سرویس: تازه های سایت کد خبر: 388709 ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۲

دعوت وزیر نیرو از قرارگاه خاتم؛

اردکانیان: قرارگاه به مدیریت مصرف آب و برق ورود کند

مرصادنیوز: وزیر نیرو گفت: قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) با تغییر رویکرد به صنعت آب و برق و همزمان با تداوم تولید در تلاش برای توسعه مدیریت مصرف، می‌تواند تعامل تأثیرگذارتری با صنعت آب و برق داشته باشد.

اردکانیان: قرارگاه به مدیریت مصرف آب و برق ورود کند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ،  رضا اردکانیان، وزیر نیرو در سیزدهمین همایش سراسری مدیران قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با عنوان جشنواره مالک اشتر با بیان اینکه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا یک پیمانکار است و کارش عمل به پیمان و پیمانش سازندگی و سربلندی و پایداری جمهوری اسلامی ایران است، اظهار داشت: وجه تمایز موجود در ماموریت‌ها، مربوط به موضوع پیمان است و از این زاویه همه ما پیمانکار محسوب می‌شویم و پیمان همه ما فارغ از عناوین و حوزه‌های مسئولیت، پایداری و سربلندی جمهوری اسلامی است.

وی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب و مفاهیم موجود در آن با اشاره به اینکه به شدت نیاز داریم از سطح مفاهیم کلی در توضیح گام دوم انقلاب و اقتصاد مقاومتی فراتر رفته و به تبیین دقیق معنی و مفهوم این دو در عرصه‌های تخصصی بپردازیم، افزود: تبیین تخصصی می‌بایست معطوف به محدوده کار و وظایف هر سازمان در ارتباط با خودش باشد، بنابراین به روشنی باید بیان کنیم صنعت آب و برق در گام دوم انقلاب یعنی چه و اقتصاد مقاومتی چه ترجمه‌ای دارد.

اردکانیان ادامه داد: نکته دوم، فراتر رفتن از تبیین این دو مفهوم در عرصه صنعت آب و برق و پرداختن به ارتباطات میان بخشی است؛ یعنی اگر بخش آب و برق این دو مفهوم را در عرصه خود معرفی کرد و به بیان‌های روشنی رسید و همین طور بخش‌های کشاورزی و صنعت اینگونه عمل کردند، حال در کنار یکدیگر به تعامل تعاریف، اقدامات و برنامه‌ها بپردازیم، به نحوی که خروجی عملکرد این عرصه‌های میان بخش، هم افزا باشند. اینجاست که می‌توانیم تحقق اقتصاد مقاومتی و پیشرفت در مسیر گام دوم انقلاب را شاهد باشیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه دولت به تعداد همین مفاهیم، برنامه‌ها و پروژه‌های میان‌بخش و بین‌بخشی است که تعریف می‌شود، در غیر این صورت جمع جبری وزارتخانه‌ها در کنار یکدیگر به معنای دولت نیست، گفت: دولت و حکمرانی عرصه‌هایی است که می‌تواند ارتباطات بین بخشی و عملکردها در ارتباط با یکدیگر را نشان دهد.

اردکانیان اضافه کرد: گام دوم انقلاب و اقتصاد مقاومتی دو عرصه ای است که ما را تشویق و وادار می‌کند به اینکه بخش‌ها را در ارتباط با یکدیگر تعریف کرده و هیچ بخشی به تنهایی در یک عملکرد منطبق با مفاهیم اقتصاد مقاومتی، موفق یا ناموفق دیده نشود.

وی افزود: افراد یا گروه‌هایی که به زعم خود برای دنیا تعیین تکلیف می‌کنند طبیعی است که تداوم تسلط خود را بر منابع متنوع دنیا مستلزم این می‌دانند که هر منطقه‌ای را در ارتباط با ظرفیت‌های بالقوه ای که در تضاد با برنامه‌های آن‌هاست شناسایی کرده و برنامه‌های مختلفی را در ارتباط با استمرار منافع خودشان تنظیم کنند.

وزیر نیرو یکی از اصلی‌ترین دلایل هجمه‌ها و فشارهای مختلف به کشور را وجود منابع انسانی توانمند عنوان کرد و افزود: اصلی‌ترین ثروت ارزشمند کشور ما در کنار تمام ثروت‌هایی که دارد و می‌تواند مورد طمع باشد، ظرفیت بالای منابع انسانی است. دیگران به خوبی می‌دانند که این ظرفیت نه تنها قادر است نیازهای کشور را تأمین کرده و توسعه و رشد آن مثال زدنی خواهد شد، بلکه سرریز آن منطقه را آباد خواهد کرد.

