سرویس: اجتماعی کد خبر: 398584 10:24 - 1399/05/13

آشفته‌بازاری که قیمت‌‌گذاری سلیقه‌ای به بار آورد؛

افزایش چراغ‌ خاموش قیمت کالاهای اساسی/ خواب زمستانی ناظران در چله تابستان!

افزایش چراغ‌ خاموش قیمت کالاهای اساسی/ خواب زمستانی ناظران در چله تابستان!

مرصادنیوز: قیمت کالاهای اساسی در هفته‌های اخیر به صورت روزانه تغییر می‌کند و غفلت متولیان نظارت یک آشفته‌بازار به بار آورده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ،   ناتوانی دولتی‌ها در کنترل بازار و تنظیم آن و همچنین تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم این روزها دردسرهای زیادی را برای شهروندان ایجاد کرده است.

در حال حاضر آشفته بازاری رخ داده که در آن روزانه شاهد افزایش قیمتها به ویژه در میان کالاهای اساسی هستیم و هیچ نهاد متولی نظارت هم زیر بار آن نمی‌رود و به برنامه‌های روتین خود اکتفا کرده‌اند.

برنج، گوشت،‌ روغن، شکر، شیر و... از جمله کالاهای اساسی هستند که قیمت آنها در بازار افزایش یافته و با قیمتهای متفاوتی عرضه می‌شوند که موجب گلایه شهروندان شده است.

سکوت سازمان حمایت از مصرف کننده که ظاهرا خواب زمستانی را در تابستان تجربه می‌کند در این آشفته بازار جای سوال است؛ سازمانی که فقط یدک‌کش یک نام است و هیچ کاری برای مصرف کننده نمی کند.

شکایات زیادی از افزایش قیمت کالاهای اساسی داشتیم

رامین پهلوانی، رئیس بازرسی و نظارت اتاق اصناف کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: شکایات زیادی در خصوص افزایش قیمت کالاهای اساسی مطرح شده است.

وی افزود: سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده باید به طور قاطع به قیمت گذاری کالاهای اساسی بپردازد.

رئیس بازرسی و نظارت اتاق اصناف کرمانشاه گفت: طی چند روز اخیر قیمت لبنیات به دنبال افزایش قیمت نهاده‌های دامی مجددا افزایش یافته است.

پهلوانی بیان داشت: در حال حاضر قیمت خرید شیر درب گاوداری ۴۱۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم و قیمت فروش به خرده فروش ۴۲۵۰ تومان است و بین ۶ تا ۷ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم به دست مصرف کننده می رسد.

وی گفت: شنیده شده تنها ۵۵ درصد نهاده های دامی مورد نیاز دامداری ها به صورت دولتی تامین می شود و مابقی باید با از ارز آزاد تامین ‌شود و همین سبب افزایش قیمت ها شده است.
پهلوانی بیان کرد: به طور متوسط قیمت هر کیلوگرم شیر بین ۳ تا ۵ هزار تومان افزایش یافته است.

رئیس بازرسی و نظارت اتاق اصناف استان کرمانشاه عنوان کرد: همچنین در بازار شاهد چند نرخی شدن قیمت مرغ هستیم که پس از بازرسی ها در می یابیم واحدهای عرضه مرغ با قیمت‌های متفاوتی مرغ را خریداری کرده اند و همان ۲۲ درصد سود را اعمال کردند.

پهلوانی بیان داشت: با این حال سازمان پشتیبانی امور دام با تأمین نهاده های دامی باید حمایت بیشتری از دامداری‌ها به عمل آورد تا شاهد افزایش قیمت لبنیات و گوشت نباشیم.

تعزیرات: روزانه نظارت می‌کنیم

قهرمان شاهی، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: به منظور کنترل قیمت ها بر واحدهای تولید و عرضه کننده کالاهای اساسی و به ویژه لبنیات و گوشت نظارت می شود.

وی افزود: این نظارتها به طور روزانه در کنار دستگاه‌های نظارتی نظیر اتاق اصناف و سازمان صمت انجام می‌شود.

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: تاکنون پرونده شکایتی مبنی بر گرانفروشی به تعزیرات حکومتی ارجاع نشده است.

شاهی بیان کرد: مردم می‌توانند موارد تخلف و گرانفروشی را از طریق سامانه‌های تلفنی ۱۳۵ و ۱۲۴ اطلاع رسانی کنند.

اما مسئولان سازمان صمت استان کرمانشاه مثل همیشه حاضر به پاسخگویی نبودند.

بر اساس این گزارش، کمبود نظارت‌ها بر بازار و سکوت نهادهایی همچون سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده موجب تشدید وضعیت ناب‌سامانی بازار شده است که لازم است با ورود جدی‌تر دستگاه‌های ذی‌ربط این آشفته بازار ساماندهی شود.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

پربازدیدترین ها