کد مطلب: 396454
شنبه ۱۳۹۹/۳/۳ - ۸:۱۱

یک کارشناس مسائل سیاسی:

حماسه فتح «خرمشهر» معادلات منطقه‌ای را تغییر داد

مرصادنیوز: یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: فتح خرمشهر سبب شد برخی معادلات منطقه‌ای تغییر کند و جهان مجبور به پذیرش ایران به عنوان یک قدرت جدید و تاثیرگذار شود.

حمیدرضا ترقی در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد   با گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر اظهار داشت: روز سوم خرداد، روز مقاومت و ایثار نامگذاری شده که حاصل وحدت سپاه و ارتش بوده و خواست و اراده خداوند موجب آزادی خرمشهر شد.

وی افزود: این روز نقطه عطفی را در تاریخ جنگ ایران و عراق رقم زد و چند دستاورد مهم را برای ملت ایران به ارمغان آورد.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی تصریح کرد: نخستین دستاورد این حماسه ظهور قدرت دفاعی ایران بود؛ پیروزی نظامی ایران در عملیات بیت المقدس پس از ناکامی و شکستی که در دو مرحله قبل داشت هم بازدارندگی در برابر تجاوز دشمن را پدید آورد و هم از اشغال ۱۵ هزار کیلومتر از خاک ایران جلوگیری کرد.

ترقی بیان داشت: این پیروزی بسیار مهمی بود و ماهیت آن از نظر جغرافیایی و میدان درگیری و زمان و حتی روش دستیابی به این موفقیت و فرماندهی مشترک سپاه و ارتش که سبب کنترل نیروهای شرکت کننده در عملیات شده بود هر کدام موضوع مفصل و جامع به لحاظ کالبدشکافی این رخداد بزرگ در دوران جنگ تحمیلی است و می‌تواند الگویی برای ارتش های جهان در این فعالیت‌ها و نبردها باشد.

وی عنوان کرد: همچنین ثبات داخلی و بازدارندگی خارجی از دیگر دستاوردها بود، در آن مقطع اقدامات مسلحانه منافقین و فرار بنی صدر سبب چالش‌های امنیتی و سیاسی متعددی در کشور شد و تصویری که در بیرون کشور در آن نقطه زمانی وجود داشت تصویری بی ثبات بود و در برابر مداخلات خارجی کشور را آسیب‌پذیر کرده بود.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: فتح خرمشهر و سوم خرداد توانست نه تنها پایداری سیاسی را در کشور پدید آورد، بلکه ثبات سیاسی را تامین کرد و در برابر چالش های امنیتی و مسائل داخلی امکان مداخله خارجی ها را از بین برد که این مرهون نقش امام راحل بود که توانست هم در مدیریت دفاعی، هم امنیتی و هم سیاسی نقش مهمی را ایفا کند.

ترقی افزود: دستاورد دیگر سالروز فتح خرمشهر ظهور ایران به عنوان قدرت منطقه ای بود و فتح خرمشهر تاثیرات بسیار زیادی بر تحولات سیاسی و نظامی منطقه‌ای داشت و سبب شد برخی معادلات منطقه‌ای تغییر کند و جهان مجبور به پذیرش ایران به عنوان یک قدرت جدید و تاثیرگذار شود.

وی گفت: در این حادثه صدام مجبور شد برای اینکه تانک‌های وی به دست رزمندگان ما نیفتد بهترین تانک‌های عملیاتی خود را منهدم کند و این ضربه بزرگی به رژیم صدام بود.

این کارشناس مسائل سیاسی: تصریح کرد: دستاورد دیگر ثبات یک سبک موفق از جلوه ایمان و معنویت بین رزمندگان اسلام در کشاکش این نبرد سهمگین بود و توانست الگوی تفکر و و رفتاری رزمندگان، شهدا و ایثارگران را به عنوان فرهنگ ارزشی و حماسه ای به یاد ماندنی و بی بدیل که حاوی روحیه ابتکار عمل و فداکاری بود را برای همیشه در طول تاریخ حفظ و آن را برای خرمشهر های دیگری که در پیش روی انقلاب اسلامی بود، الهام‌بخش کند.

ترقی بیان داشت: مقام معظم رهبری در سال ۹۵ این نکته را تاکید کردند که خرمشهرها در پیش داریم این خرمشهرها در میدان نظامی نیست بلکه در میادین دیگر مثل نبرد نرم با دشمن است، با همین روحیه فداکاری، ایثار و ایمان برخی خرمشهرهای دیگری که در پیش روی انقلاب است غلبه کنیم.

وی افزود: اگر این دستاوردها مورد دقت و توجه قرار گیرد و در ذهن و فکر ملت ایران درخشش کند در برابر خرمشهرهایی که در تاریخ انقلاب پیش می آید می توانیم همچنان پیروز میدان باشیم.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

کارشناس مسائل بین‌الملل:

اعتراضات آمریکا فراتر از نژادپرستی است

مرصادنیوز: یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: عتراضات آمریکا فراتر از نژادپرستی و اعتراض بع بی عدالتی و ناکارآمدی نظام حاکم است.

پربازدیدها