سرویس: سیاسی کد خبر: 389301 ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۲

یک طرح خوب که بی‌‌اعتمادی این روزها به مسئولان را درمان می‌کند؛

مقابله با حق مدیریت گزاف؛ چالش مدعیان دفاع از حقوق مردم

مرصادنیوز: یک پویش مبارک در کشور در حال شکل‌گیری است با عنوان «کاهش حق مدیریت» که برای مقابله با حقوق‌های نجومی آغاز شده و این پویش مایل است این کار را از سران سه‌قوه آغاز کند.

مقابله با حق مدیریت گزاف؛ چالش مدعیان دفاع از حقوق مردم

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، جنجال حقوق و مزایای چندصد میلیونی یک شکاف بی‌اعتمادی را در کشور ایجاد کرد که تقریبا در طول تاریخ پس از انقلاب نمونه مشابهی را برای آن نمی‌توان پیدا کرد.

حقوق‌های نجومی آن هم در جامعه اسلامی که تا پیش از طرح این موضوعات مدیران جهادی با نیت خدمت به مردم و کسب رضای خدا با کمترین حقوق و با تلاش‌های شبانه‌روزی کشور را اداره می‌کردند یک شوک غیرمنتظره بود که سرمایه‌های اجتماعی کشور را با تهدید جدی روبرو کرد.

هرچند مسئولان در مناسبات مختلف از برخورد با مدیران نجومی بگیر با شناسایی و برگرداندن بیت‌المال سخن‌ها گفتند، اما هنوز هم می‌بینیم که مدیران با مزایا و حق مدیریت‌های گزاف آن هم در شرایط فعلی کشور - با محدودیت‌های مالی اساسی روبرو است – بر کرسی‌های خود جلوس کرده‌اند و کسی هم کاری به کارشان ندارد.

اما حالا دوباره یک حرکتی در کشور در حال شکل‌گیری است در مقابله با این حق‌ مدیریت‌های گزاف که از مدیران دعوت می‌کند که با پیوستن به پویش کاهش حق مدیریت همراهی خود را با مردم کم‌درآمد نشان دهند.

1

حق مدیریت‌های گزاف در شرایط فعلی و تحریم‌ها را باید اصلاج کنیم

دکتر یوسفوند، رئیس سازمان بسیج اساتید استان کرمانشاه که یکی از بانیان راه‌اندازی این پویش است به خبرنگار مرصاد می‌گوید: بحث هواداری از مدیران و حمایت مالی از آنها به زمان دولت سازندگی برمی‌گردد که در آن زمان در واقع یک تیپ از مدیران به نام تکنوکرات‌ها شکل گرفت و با یک تعبیری به عنوان یقه‌سفیدها در ادبیات فرهنگی و سیاسی کشور معروف شدند.

وی افزود: در آن زمان برخی از شرکت ها و سازمان های دولتی که خصوصی می‌شدند بیشتراز این حقوق‌ها بهره‌مند می‌شدند و همین نقطه آغازی بود برای فاصله گرفتن مدیران جهادی و بسیجی با این تیپ مدیریتی جدید.

رئیس بسیج اساتید استان کرمانشاه گفت: در انحاء مختلف به این مدیران پرداخت های مختلفی صورت می‌گرفت تا کم‌کم یک طبقه جدید در کشور به وجود آمد که با روحیه مدیران جهادی آن زمان تفاوت بسیاری داشت.

یوسفوند گفت: روحیه مدیران جهادی همچون امثال شهید باکری و رجایی این بود که مدیریت را راهی برای خدمت به خلق خدا می دانستند، اما با این دید تکنوکراتی معادله قدرت و ثروت ایجاد شد - به قدرت برسیم تا ثروت کسب کنیم - و بدین ترتیب که این انحرافی از تفکر انقلابی بود که امام پایه گذاری کردند.

