سرویس: استان کرمانشاه کد خبر: 401408 13:05 - 1399/08/07

لزوم رعایت تاریخ کاشت مناسب و آبیاری پاییزه غلات در هرسین

مرصاد نیوز: سرپرست جهاد کشاورزی هرسین از لزوم رعایت تاریخ کاشت مناسب و آبیاری پاییزه غلات در این شهرستان خبر داد.

لزوم رعایت تاریخ کاشت مناسب و آبیاری پاییزه غلات در هرسین

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ،مهندس علیرضا یاری پور سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان هرسین در گفتگو با دیوانگاه با بیان اینکه رعایت تاریخ کاشت مناسب غلات پاییزه از اهمیت ویژه های بر خوردار  بوده  واین تاریخ کاشت با توجه به اقلیم هر منطقه متفاوت است، اظهار داشت: کشاورزان حتما باید به توصیه مراکز جهاد کشاورزی درخصوص رعایت زمان کاشت توجه نمایند و حتما پس از کشت غلات آبی باید آبیاری انجام  پذیرد.

وی افزود: تا زمانی که به مزرعه آب کافی داده نشود بذر کشت شده نمی تواند جوانه زنی را شروع نموده، مواد غذایی خاک را جذب کند وهرچه این عمل دیرتر انجام شود طول دوره رشد کوتاه شده وخطر سرما زدگی افزایش می یابد.

این مقام مسئول تصریج کرد: اولین آبیاری مزرعه گندم و جو که خاک آب نامیده می شود از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده وانجام صحیح و اصولی خاک آب در کنار رعایت سایر اصول فنی موجب رشد مطلوب و یکنواختی سطح سبز مزراع می شود و متاسفانه اکثر کشاورزان آبی کار مانند  کشاورزان دیم کار منتظر بارندگی  پاییزه می مانند که در صورت بروز شرایط نامناسب جوی  وعدم پراکنش مناسب باران  پاییزه خسارت جبران ناپذیری به مزارع وارد می شود.

یاری پور در ادامه اظهار داشت: کشاورزان دیم کار  ناچارند تابع شرایط جوی باشند ولی کشاورزان آبی کار با مدیریت صحیح منابع آبی حتما باید آبیاری های پاییزه را بموقع انجام دهند ودر صورت عدم بارندگی بعد از آبیاری اول  ودو تا سه هفته پس از خاک آب آبیاری دوم را نیز انجام دهندتا با ورود به فصل یخبندان سطح سبز مناسبی برای مواجهه با شرایط نامناسب جوی داشته باشیم. 

سرپرست جهاد کشاورزی هرسین از از کشاورزان درخواست کرد: حتما توصیه های فنی کارشناسان  مراکز جهاد کشاورزی را جدی گرفته و دقیق رعایت نمایند تا انشاء الله شاهد افزایش عملکرد مطلوب محصول زراعی باشیم.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

پربازدیدترین ها