اردکانیان ادامه داد: در وهله اول می‌بایست درمقابل پارامترهایی که ظرفیت آسیب پذیر کردن ما را دارند، کشور را مقاوم کنیم.

وی تاب‌آوری را تعبیری از مقاوم سازی دانست و گفت: اصلی‌ترین پیمان ما در شرایط فعلی، افزایش تاب‌آوری کشور است و از این زاویه همه ما پیمانکار هستیم و کار ما تحقق این پیمان است.

اردکانیان ادامه داد: تاب آوری بیشتر به معنای آن است که ظرفیت تحمل مردم، محیط زیست، زیرساخت‌های صنعتی و کیفیت ارائه خدمات که بر روی هم سازنده اصلی کیفیت زندگی مردم هستند به نحوی تقویت و سازماندهی شود که امید گروههای متخاصم برای ضربه زدن از مسیر اقداماتی همچون تحریم اقتصادی قطع شود.

وی افزود: همچنین می‌بایست کشور به ظرفیتی برسد که اثر عواملی همچون تحریم اقتصادی بر کیفیت زندگی مردم و تحمیل رنج بر آنان به صفر رسیده و نیز کشور بتواند مسیر رشد و آبادانی را بدون وقفه طی کند.

وزیر نیرو با بیان اینکه چنانچه بخواهیم منصفانه به این موضوع بپردازیم باید بگوییم هنوز در این زمینه‌ها جای کار وجود دارد، ادامه داد: بهبود شرایط در سه عرصة شامل ناامید کردن مجموعه‌های متخاصم، کم اثر کردن فشارها و تحریم‌ها و سرعت دادن به رشد و توسعه کشور، مواردی است که ارتقای تاب‌آوری نامیده می‌شود.

وی شیوه مصرف کنونی را یکی از مزمن‌ترین مشکلات پیش روی ارتقای تاب‌آوری دانست و افزود: اگر نسبت به این چالش کم توجه باشیم، در سال‌های پیش رو نتیجه همه این تلاش‌هایی که کارنامه سرافرازانه‌ای هم دارد، به پر کردن فاصله بین تولید و مصرف منجر نخواهد شد.

وزیر نیرو تاکید کرد: می‌بایست برای اصلاح مصرف چاره‌اندیشی کنیم و لازم است این موضوع جزو برنامه‌های ارتقای تاب‌آوری کشور در ذیل موضوع سازندگی و پایداری تعریف شود.

وزیر نیرو شیوه استفاده از منابع زیست محیطی، آب و انرژی را منطبق با نوعی بد مصرفی دانست و اظهار کرد: امروز در جای جای کشور در حال اجرای پروژه‌های مهم و اثرگذار تأمین آب به ویژه آب شرب هستیم.

اردکانیان افزود: وزارت نیرو برای مصارف 17 استان کشور، برنامه تخصیص بیش از 8 میلیارد متر مکعب آب دریا برای استحصال 2 میلیارد و 300 میلیون مترمکعب آب شیرین را در هفته‌های اخیر به تصویب شورای عالی آب رسانده است.

وی با بیان اینکه منطقه شرق کشور که حفظ جمعیت مسکون در آن اولویت امنیت ملی ماست، می‌بایست از حیث تأمین آب مورد نیاز، ایمن باشد، ادامه داد: برنامه تخصیص آب از دریا به استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی پس از مطالعات گسترده انجام شده که برنامه‌های سازگاری با کم آبی آن‌ها به تصویب کارگروه ملی رسیده و یکی از اجزای آن نیز تأمین آب شرب از دریاست.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه پس از گذشت سال‌ها و صرف میلیاردها منابع، موفق خواهیم شد حدود 750 میلیون متر مکعب آب را در سال برای مصارف شرب تأمین کنیم، افزود: اگر همراه با صرف "زمان" به عنوان اصلی‌ترین سرمایه‌ای که جایگزین هم ندارد، چاره‌ای برای مصرف حدود 11 میلیارد مترمکعب آب در بخش کشاورزی این سه استان نیندیشیم، تلاش‌ها در بخش تأمین آب جدید نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص مصرف آب خاطرنشان کرد: طبق فرمایش ایشان اگر بتوانیم با افزایش بهره‌وری و تأمین امنیت غذایی، 10 درصد مصرف آب را در بخش کشاورزی کاهش دهیم، به اندازه مجموع نیاز شرب و صنعت کشور آب تأمین کرده‌ایم.

اردکانیان خاطرنشان کرد: این موضوع به این معنا نیست که طرح‌های تأمین آب را متوقف کنیم، بلکه به این معناست که اگر همزمان فکری برای موضوع مصرف نکنیم جامعه‌ای تاب‌آور نخواهیم داشت.

وی با اشاره به همکاری مردم، تلاش کارکنان مجموعه وزارت نیرو و همراهی سایر دستگاه‌ها در ناامید کردن دشمنان برای ضربه زدن به کشور در تأمین آب و برق طی دو سال اخیر افزود: سرمایه‌گذاری در زمینه مدیریت مصرف آب و برق، درعرض سرمایه‌گذاری‌ها در تولید و تأمین منابع جدید آب و انرژی، برترین راهکار برای درمان ریشه‌های وابستگی شدید اقتصاد، جامعه و سبک زندگی در مصرف آب و انرژی است.

وزیر نیرو با اشاره به فرارسیدن دوران مدیریت توامان عرضه و تقاضا اظهار کرد: پای نهادن در این دوران مستلزم بازنگری در اولویت‌های فعالان اقتصادی، شرکت‌ها و پیمانکاران عرصه تأمین است، بازنگری در اولویت‌ها برای تحقق مدیریت توامان عرضه و تقاضا تنها مربوط به وزارت نیرو نبوده، بلکه همه فعالان این صنعت باید بکوشند سرمایه‌گذاری‌ها، دستاوردهای فناورانه، پیشرفت‌های مدیریتی و جهت گیری خود را به سمت مدیریت مصرف سوق دهند.

وی افزود: ساخت نیروگاه‌ها، سدها، شبکه‌ها و خطوط لوله نمونه‌هایی از تعاملات مناسب قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا با صنعت آب و برق کشور در سالیان گذشته بوده است، اما دوران جدیدی آغاز شده که باید با کمک تخصص‌های غیر فنی نظیر علوم اجتماعی مشخصات این دوران و ملزومات آن را شناخت.

اردکانیان ادامه داد: مدیریت مصرف به منظور تاب آور ساختن کشور در برابر هر شوک و وضعیتی، افزایش ظرفیت سرزندگی و حیات تمدن ایران، حفظ محیط زیست و نیل به توسعه، از ملزومات این دوران است.

وزیر نیرو اظهار کرد: مدیریت مصرف اگرچه دارای ابعاد رفتاری بسیار گسترده است، اما ملزومات زیرساختی نیز در این زمینه مهم هستند. صنعت آب و برق در تعامل با قرارگاه که سابقه ای مناسب از تعامل با این صنعت دارد می‌تواند برای افزایش تاب‌آوری کشور فعالیت کند.

وی افزود: تاب آور شدن کشور، اقتصاد را مقاوم کرده و توان اجرایی و ظرفیت‌های تولیدی کشور برای گام برداشتن در مسیر گام دوم انقلاب را افزایش می‌دهد.

وزیر نیرو با بیان اینکه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در دوران مدیریت عرضه، نقش بسزایی در توسعه زیرساخت‌های صنعت آب و برق کشور داشته است، خاطرنشان کرد: وزارت نیرو زیرساخت‌های بسیاری فراهم کرده که اکنون زمان مدیریت بهینه و استفاده مؤثر از آن‌ها فرا رسیده است، اینجاست که قرارگاه با تغییر رویکرد به صنعت آب و برق و همزمان با تداوم تولید در تلاش برای توسعه مدیریت مصرف، می‌تواند تعامل تأثیرگذارتری با صنعت آب و برق داشته باشد.

وی در پایان بااشاره به اینکه اجرای پرشتاب پروژه‌ها در بخش‌های مختلف در سال‌های خشک اخیر، همکاری مردم، تلاش همه عرصه‌ها و عملکرد قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در اجرای پروژه‌های بزرگ تأمین آب چاره ساز بوده و موجب عدم دستیابی دشمنان به اهدافشان شده است.

 

انتهای پیام/

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها