سرویس: از ديگر رسانه ها کد خبر: 398854 ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲

جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت؛

«صمت» بی وزیر ماند/موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی در جلسه رای اعتماد چه گفتند؟

مرصاد نیوز: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صمت با 140 رای مخالف و 104 رای موافق به «مدرس خیابانی» اعتماد نکردند.

«صمت» بی وزیر ماند/موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی در جلسه رای اعتماد چه گفتند؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا , در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز خانه ملت صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت را بررسی می کنند.

حضور جهانگیری در صحن علنی مجلس

اسحاق جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری دقایقی قبل برای حضور در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت وارد صحن علنی مجلس شد.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن: تطابق ۶۳ درصدی برنامه‌های مدرس خیابانی با اسناد بالادستی

 حجت الله فیروزی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، گزارش کمیسیون صنایع و معادن درباره برنامه های وی را قرائت کرد.

متن کامل این گزارش به این شرح است:

بسمه تعالی

هیئت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام

ضمن آرزوی سلامتی برای ملت بزرگ ایران، بازگشت به نامه شماره  ۳۰۴۷۸/۱۲/ د مورخ  ۱۵/۰۵/۱۳۹۹ و در اجرای ماده (۲۰۲) ‌ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی صلاحیت، انطباق مدارک، سوابق و برنامه‌های وزیر محترم پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت و تطبیق آن‌ها با اسناد بالادستی، جلسه‌ای در روز یکشنبه مورخ  ۱۹/۰۵/۱۳۹۹ با حضور آقای مهندس حسین مدرس خیابانی و اعضای محترم این کمیسیون تشکیل گردید.

اینک گزارش آن جهت استحضار نمایندگان محترم تقدیم می‌گردد:

در راستای بررسی صحت مدارک تحصیلی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در مقاطع مختلف دانشگاهی موضوع طی نامه شماره ۳۰۸۱۹ مورخ  ۱۵/۵/۱۳۹۹ از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری استعلام گردید که بر اساس مکاتبه شماره ۸۹۰۲۱ مورخ ۱۹/۵/۱۳۹۹ آن وزارتخانه مدارک تحصیلی مشارالیه در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد که در سوابق وزیر محترم پیشنهادی اشاره گردیده مورد تائید قرار گرفت.

نتایج بررسی تطبیقی برنامه‌های ارائه شده ایشان برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اسناد بالادستی توسط کمیسیون و  معاونت محترم نظارت مجلس شورای اسلامی، حکایت از آن دارد که شصت و سه درصد (۶۳%) برنامه‌های پیشنهادی با احکام فوق الذکر "منطبق" و بیست و هشت درصد (۲۸%) از موارد"همسو" است. به‌علاوه نتایج حاصله نشان می‌دهد در نه درصد (۹%) موارد نیز به احکام اشاره ای نشده است و این در حالی است که هشت درصد (۸%) از این عدم توجه، مربوط به احکام برنامه ششم توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران است.

در جلسه مزبور با طرح سؤالات متعدد در ابعاد تخصصی و فنی، مدیریتی و اجرایی از طرف نمایندگان محترم عضو کمیسیون و استماع دیدگاه‌ها و پاسخ‌های ایشان، صلاحیت وزیر محترم پیشنهادی مورد ارزیابی قرار گرفت.

در مجموع پس از بحث و تبادل نظر، اعضای حاضر در جلسه مورخ  ۱۹/۵/۱۳۹۹ کمیسیون، صلاحیت ایشان را برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد بررسی قرار داد و توصیه نمود.

با عنایت به شرایط خاص کشور از بابت تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی و همچنین نقش و اهمیت حوزه صنعت و معدن در اقتصاد کشور با میزان تاثیرگذاری در چهل درصد (۴۰%) تولید ناخالص داخلی، سی درصد (۳۰%) اشتغال و هفتاد و پنج درصد (۷۵%) صادرات غیرنفتی و با بهره‌گیری از تجربیات حاصل از جلسات متعدد کمیسیون با مدیران ستادی و صفی وزارتخانه در موضوعات مختلف و همچنین به منظور تحقق منویات مقام معظم رهبری مدظله العالی در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و اجرای سیاست‌های کلی نظام و همچنین برای رسیدن به اهداف سند چشم‌انداز بیست ساله کشور و تحقق مفاد سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشورو قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران تاکید می‌شود وزیر محترم پیشنهادی برای راهبری وزارت صنعت، معدن و تجارت با حل مشکلات معیشتی مردم ناشی از افزایش قیمت‌ها، واحدهای صنعتی و معدنی، ارتقاء شهرک ها و نواحی صنعتی، توجه ویژه به اکتشافات و  افزایش ظرفیت استخراج معادن غیرنفتی، افزایش ظرفیت‌های تولید پتروشیمی و صنایع پائین دستی آن، افزایش ظرفیت زنجیره فولاد، بهبود و ساماندهی بازار و صنعت خودروسازی، افزایش ظرفیت تولید دارو و افزایش ظرفیت سیمان موارد و محورهای زیر را با ارزیابی‌های مستمر، تدوین راهکارهای عملیاتی، برنامه‌ریزی دقیق و اجرای مناسب مورد توجه ویژه قرار دهد و گزارش عملکردی را در مقاطع سه ماه به مجلس شورای اسلامی ارائه نماید:

