اطلاعاتی مانند نام کاربری، گذرواژه، اطلاعات حساب بانکی و مانند آنها از طریق جعل یک وبگاه، آدرس ایمیل و مانند آنها گفته می‌شود) که هر روز اخبار آن را در رسانه‌ها می‌خوانیم. اگر مبادلات مالی از بسترهای داخلی انجام شود، چنین افرادی هیچ‌وقت نمی‌توانند دست به چنین اعمالی بزنند، چون به سرعت شناسایی می‌شوند.

خوراکیان با اشاره به این که تمام دستگاه‌ها به این که سرویس‌های بومی در کشور از پایداری و امنیت برخوردار باشد اهتمام دارند گفت: مشکلات این‌چنینی در بسترهایی صورت می‌گیرد که فرد در آن هویت درستی ندار و نا امنی‌ها از این مسیر جلو می‌رود.


منبع: ایرنا

انتهای پیام/

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

مصری:

«ظریف» باید از ملت ایران عذرخواهی کند

مرصادنیوز: نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ظریف باید بابت اظهاراتش درباره مذاکره با آمریکا از ملت ایران عذرخواهی کند.

آخرین اخبار

پربازدیدها