کد مطلب: 391383
یکشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۶ - ۸:۱۰

کارشناس مسائل بین‌الملل:

عربستان نمی تواند برای مذاکره با ایران پیش شرط تعیین کند

مرصادنیوز: یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: عربستان در جایگاهی نیست که راجع به مسائل ایران انتقاد کند و برای او شرط قائل شود.

حمیدرضا ترقی در گفتگو با خبرنگار مرصاد نیوز در مورد اظهارات اخیر وزیر امور خارجه عربستان اظهار داشت: عربستان اصلاً در جایگاهی قرار ندارد که برای مذاکره با ایران پیش شرط تعیین کند خصوصاً پیش شرطی که به رعایت حقوق بشر و خشونت علیه مردم مربوط شود.

وی افزود: نقش عربستان در تولید و آموزش تکفیری‌ها و تجهیز نیروهای تروریست داعش، طالبان، القاعده و ... نقشی اثرگذاری در جهان بوده و مفتی های عربستان و رژیم وهابی عامل بسیاری از کشتارهای مسلمان در منطقه هستند.

این کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: کمک های عربستان به معارضین سوریه و داعش در عراق برای کشتار شیعیان و همچنین کمک‌های عربستان و گروه‌های تروریستی مثل ریگی که این همه جنایت را در شرق کشور انجام دادند هرگز از ذهن مردم ایران نخواهد رفت و اسناد آن نیز موجود است.

ترقی گفت: عربستان به بدترین خشونتها آلوده است و عوامل پرورش یافته و تجهیز شده توسط این کشور جنایاتی را مرتکب شده اند که قرون وسطی هایی مرتکب نشدند و شبیه رفتار یزیدیان با امام حسین(ع ) عمل کردند.

وی افزود: عربستان در جایگاهی نیست که راجع به مسائل ایران انتقاد کند و برای او شرط قائل شود.

اين کارشناس مسائل بین الملل گفت: وزیر امور خارجه عربستان به دلیل پول و ثروتی که دارد تصور می‌کند که قدرت هم دارد و می‌تواند به دیگران زور بگوید در حالی که این دوران گذشته و دیگر کسی به حرف عربستان که دست او به خون بسیاری از مسلمانان آلوده است و به آرمان‌های فلسطین و ملت فلسطین خیانت می کند رو در روی ملت عرب لبنان، سوریه و عراق ایستاده، گوش نمی دهد.

ترقی گفت: به نظر می‌رسد این موضع‌گیری‌ها برای ملت‌های دنیا کاملاً روشن شده و سبب شده کسی برای این کشور تره هم خرد نکند بنابراین نه تنها موقعیت و جایگاه خود را در جهان اسلام بلکه در مجموعه جهان سیاست از دست داده است.

وی افزود: در سپهر سیاست بین الملل عربستان را به عنوان گاو شیرده آمریکا می شناسند نه کشوری که دارای سیاست، تدبیر و عقلانیت انسانی باشد.

این کارشناس مسائل سیاسی در پاسخ به اینکه عربستان برای خروج خود از انزوا این بحث‌ها را مطرح کرده، گفت: ممکن است این گونه باشد اما به نظر می‌رسد این اقدام ناشی از ناپختگی و فقدان یک سیاست دوراندیشانه باشد که سبب شده این حرف از زبان سران عربستان بیرون آید.

ترقی خاطرنشان کرد: بن سلمان جوانی ناپخته است طبیعتا وزیر امور خارجه وی نیز در عرصه سیاست و دیپلماسی از وی ناتوان تر است.

وی افزود: سران عربستان فقط یاد گرفته اند با قلدری و زور حرف خود را به کرسی بنشانند و اگر این همه پول و رشوه به رسانه ها نبود کشور منزوی در عرصه بین‌الملل مشخص می شد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل عنوان کرد: کشورهایی که برای مطرح کردن خود میلیاردها دلار هزینه می‌کنند و به رسانه‌ها رشوه می دهند انزوای آنها تثبیت شده است البته با این پول‌ها تا چه اندازه می خواهند خود را در عرصه بین المللی زنده نگه دارند.

وی افزود: این کشورها مرده هایی هستند که با دستگاه جسم خود را زنده نگه داشته اند.

ترقی درباره اقدامات خصمانه عربستان در منطقه و همدستی آنها با آمریکا، گفت: عربستان مدتی است به یک رژیم کودک کش و از بین برنده همه زیرساخت‌های یمن تبدیل شده که با کشتارهای مردم یمن و از بین‌بردن زیرساخت‌های آنها، ماهیت ضد انسانی و ضد بشری خود را نشان داده است.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: همچنین با بردن ارتش خود به کشور بحرین مسلمان را سرکوب کرده و به آنها اجازه آزادی و حق رای نمی دهد در واقع با کمک به رژیم بحرین انواع جنایت ها را علیه مسلمانان و آزادی خواهان اعمال کرده است.

ترقی تصریح کرد: در کشور پاکستان هم نقش موثری در انفجارها و ترورها و عملیات‌های انتحاری علیه شیعیان داشته است.

وی خاطرنشان کرد: در عراق و سوریه عمده تجهیزات نظامی و تسلیحاتی داعشی ها و عوامل ضد نظام عراق و سوریه به وسیله عربستان تامین می شود.

ترقی با اشاره به سرکوب نیروهای انقلابی مصر توسط عربستان، عنوان کرد: امروزه در لیبی شاهد هستیم گروهی مسلح هر روز موجب ناامنی و کشتار مردم و افزایش درگیری ها می شود و این نشان می‌دهد که رژیم عربستان با حمایت و پشتیبانی آمریکا و دست در دست خیانت آمیز اسرائیل گذاردن زمینه ایجاد اختلاف و کشتار مسلمانان را به نیابت از آمریکا و اسرائیل فراهم کرده و خائن ترین کشور جهان اسلام است.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

کارشناسان از بی‌تاثیری قرارگیری در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی می‌گویند؛

پذیرش FATF بدتر از تبعات قرارگیری در لیست سیاه

مرصادنیوز: کارشناسان مسائل سیاسی معتقدند که قرارگیری در لیست سیاه FATF بهتر از پذیرش آن است.

پربازدیدها