توجه به مدیریت وزارتخانه:

فراجناحی عمل کردن، اولویت دادن به تخصص، توانمندی و تعهد افراد در واگذاری مسئولیت ها

مبارزه جدی با فساد اداری در سطح وزارتخانه

اولویت  در بکارگیری مدیران جوان و تحول گرا

فراهم نمودن زمینه تربیت نیروهای جوان

بکارگیری نیروهای متخصص و توجه به توانمندی وتعهد افراد در واگذاری مسئولیت‌ها، پشتیبانی از تصمیمات کارشناسی و علمی

مدیریت تولید بر مبنای جهش تولید و ساخت داخل:

فعال‌سازی واحدهای راکد صنعتی دارای مزیت و ظرفیت‌های خالی واحدهای صنعتی و معدنی

ارتقای توان تولید ملی

صیانت از منابع ارزی کشور و هدایت منابع جهت تقویت تولید داخل

حمایت از تولید کالای ایرانی

هماهنگی با سایر وزارتخانه‌ها جهت رونق تولید به‌ویژه با وزارت امور خارجه برای تعیین رایزنان بازرگانی در سفارتخانه‌های ایران برای  افزایش صادرات

افزایش سهم بخش صنعت در تولید داخلی و افزایش ارزش افزوده بخش صنعت

ارتقاء سهم معدن و صنایع معدنی در تولید ناخالص ملی با دستیابی به فن‌آوری‌های نوین با احیاء و فعال‌سازی و راه اندازی معادن غیرفعال و راکد و رهاسازی معادن بلوکه شده و تجهیز و نوسازی معادن

ایجاد و توسعه خوشه‌های صنعتی از طریق تقویت صنایع کوچک و متوسط

رعایت سیاست‌های پدافند غیرعامل به منظور کاهش آسیب‌پذیری زیرساخت‌ها و ارتقای پایداری ملی

داخلی سازی قطعات و بهره‌گیری از فناوری‌های نوین

اقدام عملی در تکمیل طرح‌های نیمه تمام با اولویت طرح های دارای پیشرفیت فیزیکی بالا

افزایش و تقویت ارتباط با مراکز دانشگاهی، پژوهشی و تحقیقاتی برای حل مسائل مرتبط با تجارت داخلی و خارجی

کاهش وابستگی به واردات و مسدود کردن راه واردات غیرضرور وافزایش تولید محصولات صادراتی صنعتی

مدیریت و تنظیم بازار

بهبود معیشت و سفره مردم با ساماندهی جریان گردش کالا از تولید تا مصرف و کارآمد کردن نظام توزیع کالاها با تاکید بر کالاهای اساسی و ضروری

همکاری با نهادهای مرتبط در کنترل و مدیریت موثر پدیده قاچاق کالا و بازارهای غیررسمی

چابک سازی شبکه توزیع و دسترسی گسترده به شبکه توزیع کالا با ایجاد بانک اطلاعاتی جامع مورد نیاز تولید کنندگان و مصرف‌کنندگان

تسهیل دسترسی به آمار و اطلاعات با تکمیل و راه اندازی سامانه‌های مرتبط با تولید و تجارت به منظور شفاف سازی

تقویت نقش انجمن‌ها، اتحادیه‌ها و تشکل‌های خصوصی، تعاونی‌ها و مردم‌نهاد در تصمیم‌سازی سیاست‌های تنظیم بازار

حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط و سرمایه گذاران در بخش‌های صنعت و معدن

مدیریت توسعه صادرات و کنترل واردات

تقویت دیپلماسی اقتصادی با تمرکز بر ورود به بازارهای جهانی برای صادرات کالا

رصد مستمر و پایش موجودی و قیمت کالا ها

پیگیری تبادلات اقتصادی و تجاری با کشورهای همسایه

افزایش ارزآوری ناشی از صادرات غیرنفتی

تأکید بر استفاده از ظرفیت‌های موافقتنامه‌های ترجیحی، اتحادیه‌ها و پیگیری تبادلات اقتصادی و تجاری با کشورهای همسایه

هماهنگی میان تنظیم بازارداخلی، مدیریت واردات و توسعه صادرات

استفاده حداکثری از ظرفیت و پتانسیل استان‌ها و بازارچه‌های مرزی و مناطق آزاد

پیگیری کاهش هزینه‌های مبادله در فرایند توزیع

توجه به فرصت‌های رشد و ارتقای تولید با خروج شرکت‌های رقیب خارجی

زنگنه: قابلیت مبارزه با مافیای اقتصادی را در شما ندیدیم

محسن زنگنه نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی امروز در جلسه علنی و در مخالفت با برنامه‌های پیشنهادی مدرس خیابانی گزینه پیشنهادی وزارت صمت اظهار داشت: مخالفت من امروز مخالفت با یکسال عملکرد رئیس دولت در حوزه معیشتی و اقتصادی است که زندگی مردم با آن گره خورده است.، شما قائم مقام وزارتی هستید که سهم زیادی در اقتصاد ضعیف شده مردم دارید.

وی افزود: مباحث و انتقادات زیادی به عملکرد شما در سه ماه اخیر که سرپرست وزارت صمت بودید وجود دارد؛ اختصاص ارزهای 4200 تومانی زیادی از سوی شما به برخی افراد و انتصابات شائبه‌ برانگیز نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است.

نماینده تربت حیدریه در مجلس تصریح کرد: چند دهه است که تولید ایران توسط بخش بازرگانی به گروگان گرفته شده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت:‌وقتی شما بری حضور در وزارت صمت معرفی شدید شرایط طوری بود که دولت اصرار به تفکیک وزارت بازرگانی با وزارت صمت داشت اما مجلس وا کثر تولیدکنندگان مخالف آن بودند.

زنگنه خاطرنشان کرد:‌در نهایت مدرس خیابانی به عنوان قائم مقام وزارت صمت نقش وزیر بازرگانی را ایفا کرد و این کار باعث شد اختیارات بخش بازرگانی از دست وزیر خارج شود.

وی گفت: در طول صدرات شما در وزارت صمت ارزهای 4200 تومانی زیادی به دستور شما به برخی افراد داده شده است که باید پاسخگوی آن باشید ضمن اینکه شما باید درباره عملکرد 15 ماه‌تان در وزارت صمت توضیح دهید.

نماینده تربت حیدریه در مجلس افزود: تعارض منافع بین تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان در طول 15 ماه اخیری که شما در وزارت صمت حضور داشته‌اید باعث مشکلات زیادی شده است.

زنگنه گفت:‌چرا باید صادرات شیرخشک ممنوع باشد در حالی که شیر با قیمت ارزان از کشاورز خریداری می‌شود؟؛ اگر ما امروز به شما رأی دهیم ادامه همان سلوک قبلی و استمرار ضعف در تولید و عرضه است.

وی با طرح این سوال که آقای مدرس خیابانی شما چه آورده‌ای برای تولید کشور داشته‌اید گفت:‌آیا در زمان مدیریت شما در وزارت صمت انحصار از چند انحصارگر در بخش فولاد خارج شده است؟ آیا مشکل مجوز صنایع پایین‌دستی رفع شده و اصلا این مجوز در اختیار چه کسی است؟

وی گفت:‌تصور ما آن است که حضور شما در این وزارتخانه با جهش تولید منافات دارد.

وی گفت:‌در حوزه بازار که مردم هم اکنون از طریق رسانه‌های مختلف شنونده گفت‌وگوهای من و شما هستند بهترین قضاوت‌کننده هستند. لذا مدرس خیابانی باید پاسخگوی همگان باشد.

وی اظهار داشت: از هر یک از رئیس بانک مرکزی، وزارت صمت و معاون اول رئیس‌جمهور وقتی درباره وضعیت بازار سوال می‌کنیم دلایل مختلفی را بیان می‌‌کنند.

وی گفت: می‌گویند افزایش قیمت فولاد در بازار وابسته به نرخ ارز است اما علت اختلاف وضعیت قیمت فولاد از درب کارخانه تا بازار بر عهده چه کسی است؟

زنگنه گفت:‌شما گفته‌اید قیمت خودرو باید متعادل شده و بالاتر رود، با چه شاخصی این حرف را زده‌اید؟  چرا باید خودرو 40 درصد در بازار گران‌تر از قیمت کارخانه باشد؟

نماینده تربت حیدریه در مجلس گفت: اقتصاد امروز در اختیار مافیاهای مختلفی است و امروز نیازمند وزیر شجاع هستیم تا بتواند با مافیا برخورد کند که متأسفانه در این سه ماه چنین قابلیتی را در شما ندیده‌ایم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر امروز به شما رأی دهیم پاسخی برای مردم نداریم چرا که مسیر قبلی در وضعیت بازار و وجود مافیا ادامه پیدا خواهد کرد.

حاجی دلیگانی: در زمان مسئولیت مدرس خیابانی 2 میلیارد و 300 میلیون دلار ارز 4200 تومانی به یک نفر داده شده 

 حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی امروز (چهارشنبه 22 مرداد) در جلسه علنی مجلس و در مخالفت با برنامه‌های پیشنهادی مدرس خیابانی در وزارت صمت اظهار داشت: مدرس خیابانی از نسل قدیم بازرگانی، چرتکه، مأموران تعزیرات در مغازه‌ها و نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالاست که این افراد درکی از مفهوم رقابت ندارند.

وی افزود: مشکل ما قانون‌شکنی و عدم اجرای قانون است.

عضو هیات رئیسه مجلس تصریح کرد: 7 سال است که طبق قانون مبارزه با قاچاق کالا وزارت صمت وظیفه داشته برای اجناس شناسه رهگیری صادر کند که قاچاق برچیده شده و احتکار غیرممکن شود و مانع از 25 میلیارد دلار خروج ارز برای قاچاق شود و در همین راستا مالیات بر ارزش افزوده اخذ شود، اما متأسفانه شناسه رهگیری و کد یکتا را اجرایی نکردند و قانون شکنی کردند.

حاجی دلیگانی گفت: مدرس خیابانی به جای آنکه مسؤولیت قاچاق کالا را برعهده بگیرد در برنامه‌ پیشنهاد‌یش به مجلس برای وزارت صمت عدد قاچاق را برخلاف تحقیق و تفحص مجلس نصف کرده است ولی آیا با اعداد و ارقام قاچاق کم می‌شود؟

وی اظهار داشت: در جنگ اقتصادی باید با چنین مدیری برخورد شود و او را مجازات کرده و دادگاهی می‌کردند نه این که به وی پیشنهاد وزارت دهند.

عضو هیات رئیسه مجلس گفت: بهترین دلیل برای رأی ندادن به خیابانی عملکرد اوست؛ چراکه هندوانه درب باز است نه درب بسته.

وی تصریح کرد: مدرس خیابانی 15 ماه در جایگاه و با اختیارات وزیر بوده است و کارهای نکرده زیادی دارد.

عضو هیات رئیسه مجلس تصریح کرد: مدیری که از ترس خشم مردم جرات نمی‌کند پایش را در بازارهای کشور بگذارد هم اکنون برای رأی گرفتن به این کمیسیون و آن راهروی مجلس می‌رود.

با بیان این که ما نماینده چه کسین هستیم،‌گفت: اگر قرار بود مردم به مدرس خیابانی رأی بدهند آیا به او رأی می‌دادند؟ آیا خریداران خودرو و آنانی که در امین حضور برای خرید جهیزیه اجناس گرانقیمت را می‌بینند به مدرس خیابانی رأی می‌دادند.

حاجی دلیگانی افزود: مشکل ما با مدرس خیابانی عدم توجه او به سیاست‌های مقاومتی و عدم رصد هوشمندانه صادرات و واردات و نبود روحیه و کار جهادی است.

وی گفت: ‌ما تحریم خیابانی هستیم و ما را خیابانی‌ها تحریم کرده‌اند نه دشمن، همانها که جنگ اقتصادی را با جُنگ اقتصادی اشتباه گرفته‌اند.

وی در پایان گفت: در زمان صدارت مدرس خیابانی در وزارت صمت 2 میلیارد و 300 میلیون دلار ارز 4200 تومانی به یک نفر داده شده که باید پاسخگو باشد.

بابایی: آقای مدرس خیابانی نباید پاسخگوی سیاست‌های کلان اقتصادی باشد

علی بابایی کارنامی نماینده مردم ساری در مجلس صبح امروز (چهارشنبه 22 مرداد) در صحن علنی مجلس در موافقت با برنامه‌های پیشنهادی حسین مدرس خیابانی وزیر پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: من سخن مخالفان را که از همکاران بنده هستند شنیدم، اما سؤال این است که چرا باید مدرس خیابانی پاسخ بدهد.

وی خطاب به حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر و مخالف برنامه‌های وزیر پیشنهادی صمت گفت: آقای مدرس خیابانی دارای سوابق روشن در حوزه صنعت از ابتدا و تا الان بوده اما چرا او باید پاسخگوی مجلس دهم، نهم و هشتم باشد؟ سیاست‌های کلان اقتصادی را که نباید آقای مدرس خیابانی پاسخ بدهد. 

وی گفت: سوالی که نمایندگان مجلس از رئیس‌جمهور دارند چرا مطرح نمی‌شود و آن سؤال را گرو گرفته‌اید و حالا مدرس خیابانی باید پاسخ بدهند. تشکل‌های کارگری، کارفرمایی و اتاق بازرگانی برای موافقت با مدرس خیابانی با ما تماس گرفتند و آقای مدرس خیابانی هم از روزی که مسئولیت را پذیرفته پای کار صنعت بوده و طرفدار واردات صرف نیست.

وی با بیان اینکه تراز تجاری در کشور مهم است، گفت: وزیر صمت باید درباره تراز تجاری پاسخگو باشد. امروز آقای مدرس خیابانی از جایگاه حقیقی باید به ما پاسخ بدهد اما از فردا باید به عنوان وزیر صمت جوابگو باشد. ما زمان نداریم و نباید حتی یک روز و یک ساعت وزارتخانه صمت را بدون وزیر بگذاریم چرا که دغدغه‌مند هستیم.

وی گفت: ما مخالف تورم و اشرافی‌گری هستیم. مافیای صنعت فولاد و خودرو به دنبال مدیریت نمایندگان هستند و می‌خواهند که به مدرس خیابانی رأی ندهیم. 

وی با اشاره به تعامل مدرس خیابانی با مجلس گفت: ما هر وقت آقای مدرس خیابانی را در مقام سرپرستی احضار کردیم پاسخگو بوده است. او جزو نسل جوان است. چرا از هویت جوان دفاع نمی‌کنید. مدرس خیابانی بهترین گزینه است. 

ذاکر: مدرس خیابانی در مبارزه با فساد اراده جدی دارد

حجت الاسلام سید سلمان ذاکر در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در موافقت با «حسین مدرس خیابانی» برای تصدی وزارت صمت، گفت: مدرس خیابانی فردی فراجناحی و تخصصی بوده و رویکرد وی توجه به مرزهای اقتصادی و نه مرزهای سیاسی است.

وی تاکید کرد: مدرس خیابانی در مبارزه با فساد اراده جدی دارد، در این اوضاع و احوال کشور که سال‌های آخر دولت است و مطالبات و انتظارات مردم بر سر و سامان گرفتن است باید مشکلات مردم در امر اقتصاد و تولید را برآورده کنیم.

نماینده مردم ارومیه در مجلس با بیان اینکه توجه به جوانان و گام دوم انقلاب یکی از سیاست‌های مدرس خیابانی است، افزود: مدرس خیابانی بیش از یک سال قائم مقام وزارت صمت بود و چندین ماه نیز سرپرستی این وزارتخانه را برعهده داشت و هم اکنون اشراف کامل به این وزارت خانه دارد و نواقصات آن را می‌شناسد.

ذاکر با بیان اینکه یکی از مشکلات امروز ما ضعف در حوزه دیپلماسی اقتصادی است و رویکرد مدرس خیابانی توجه به مرزهای اقتصادی است، گفت: وزارت خارجه در این حوزه نمی‌تواند به تنهایی عمل کند و در کنار وزارت صنعت باید نواقص حوزه دیپلماسی اقتصادی مرتفع شود. وزیر پیشنهادی صمت در برنامه خود بر تمرکز بر بازارهای جهانی و صادرات برای تقویت دیپلماسی اقتصادی تاکید کرده است.

وی همچنین با اشاره به مشکلات خودروسازان، گفت: مسائل و نواقص متعددی در این حوزه وجود دارد و ما به عنوان نمایندگان مجلس می‌توانیم بعد از اخذ رأی اعتماد با حمایت از وی، تحقق برنامه توجه به معیشت مردم را تسهیل کنیم، در این راستا با نظارت و استفاده از ابزارهای نظارتی چون تذکر، سوال و استیضاح مسائل را پیش ببریم.

این نماینده مجلس یادآور شد: محصولات کشاورزی نیز آسیب دیده است و صادرات این محصولات باید هرچه سریع‌تر انجام شود، بنابراین طبق برنامه وزیر پیشنهادی این کار به زودی انجام می‌شود و دولت باید زیرساخت‌های بازگشت ارز را فراهم کند.

ذاکر با بیان اینکه روزمه مدرس خیابانی مبتنی بر توجه به معیشت و جیب مردم است، گفت: البته که ما هم خواسته‌هایی داریم از جمله این که موضوع ارز تعهدی برای صادرات را حل و فصل کنند؛ ما به فکر مصلحت نظام، معیشت مردم و خنثی کردن نقشه‌های دشمنان هستیم.

عنابستانی: کاهش 20 درصدی تولید در بخش خودرو داشتیم

علی‌اصغر عنابستانی در مخالفت با وزارت وزیر پیشنهادی صمت در جلسه علنی امروز مجلس (چهارشنبه 22 مرداد 99)، گفت: چون آقای رئیس‌جمهور با تشکیل وزارت صمتمخالف بود و مکرر برای ایجاد وزارت بازرگانی اصرار می‌کرد هیچگاه در عمل وزارت صمت ایجاد نشد.امروز هم معرفی آقای مدرس خیابانی همه به همین منظور است.

نماینده مردم سبزوار در مجلس اظهار داشت: با فشار دفتر رئیس‌جمهور و فشار آقای جهانگیری آقای مدرس خیابانی در 15 ماه گذشته به عنوان قائم مقام و معاون تام‌الاختیار در وزارت صمت در دوره آقای رحمانی انتخاب شد در حوزه خودرو آقای خیابانی مکرر مصاحبه می‌کند و می‌گوید 19 درصد افزایش تولید داشته‌ایم و این در حالی است که نه تنها ما افزایش تولید در حوزه خودرو نداشته‌ایم بلکه کاهش 20 درصدی تولید در بخش خودرو داشتیم.

وی افزود: تولید خودرو در این مدت در ایران‌خودرو از 2200 دستگاه به 1600 دستگاه رسیده و در سایپا از 2 هزار دستگاه به 1500 دستگاه کاهش یافته است. با وجود اینکه روند تولید خودرو در این مدت کاهشی بوده اما کف پارکینگ‌ها از خودروهای تولیدی پر شده در حالی که قبل از این سه ماه خالی شده بود.

عنابستانی خاطرنشان کرد: ادعا می‌کنند و می‌گویند ما قطعه نداریم آقای مدرس خیابانی معلوم است که مافیای خودرو قطعاتش را نگه می‌دارد تا خودرو را در پارکینگ حفظ کند شما به عنوان وزیر چه کاره بودید چرا می‌گویید قطعه نداریم.

نماینده مردم سبزوار در مجلس اظهار داشت:‌ در حوزه آهن‌آلات، میلگرد از 3800 تومان به 12 هزار تومان افزایش قیمت داشته ورق از 5،6 هزار تومان 23 هزار تومان شده و علت گرانی مسکن همین‌‌‌ها است،‌میلگرد و ورق و فولاد چه ربطی به دلار دارد کجایش به ارز ربط دارد که قیمتش تا به این حد افزایش یافته.

وی افزود: لوازم خانگی در سه ماه گذشته حداقل 40 درصد افزایش قیمت داشته، موادغذایی، لبنیات که مصرف روزانه مردم است، جهش قیمت چشمگیری داشته است. آقای مدرس اگر نمی‌دانید بدانید لپه شده کیلویی 36 هزار تومان. مردم باید تخم‌مرغ را شانه‌ای 30 هزار تومان بخرند.ما چگونه به وزارت آقای مدرس رأی بدهیم. جواب مردم و خدا را چگونه بدهیم.

عنابستانی خاطرنشان کرد:  آقای جهانگیری به جای اینکه اینقدر به فکر جا انداختن آدم‌هایتان باشید یک کمی هم به فکر مردم باشید. آقای مدرس بازداشتی فتنه را در رأس یکی از شرکت‌های بزرگ بازرگانی گذاشته‌اید. کسی که مراجع رسمی در موردش نامه‌ داده‌اند و گفته‌اند که به او پست داده نشود. آقای مدرس شما این فرد را در همین روزهای اخیر در هیأت مدیره یکی از مجموعه‌های بزرگ وزارتخانه گذاشته‌‌اید.

نماینده مردم سبزوار در مجلس اظهار داشت: آقای خیابانی یک مدیرکل اصلی که باید انتصابات شما را اداره کند مدیرکل شما سابقه رئیس دفتری یکی از سران فتنه را در کارنامه کاری خود دارد.

وی افزود: در حوزه نهاده‌های دامی مردم تحت فشار کامل هستند مرغداران به خاطر اینکه نهاده‌های دامی‌شان توسط وزارت صمت تعیین نشده جوجه‌ریزی نکردند بر اساس گزارش موثق یکی از نمایندگان نهاده‌های دامی در گمرک فاسد شده و شما آقای خیابانی نتوانستید این نهاده‌ها را به کشور وارد کنید و ما شاهد هستیم که قیمت مرغ‌ تا به این حد گران می‌شود.

عنابستانی خاطرنشان کرد: آقای رئیس‌جمهور سه ماه مجلس را معطل کرد در زمان مناسب وزیر پیشنهادی را معرفی نکرد و این کار را در دقایق آخر انجام داد تا ما را تحت فشار قرار دهد اما ما تحت فشار قرار نمی‌گیریم و بعضی‌ها می‌گویند آقای خیابانی سه ماه دیگر می‌‌تواند سرپرست باشد اینگونه نیست رئیس‌جمهور موظف است حداکثر یک هفته دیگر وزیر پیشنهادی بعدی را معرفی کند ما را هم از نفر بعدی نترسانید.

نماینده مردم سبزوار در مجلس اظهار داشت: بعضی‌ها می‌گویند ممکن است نفر بعدی بدتر باشد مجلس انقلابی طبق حجت شرعی رأی و در دفاع از مردم رأی می‌دهد و نه با تهدید.ما با حجت شرعی رأی می‌دهیم و کاری نداریم نفر بعدی چه کسی است و هر کسی که باشد با دقت و به صورت موشکافانه کارش را بررسی می‌کنیم و به رأی می‌دهیم.

وی افزود: به نظر می‌رسد که آقای رئیس‌جمهور یا وزارت صنعت و معدن برایش مهم نبوده و کار مهمتری در این اوضاع آشفته بازار تجارت  و بازرگانی و صنعتی مملکت داشته که امروز به مجلس نیامده، من می‌گویم که رأی آوردن یا نیاوردن آقای مدرس برای آقای رئیس‌جمهور مهم نبود که امروز به مجلس نیامده. نمایندگان به وزارت آقای خیابانی رأی ندهد تا رئیس‌جمهور دفعه بعد کسی را معرفی کند که اینقدر برایش مهم باشد خودشان به صحن تشریف بیاورند و از وزیرشان دفاع کنند.

خدابخشی: رای به مدرس خیابانی رای به دوری از حاشیه هاست

محمّد خدابخشی، نماینده الیگودرز، در موافقت با حسین مدرس خیابانی، گزینه پیشنهادی دولت برای تصدی وزارتخانه صنعت،‌ معدن و تجارت گفت: با بررسی معیارهای لازم برای یک مدیر به هشت معیار می‌رسیم که ویژگی‌های شخصیتی یکی از این معیارهای مهم است. سوابق مفید و مرتبط با حوزه کاری، ویژگی‌های علمی و تخصصی، مسئولیت‌پذیری اجتماعی، رعایت شایسته‌سالاری، ‌توانایی جسمی و ذهنی، مهارت ارتباطی و انسانی از جمله معیارهای مهم دیگر است.

وی ادامه داد: یک محور مهم ارزیابی وزیر پیشنهادی، برنامه‌های پیشنهادی ایشان است. بر اساس این معیارها که برگرفته از مبانی نظری روشن است و بدون برخورد احساسی با موضوع و حب و بغض ما باید وزیر محترم را ارزیابی و بر اساس آن قضاوت کنیم.

نماینده الیگودرز با بیان اینکه از اینکه در دفاع از جوانی متعهد، دلسوز و متخصص ایستاده‌ام به خود می‌بالم و اعلام می‌کنم شخصی که معرفی شده امتحان خود را در دوره قائم مقامی وزارت صمت و دوران سرپرسی این وزارتخانه پس داده است. اگرچه انتظارات و انتقادات هست، امّا این انتقادات متوجه دولت است نه یک وزارتخانه خاص.

خدابخشی با بیان اینکه توانمندی، درایت و سخت‌کوشی خود را با اقدام و عمل و پرهیز از حاشیه به اثبات رسانده است، گفت: جناب مدرس خیابانی مردمی ترین جوانی است که برای اولین بار از بطن وزارت صمت به‌عنوان نامزد وزارت صمت معرفی شده و با ۱۸ سال سابقه کار کارشناسی و مدیریت،‌ علاوه بر تدبیر و درایت، سوابق مدیریتی قابل توجهی دارد.

وی افزود: مدرس خیابانی، سربازی قابل، جسور و توانمند در سیستم امنیت تولید کشور بوده و در مقابل تمام فشارهای مربوط به تحریم و کرونا خم به ابرو نیاورده و با کار جهادی، تولید را تضمین کرده است. در اوج شیوع کرونا که رسانه‌های بیگانه مدیران ما را تمسخر می‌کردند و گفتند به زودی ایران دچار فروپاشی می‌شود، مدرس خیابانی در مقابل استکبار ایستاد و دسیسه‌های دشمن را به خودشان برگرداند و با حفظ آرامش در بازارهای داخلی و توزیع ماسک و لوازم شوینده به خوبی موجب سیلی خوردن دشمنان شد.

خدابخشی با بیان اینکه در بحبوحه تحریم‌ها و مسدود شدن کانال‌های بانکی و مالی که تأمین کالاهای اساسی با دشواری روبرو شده بود، مدرس خیابانی توانست با تکیه بر توان و ظرفیت داخلی اقدام به احیای صنعت کند،‌ تصریح کرد: با غرور می‌گویم ایشان در طول تصدی سرپرستی وزارت صمت، علی رغم سقوط تولید در دیگر کشورها به طور قابل توجهی جهش تولید را رقم زد که موجب اعتماد به نفس ملی و خنثی سازی تحریم‌ها شده است.

وی ادامه داد: وزیر پیشنهاد صمت برنامه‌های تخصصی و عملیاتی در حوزه معدن، صنعت و تجارت دارد و راهبردهای استراتژی برای خودکفایی دارد.

نماینده الیگودرز تصریح کرد: مدرس خیابانی مدیری مدبر، شجاع و توانمند است و رأی به ایشان رأی به خودکفایی و ثبات قیمت‌ها و رأی به دوری از حاشیه‌ها است.

رسولی نژاد: از آقای مدرسی خیابان می‌خواهیم از افراد انقلابی در وزارت صمت استفاده کند 

سید احمد رسولی‌نژاد نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی  در موافقت با برنامه‌ها و صلاحیت حسین مدرسی خیابانی وزیر پیشنهادی صمت اظهار داشت: من در دولت‌های سازندگی و اصلاحات همواره به دنبال وزرا صحبت می‌کردم. اما آقای مدرس خیابانی را از دوره هفتم مجلس و زمانی که ایشان مدیریت کارخانه سیمان در فیروزکوه برعهده داشت می‌شناختم. او همان زمان نیز پیگیر بود. 

وی سلامت، دیانت، تقوا و مدیریت کارآمد را از ویژگی‌های مدرسی خیابانی عنوان و تصریح کرد: گزارش‌های زیادی از او به کمیسیون می‌رسید به ویژه در بحث انتصابات. او (مدرسی خیابانی) با برخی از مدیران در وزارتخانه برخورد قاطع داشتند که آنها در آستانه رأی ا عتماد به ایشان در حال پرونده‌سازی بوده و هستند.

وی تأکید کرد: مراقبت باشیم جریاناتی هستند که مجلس را تحت تأثیر قرار دهند. ما از آقای مدرسی خیابان می‌خواهیم از افراد انقلابی در وزارت صمت استفاده کند و بداند که از افراد وابسته به فتنه نباید استفاده شود چرا که جزو خط قرمز مقام معظم رهبری بوده که در این دولت رعایت نشد.

وی با تأکید بر اینکه آقای مدرسی خیابان پله پله مسیر پیشرفت و مدیریت را طی کردند گفت: اگر رزومه آقای مدرسی خیابانی با دقت مطالعه شود درمی‌یابیم ایشان توانایی لازم برای مدیریت و اداره این وزارتخانه را دارند. 

وی همچنین به طرح سؤال برخی نمایندگان مجلس یازدهم از رئیس‌جمهور اشاره و تصریح کرد: 194 نماینده طرح سؤال از رئیس‌جمهور را امضا کردند. ای کاش هیأت رئیسه اجازه می‌داد این سؤالات مطرح شود. خیلی از مسائلی که مطرح شد می‌توانست پاسخ داده شود. دولت یک تیم اقتصادی دارد. اینکه بخواهیم تمام مشکلات را متوجه کسی کنیم که سه ماه سرپرست بوده است درست نیست.