رییس خانه نخبگان کرمانشاه تصریح کرد: در دولت فعلی نیز در اوایل به جای رفع نقایص و برطرف کردن فاصله ای که بین مدیران و مردم به وجود آمده است، از همان اول کار حق مدیریت را افزایش دادند و پدیده شومی به نام حقوق های نجومی شکل گرفت .

وی ادامه داد: از این پدیده به عنوان یک پدیده شوم یاد می کنم، چرا که زمانی مدیران ما اصلا به پول فکر نمی کردند و حتی برخی ها حقوق خود را خرج محرومان و پیشرفت کار انقلاب می کردند؛ هرچند صحبت‌هایی شد که این موضوع پیگیری شده و با تعدادی برخورد صورت گرفته، اما واقعیت این است که حق مدیریت‌های گزاف در شرایط فعلی و تحریم‌ها را باید اصلاج کنیم و مسئولان با افراد کم درآمد همدردی کنند.

یوسفوند تصریح کرد: شرایط فعلی زیبنده جامعه اسلامی نیست که مدیران حق مدیریت چند برابر کارمند جز خود حقوق دریافت کنند؛ این حق مدیریت های بالا و حقوق های نجومی از تعریف عدالتی که امام راحل داشتند و رهبر معظم انقلاب بارها تذکر می دهند فاصله دارد.

رئیس سازمان بسیج اساتید استان کرمانشاه گفت: یکی از کارهایی که ما می خواهیم در این راستا انجام دهیم راه اندازی یک پویش، گفتمان و حرکتی است که در آن مدیران در راستای همدردی با مردم و مستضعفان حق مدیریت خود را به نفع آنها کاهش دهند.

2

مدعیان دفاع از حقوق مردم، بسم‌الله!

وی تاکید کرد: همانطور که دولت مدعی است که بنزین را به خاطر اقشار محروم جامعه گران کرد تا کمکی به مستضعفان باشد، اینجا هم از خودشان شروع کنند چرا همیشه از جیب مردم هزینه می‌کنند و یکی از اولین افراد برای دعوت به این پویش هم سران سه‌قوه هستند که حقوق‌های خود را کاهش داده و به خزانه واریز کنند.

یوسفوند ادامه داد: یکی دیگر هم در مورد هزینه ها و ماشین های شخصی است که در اختیار مدیران قرار دارد، مدیران قبل از مدیریت خود مگر ماشین شخصی نداشتند و چه ماشینی سوار می شدند باید در دوره مدیریت خود هم براساس مدیریت جهادی این هزینه های را تعدیل کنند.

رئیس سازمان بسیج اساتید استان کرمانشاه بیان داشت: برخی از مدیران ممکن است بگویند با این شرایط نمی توان کار کرد اما خود بنده 1000 نفر را معرفی می کنم که بتوانند با این شرایط کار کنند.

وی اظهار داشت: بنده دو مسئولیت در بسیج اساتید و خانه نخبگان بر عهده دارم که بابت این کارها ریالی از کسی دریافت نمی کنم و با ماشین شخصی خوم به جلسات می روم.

معتقدم بسیاری از افراد جان خود را برای انقلاب گذاشتند و فدا کردند لذا این کارهای کوچک در مقابل کار بزرگی که آنها کردند چیزی نیست. مشکل ما این است که برخی مدیران فراموش کردند که بعضی ها برای انقلاب همه هستی خود را فدا کردند.

یوسفوند گفت: به دنبال آن هستیم که آرمان های انقلاب اسلامی را که در برخی جاها کمرنگ شده است، پیگیری کنیم و می دانیم مسئولان جهادی و انقلابی این امر را می پذیرند و قبول می کنند کما اینکه در حال حاضر هم هستند کسانی که حتی ریالی از بیت المال به نفع خودشان خرج نمی کنند و بازگو هم نمی کنند که مصداق عینی آن رهبر مطعم انقلاب اسلامی است.

به هر حال این پویش چالشی خوب برای مدعیان دفاع از حقوق مردم است که نشان می‌دهد چه کسانی واقعا با مردم صادق هستند.

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها