سرویس: اجتماعی کد خبر: 398598 13:53 - 1399/05/13

در کوچه‌ها برپا شده بزم عزا

تکاپوی هیئات مذهبی برای استقبال از محرم/ سازمان تبلیغات: در رعایت پروتکل‌های بهداشتی سختگیر هستیم

تکاپوی هیئات مذهبی برای استقبال از محرم/ سازمان تبلیغات: در رعایت پروتکل‌های بهداشتی سختگیر هستیم

مرصادنیوز: هیئت‌های مذهبی در آستانه ماه محرم در تکاپو برای آماده کردن کوچه‌ها و تکیه‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، محرم امسال با سال‌های قبل فرق دارد؛ شور و شعورش همان است ولی تفاوتی که با هر ساله دارد حضور یک مهمان منحوس است که عزادری‌های امسالمان را متفاوت می‌کند.

شیوع بیماری کرونا از اواخر سال قبل در کشور تقریبا تمامی برنامه‌های مناسبتی از نوروزانه‌ها تا بزرگترین اجتماع مسلمانان در حج را به تعطیلی کشاند و در ماه های اخیر با فروکش کردن اندک این اپیدمی کسب و کارها بازگشایی شد و مراسمات مختلف با حداقل ممکن برگزار می‌شود.

در پیش بودن مراسمات عزاداری ماه محرم و حضور بی‌شمار مردم و دلدادگان اباعبدالله(ع) از هر طیف و گرایش فکری گرفته تا هر مذهب و قومی در این مراسمات موجب نگرانی مسئولان برای شکل‌گیری تجمعات بزرگ و انتشار بیماری شد.

اما بر اساس آخرین تصمیمات اعلام شده از سوی ستاد مقابله با کرونا اجازه برگزاری مراسم عزاداری محرم با رعایت پروتکل های بهداشتی صادر شده است تا ضمن جلوگیری از انتشار بیماری، مردم و عاشقان مکتب اهل بیت(ع) نیز به سرور و سالار شهیدان عرض ادب کنند و رسم هزاران ساله سوگواریشان را به جای آورند.

بر همین مبنا قرار است از سوی سازمان تبلیغات اسلامی نظارت های جدی بر برگزاری این مراسمات اعمال شود البته مردم و مسئولان هیات مذهبی نیز باید به طور جدی خود را پایبند به رعایت این دستورالعمل ها بدانند.

برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط هیات‌ها سختگیری می‌کنیم

حجت الاسلام یوسف احمدی، مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: با توجه به اینکه مقدمات برگزاری مراسم عزاداری محرم با رعایت پروتکل های بهداشتی به توافق رسیده، حسینیه‌ها و مساجد که می‌توانند از فضای باز استفاده کرده و مسائل بهداشتی را رعایت کنند با توجه به تصمیم ستاد مقابله با کرونا می‌توانند نسبت به برگزاری مراسم اقدام کنند.

وی افزود: به منظور رعایت پروتکل های بهداشتی در مساجد و حسینیه ها سختگیری های لازم از سوی سازمان تبلیغات اعمال خواهد شد زیرا سلامت مردم بسیار حائز اهمیت است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: از قبل ۱۱۰ هیئت مذهبی ساماندهی شده اند تا نسبت به ضدعفونی و گندزدایی محلات اقدام کنند، آنها هم راضی به شیوع مجدد ویروس کرونا نیستند بنابراین پروتکلهای بهداشتی را رعایت می‌کنند.

حجت الاسلام احمدی با بیان اینکه هیئات مذهبی تابع تصمیمات ستاد مقابله با کرونا هستند، گفت: هر تصمیمی که در این میان اتخاذ شود اجرایی می شود بنابراین امسال یک مراسم عزاداری محرمی متفاوت با سال‌های قبل خواهیم داشت.

وی عنوان کرد: در راستای توزیع نذورات مصوبه‌ای در ستاد مقابله با کرونا مبنی بر ممنوعیت توزیع نذورات به تصویب رسیده اما از آنجا که در ماه محرم برخی از مردم نذر واجب دارند درصدد رایزنی با استاندار هستیم تا نذورات به صورت بسته بندی در اختیار مردم قرار گیرد.

توصیه‌های علوم پزشکی به هیات های عزاداری

دکتر سارا شاه آبادی، مدیر گروه کنترل بیماری‌های مرکز بهداشت استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: با توجه به اینکه مراسمات بزرگی چون حج به خاطر سلامت مردم تعطیل شده، روسای هیئات مذهبی باید از راه اندازی دسته جات عزاداری بپرهیزند زیرا دسته جات با مسائل بهداشتی منافات دارد.

وی افزود: اگر هم مردم نظاره گر این دسته‌جات باشند آن هم سبب برهم خوردن نظم و فاصله می‌شود.

مدیر گروه کنترل بیماری‌های مرکز بهداشت استان کرمانشاه تصریح کرد: اگر قرار است در مساجد و مکان‌های عمومی مراسم عزاداری برگزار شود تنها با رعایت دستورالعمل های بهداشتی و فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و پرهیز از تجمع زیاد نسبت به برگزاری آن اقدام شود همچنین بهتر است از فضای باز که تهویه دارد استفاده شود.

شاه آبادی گفت: توزیع نذورات و مواد غذایی با رعایت مسائل بهداشتی منافات دارد مگر توزیع آب معدنی بسته‌بندی شده؛ همچنین اگر قرار است نذورات توزیع شود به صورت خشک در اختیار مردم نیازمند قرار گیرد باز هم اگر اصرار به توزیع نذر به صورت پخته شده است باید به صورت بسته بندی شده و درب منازل افراد نیازمند توزیع شود و از ازدحام جمعیت جلوگیری شود.

وی عنوان کرد: افراد ناقل و دارای علائم خفیف می توانند بسیاری را مبتلا کنند بنابراین باید از تشکیل اجتماع برای توزیع نذورات به طور جدی پرهیز شود.

مدیر گروه کنترل بیماری‌های مرکز بهداشت استان کرمانشاه گفت: یکی از دلایلی که کرمانشاه در کنترل موج اول شیوع کرونا موفق عمل کرد اقدامات شبانه‌روزی کادر بهداشت و درمان و نیز استفاده ۶۵ تا ۷۰ درصدی مردم از ماسک بود.

وی افزود: در 102 سال گذشته آنفولانزای اسپانیایی در کل دنیا شایع شد و مردم پس از موج اول فکر کردند که می توانند بدون رعایت اصول بهداشتی در اجتماعات حضور یابند اما متاسفانه موج دوم و سوم بسیار وحشتناک تر از موج اول شد به گونه ای که ۵۰ میلیون نفر در مورد دوم و سوم کشته شدند بنابراین اگر می‌خواهیم مانع تکرار این حادثه شویم باید ۳۰ درصد باقیمانده از مردم نیز نکات بهداشتی را رعایت کنند.

شاه آبادی خاطرنشان کرد: نباید چنین پنداشته شود که وضعیت کرمانشاه به شرایط پایداری رسیده بلکه عدم رعایت نکات بهداشتی سبب شیوع موج دوم کرونا خواهد شد.

مدیر گروه کنترل بیماری‌های مرکز بهداشت استان کرمانشاه بیان کرد: در موج دوم شدت بیماری بیشتر خواهد بود و در حال حاضر نیز با بررسی های انجام شده دریافتیم قدرت انتقال ویروس نسبت به قبل ۳ تا ۹ برابر افزایش یافته بنابراین باید مسائل بهداشتی با شدت بیشتری رعایت شود.

بر اساس این گزارش،  آنجه که مسلم است این است که هیئتهای مذهبی هم دغدغه ی سلامتی مردم و عزاداران را دارند و از همین حالا با ضدعفونی و گندزدایی کردن اماکن و تکیه های عزاداری و برنامه ریزی برای برگزاری هرچه بهتر این مراسمات به پیشواز ماه محرم رفته اند, و  با تدابیر و سختگیریهای سازمان تبلیغات اسلامی پروتکل های بهداشتی را برای بهره گیری هرچه بیشتر عزادارن از مراسمات مذکور را رعایت می کنند

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

پربازدیدترین ها