سرویس: فرهنگ و هنر کد خبر: 404101 09:30 - 1399/10/18

پیشکسوت صنعت گلیم شهرستان هرسین تجلیل شد

پیشکسوت صنعت گلیم شهرستان هرسین تجلیل شد

مرصاد نیوز: با حضور فرماندار و معاون صنایع دستی استان کرمانشاه از بانوی پیشکسوت صنعت گلیم شهرستان هرسین تقدیر شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد به نقل از دیوانگاه، طی مراسمی با حضور عبادالله کنجوریان فرماندار شهرستان هرسین و معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه از خانم "آغا سلطان قاضی هرسینی" بانوی پیشکسوت صنعت گلیم تقدیر شد.

فرماندار شهرستان هرسین با تقدیر از خدمات قابل توجه این بانوی هنرمند هرسینی طی سخنانی اظهار داشت: گلیم هرسین تلفیقی از فن، هنر، مهارت و خلاقيت است و ريشه در تاريخ کهن فرهنگ ناب، آداب و رسوم اصيل زنان و مادران هرسینی دارد.

وی ادامه داد: گلیم هرسین از آن دسته آثاری است که با گذشت زمان و به لطف هنر دست زنان هنرمند هرسینی بر قدمت و ارزش آن افزوده می شود.

کنجوریان با تاكيد بر ضرورت تجليل از پيشكسوتان صنعت گلیم هرسین به عنوان وارثان اين ميراث كهن افزود: توجه جدی به اساتيد و پیشکسوتان اين قبيل صنايع می تواند دلگرمی و اشتياق نسل جديد را در ادامه از راه و روش آنان را بدنبال داشته باشد.

فرماندار شهرستان هرسین افزود: متاسفانه در برخی از رشته های صنايع دستی این شهرستان همچون جاجیم بافی و کلاش بافی شاهد فعاليت آخرين اساتيد اهل فن آن هستيم كه به لحاظ كهولت سن ديگر قادر به ادامه فعاليت و خلق آثار بديع نبوده و با فقدان هر كدام از اين هنرمندان، آن رشته از صنايع دستی نيز به فراموشی سپرده شده است.

گفتنی است بانو آغا سلطان قاضی هرسینی توانسته است در طول ۶۰ سال از زندگی ارزشمند خود بیش از چند هزار نفر از بانوان منطقه غرب کشور را با این صنعت و هنر اصیل لکی و کردی آشنا و حتی بعضی از آنها را به درجه استادکاری برسانند.

 

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

پربازدیدترین ها