گودرزی: مافیاها پدر مملکت را درآوردند، شما نمی توانید با مافیاها برخورد کنید

عباس گودرزی در مخالفت با وزارت وزیر پیشنهادی صمت گفت: آقای مدرس خیابانی! ما دلمان برای شما می‌سوزد و به شما می‌گوییم که خودت را خراب نکن. شما نمی‌توانی این وزارتخانه را جمع کنی.

نماینده مردم بروجرد در مجلس اظهار داشت: آقای خیابانی! شما 15 ماه در حساس‌ترین شرایط کشور بالاترین اختیارات را داشته‌اید، شما در حوزه بازرگانی که رئیس جمهور تمام کشور را متوقف این مسأله غیرضروری کرد، 15 ماه خدمت کردی.

وی افزود: آقای روحانی! شما در مجلس دهم برای تشکیل وزارت بازرگانی لایحه دادی، ما مجلسی‌ها مخالفت کردیم،‌ چرا اصرار کردی و ادامه دادی و با بعضی از همفکرانتان در مجلس در قالب طرح این موضوع را مطرح کردی. معاون امور مجلس وقت وزارتخانه را قربانی کردی. دوباره در قالب طرح این موضوع مطرح شد و باز هم مجلس با آن مخالفت کرد. شما وزیر را هم قربانی کردی. ای کاش این همه تلاش و دغدغه و اهتمام را خرج مقابله با گرانی می‌کردی، نه این همه اصرار پشت درهای بسته به خاطر غیرضروری.

گودرزی خاطرنشان کرد: اتفاقا مشکل ما همین حوزه بازرگانی است. مگر نه این است که رسماً اعلام کردند افزایش قیمت و تورم کالاهای اساسی بیش از کالاهای غیرضرور است. ارز 4200 تومانی به آن تخصیص یافت. آقای خیابانی! بگو ارزهای 4200 تومانی کجا خرج شد؟

نماینده مردم بروجرد در مجلس اظهار داشت: آقای خیابانی! شما نمی‌توانی با مافیاها برخورد کنی، مافیاها پدر مملکت را درآوردند.

وی افزود: آقای قالیباف! این رویه اخذ رأی اعتماد را در مجلس یازدهم عوض کن. یعنی چه هر کس بخواهد رأی اعتماد بگیرد اعوان و انصار و لشکری پشت سرش راه می‌افتد، کارچاق‌کن‌ها در همین راهروهای مجلس متولد می‌شوند. تو چه کاره مملکتی که به من و دیگری زنگ می‌زنی و می‌گویی که بیا ببرمت پیش وزیر.

گودرزی خاطرنشان کرد: بیشترین اختلاف قیمت از درب کارخانه تا بازار در دوران شما بوده آقای خیابانی. پراید 132 درصد، برنج 200 درصد، کنجاله، میلگرد، آهن، همگی افزایش قیمت داشتند. بدبختی‌های ما از تحریم است یا سوءمدیریت؟!

نماینده مردم بروجرد در مجلس اظهار داشت: آقای خیابانی امروز باید در جایگاه پاسخگو قرار بگیرد نه در جایگاه کاندیدای اخذ رأی برای وزارت. این چه وضعیتی است؟ این طوری مردم به ما می‌خندند. آقای روحانی! قحط‌الرجال بود، مجلس را به مسخره گرفته‌ای؟ 15 ماه آقای خیابانی مسؤولیت داشته.

وی خطاب به بعضی از نمایندگان افزود: از شما بعید است. این در شان مجلس یازدهم نیست که می‌گویید خب دیگر چه کار کنیم، برو دنبال کارت. کسی که می‌گوید دیگر چه کار بکنیم، هر کسی که می‌خواهد باشد، چرا به مجلس آمده است؟

قالیباف: ستاد ملی کرونا به مصلحت ندانست رئیس جمهور در مجلس حاضر شود

محمدباقر قالیباف  در جریان جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و در پاسخ به تذکر علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات نسبت به عدم حضور رئیس‌جمهور در جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت، اظهار کرد: آقای حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در این خصوص نامه‌ای به من نوشتند و یک نامه رسمی نیز از دفتر رئیس‌جمهور در رابطه با حضور ریاست‌جمهوری در جلسه رأی اعتماد برای من ارسال شد.

وی افزود: رئیس‌جمهور برای حضور در جلسه رأی اعتماد از ستاد ملی مقابله با کرونا استعلام کرده و ستاد کرونا حضور ایشان در جلسه امروز را به دلیل شرایط کرونایی به مصلحت ندانسته است.

مدرسی خیابانی از مجلس رای اعتماد نگرفت

«حسین مدرس خیابانی»، وزیر پیشنهادی صمت از مجلس رای اعتماد نگرفت.

نمایندگان مجلس با  ۱۴۰ رای مخالف، ۱۰۴ رای موافق و ۱۰رای ممتنع  از مجموع ۲۵۴ آرا ماخوذه با حضور حسین مدرس خیابانی در وزارت صنعت معدن و تجارت مخالفت کردند.

انتهای پیام/

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

پربازدیدترین ها