سرویس: استان کرمانشاه کد خبر: 402037 00:39 - 1399/08/25

بررسی رکود در بازار مسکن؛

خوابِ عمیق بازارِ سقف بالای سر/ هجوم نقدینگی از بازار مسکن به ارز، خودرو و طلا

خوابِ عمیق بازارِ سقف بالای سر/ هجوم نقدینگی از بازار مسکن به ارز، خودرو و طلا

مرصاد نیوز: رکود در بازار مسکن در ماه های اخیر موجب نتیجه هجوم نقدینگی به بازارهای دیگر است.

به گزارش سرویس بازار و اقتصاد شبکه اطلاع رسانی مرصاد، بازار مسکن طی سال های گذشته دوران پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. نمودار قیمت آن نشان می دهد که هر چند سال یک بار قیمت مسکن رشد بزرگی را به همراه دارد و به تازگی نیز این رشد چند برابری در بازار مسکن رخ داد.

افزایش قیمت مسکن نه تنها می تواند تاثیراتی را در بازار های دیگر داشته باشد بلکه تبعات اجتماعی زیادی را نیز به دنبال خواهد داشت. برخی بر این باور هستند که قیمت مسکن ارتباط مستقیمی با میزان ازدواج دارد زیرا یکی از اصلی ترین نیازهای یک زوج مسکن است.

از طرف دیگر افزایش قیمت ها موجب می شود تا بازار مسکن مبتلا به رکود شود.. پدیده ای که خود از علائم مشکلاتی دیگر است.

بررسی میدانی در بازارمسکن نشان می دهد که در طی ماه های گذشته این بازار به یک رکود دچار شده است. 

گردش نقدینگی به سمت بازار ارز، طلا و خودرو سوق داده شده است 

حجت الاسلام سید جواد حسینی کیا عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: دلیل رکود مسکن این است که در حال حاضر نقدینگی جامعه از بازار مسکن به دلیل حجم بالای هزینه خرید و فروش مسکن عملاً ظرفیت گردش پیدا نکرده است.

وی در ادامه افزود: ظرفیت گردش این عرصه به سمت بازار ارز، طلا و خصوصا در بازار خودرو سوق داده شده است که اگر درست مدیریت نشود همین بازارهایی که در واقع نیمه ویران هستند را بدتر ویران خواهد کرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: دولت باید کمک کند و پای کار بیاید به فرض مثال متأسفانه دولت در بورس نتوانست درست مدیریت کند والا در واقع بهترین جا برای سرمایه‌گذاری همین بحث بورس است.

وی خاطر نشان کرد: در واقع باید بتوانیم مدیریت و نقدینگی را به سمت تولید و اشتغال ببریم ، دولت نزدیک به ششصد هزار طرح نیمه تمام دارد که به نظرم باید بصورت ۵۰ درصد قیمت واگذار کند و ۵۰ درصد را هم بعد از بهره‌برداری بگیرد که افراد نقدینگی شان را در این طرح های نیمه تمام، فعال کنند.

نماینده مردم شهرستان سنقروکلیایی در ادامه بیان داشت: با این اوصاف هم کشور پویا می شود، هم طرح های نیمه تمام از بین نمی رود و هم نقدینگی و اشتغالزایی شده است و برکات آن ازدواج، کاهش آسیب های اجتماعی و آرام آرام مسکن ، ارز و خودرو ثبات پیدا می‌کند و در این عرصه نیز دولت باید گام بلندی را بردارد.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها