سرویس: سیاسی کد خبر: 397860 09:01 - 1399/04/22

کارشناس مسائل بین الملل:

هجمه‌های علیه رابطه ایران و چین کاملاً سیاسی است

هجمه‌های علیه رابطه ایران و چین کاملاً سیاسی است

مرصاد نیوز: یک کارشناس مسائل بین الملل، بسیاری از هجمه‌ها علیه رابطه ایران و چین را کاملا سیاسی عنوان کرد.

حنیف غفاری در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد اظهار داشت: در تحلیل جوسازی‌ها و فضاسازی‌هایی که علیه رابطه مستمر و استراتژیک میان ایران و چین ایجاد شده باید نکاتی مدنظر قرار گیرد که این مسئله از مدت‌ها قبل از سوی طرفداران ایجاد رابطه با غرب یعنی اروپا و آمریکا مورد انتقاد قرار داشت.

وی افزود: وقتی ایران با کشورهای کارشکن اروپایی مذاکره می کرد از آن به عنوان مصداق کامل دیپلماسی یاد می‌شد اما هنگامی که می‌خواست با مقامات چینی و روسی وارد مذاکره شود به عنوان سلطه‌گری شرق عنوان مطرح می شد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: این پارادوکس ها نشان می دهد بسیاری از هجمه های علیه رابطه ایران و چین کاملاً سیاسی است در حالی که می توان ادعا کرد حداقل چین و روسیه بسیار بیشتر از کشورهای آمریکایی و اروپایی در دفاع از منافع ایران نظیر بحث تمدید تسلیحاتی، برجام و تقبیح خروج آمریکا نسبت به دیگر کشورها عمل کردند و در عین حال یک مسئله راهبردی برای هر کشوری این است که بر اساس منافع خود بتواند پیوندهایی را به صورت استراتژیک و راهبردی با دیگر کشورها برقرار کند.

غفاری گفت : بر خلاف آنچه که از طرف معترضین تصور و به افکار عمومی القا می شود روسیه و چین در بحث برقراری سیاست خارجی می‌توانند نقش پررنگی با ایران داشته باشند.

وی عنوان کرد: نگاه به شرق به معنای وابستگی به شرق نیست زیرا انقلاب اسلامی ایران با شعار نه غربی نه شرقی توسط امام راحل به ثمر رسید و در دوران رهبر انقلاب هم بر این استقلال خواهی در نظام بین الملل تاکید بسیاری شده است بنابراین نگاه به شرق به معنای اتخاذ یک راهبرد که دارای حدود و ثغور، هدفمندی و ارکانی است که در آن استقلال ایران محاسبه شده و وابستگی دیده نمی‌شود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: مسلم است که آمریکا و اروپا به طور کامل آزمون خود را پس داده اند و اروپایی ها نشان دادند نه تنها حامی ایران نیستند بلکه در یک هم افزایی استراتژیک و تاکتیکی در موضوعات مختلف با آمریکا هم‌پیمان هستند و مشخص است وقتی که می بینند جمهوری اسلامی ایران در حال اتخاذ یک تصمیم عقلانی در حوزه سیاست خارجی است، از طریق رسانه‌های وابسته به خود جنجال سازی می کنند.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

پربازدیدترین ها