کد مطلب: 395827
یکشنبه ۱۳۹۹/۲/۱۴ - ۹:۵۵

یادداشت/

از معلم با معلم تا معلم

مرصادنیوز: معلم حقیقی آن است که متربی را به مقام شهد الله برساند و شاهد و نظاره گر باشد که علم و عالم و معلوم یکی و هر آنچه هست خداست.

یادداشت/ قاسم امجدیان*: سپاس، خدایی را سزاست که دانایی و دانستن از اوست. اولین فرمانش به رسول خاتم، امر به خواندن بود و سوگندش به قلم و به آنچه می نویسد.

خدایی که به تدبر و تفکر امر می کند و از ما عالم شدن را خواسته و عامل شدن را؛ دانا و نادان، نزد او مساوی نیست همانگونه که نور و ظلمت برابر نیست و از هرکس به اندازه دانشش سؤال می کند.

در اصل معلم حقیقی خداوندی است که علم آفاق و انفس را در ذره ذره عالم وجود، به ودیعه نهاد تا به بندگان جویای معرفت و تشنه دانایی، لذت کشف و شهود را بچشاند. معلم حقیقی اوست که رسالت رسول خاتم را با "بخوان" آغازید و خود را " خدایی که خالق است" معرفی نمود.

معلمی که اگرچه علم را در نهاد متربی نهاد اما مقام نبوت را برای تربیت او آفرید((هُوَ الَّذِي بَعَثَ فِي الْأُمِّيِّينَ رَسُولًا مِنْهُمْ يَتْلُو عَلَيْهِمْ آيَاتِهِ وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَإِنْ كَانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِي ضَلَالٍ مُبِينٍ)) و این گزاف نیست که معلم کارش خدائی و هستی بخشی است.

کدام زنده شدن بالاتر از دانا شدن است؟ و کدام زندگی افضل از زندگی عالمانه و حیات عاقلانه؟ و چه شرافتی شریفتر از جویایی علم و دانش است که رسول خاتم فرمود:«فإنّ العبد إذا خرج في طلب العلم ناداه الله عزّ وجلّ من فوق العرش مرحباً بک يا عبدي أتدري أي منزلة تطلب، وأية درجة تروم ؟.. تضاهي به ملائكتي المقرّبين لتكون لهم قريناً، لأبلغنّك مرادك ولأوصلنك بحاجتک»

وقتی بنده از برای کسب علم خارج می شود، خدای متعال از عرش با او صحبت می کند که خوش آمدی آفرین بر تو بنده من، آیا می دانی که دنبال چه جایگاهی می روی و به کجا خواهی رسید؟ به ملائکه شبیه گشته ای و این شباهت او را همنشین ملک می کند. پس مرادت رامی دهم و تو را به آرزویت می رسانم.

جل الخالق شباهت به فرشتگان و همنشینی با آنان؟ و چه کسی می تواند بداند قرب خدا و ملک به چه معنی است؟ مگر امام عارفان علی بن الحسین سجاد برایمان بگوید که خود از همین جنس نور است. و فرمود: أما سمعت قول الله عزّ وجلّ : (شهد الله أنه لا إله إلا هو والملائكة وأولوا العلم قائماً بالقسط لا إله إلا هو العزیز الحكیم)» «فبدأ بنفسه، و ثنّى بملائكته، و ثلّث بأُولی العلم» خداوند می فرمایند که شاهدان توحید، خداوند، ملائکه و أولوا العلم می باشند.

آری معلم حقیقی آن است که متربی را به مقام شهد الله برساند و شاهد و نظاره گر باشد که علم و عالم و معلوم یکی و هر آنچه هست خداست.

روز معلم را محضر مبارک همه معلمین عزیز، دلسوز و بصیر تبریک عرض نموده و از خداوند متعال عاقبت بخیری همه معلمین عزیز را خواستاریم.

*فرمانده ناحیه بسیج دانشجویی استان کرمانشاه

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

کارشناس مسائل بین‌الملل:

اعتراضات آمریکا فراتر از نژادپرستی است

مرصادنیوز: یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: عتراضات آمریکا فراتر از نژادپرستی و اعتراض بع بی عدالتی و ناکارآمدی نظام حاکم است.

آخرین اخبار

پربازدیدها