سرویس: از ديگر رسانه ها کد خبر: 404547 16:14 - 1399/10/30

ربیعی در نشست خبری:

دولت جدید آمریکا نباید لکه ننگ دولت قبل را گزینشی جبران کند/ بودجه از اختیارات دولت است نه طرح مجلس

دولت جدید آمریکا نباید لکه ننگ دولت قبل را گزینشی جبران کند/ بودجه از اختیارات دولت است نه طرح مجلس

مرصاد نیوز: سخنگوی دولت با اشاره به اینکه مسئولیت‌پذیری آمریکا و احترام به قوانین و تعهدات بین‌المللی یک خواست جهانی است گفت: دولت جدید آمریکا نباید لکه ننگ دولت قبلی را به طور گزینشی جبران کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، به نقل از خبرگزاری اقتصادی ایران ، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود  با اشاره به حضور بایدن در کاخ سفید، گفت: فردا دولت شرور ترامپ به پایان راه خود خواهد رسید و آمریکا رئیس جمهور تازه ای خواهد داشت. رئیس جمهوری که فرصت دارد تا نماینده ای برای صدای بلند مردم آمریکا برای تغییر رویه هایی باشد که حداقل در چهار سال گذشته موجب تحقیر، آشفتگی و انزوای آمریکا شدند.

 او افزود: امروز مسئولیت پذیری آمریکا و احترام آن به قوانین و هنجار‌های بین المللی یک خواست جهانی است. دولت جدید آمریکا نباید میراث و در واقع لکه ننگی که دولت پیشین به جا گذاشته را بطور گزینشی جبران کند. بدتر از آن میراث، تلاش برای استفاده از آن به عنوان ابزار فشار بر ملت هاست. مقاومت مردم ما تا امروز نباید جای شکی باقی گذاشته باشد که فشار و تحریم هرگز نمی‌تواند ما را وادار به تسلیم در برابر زیاده خواهی کند.

 سخنگوی دولت گفت: آمریکا بزودی فرصت تازه‌ای خواهد داشت که به جای عمل به وسوسه‌هایی که حاصل آن نقض گسترده حقوق بین الملل و جنایت علیه بشریت به شیوه‌هایی ظاهراً متمدنانه به بهای به خطر انداختن صلح و امنیت جهانی و منافع مردم ایران و آمریکاست، با نیت و عمل صادقانه، بی قید و شرط به تعهدات خود مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بازگردد و افق‌های جدیدی را پیش روی مناسبات خود با ایران و جامعه جهانی ترسیم کند.

 وی ادامه داد: اما در هر حال، این واقعیت تغییر نخواهد کرد که سیاست فشار حداکثری بر مردم ایران به رسوایی ماندگاری در تاریخ تبدیل شد؛ نه تنها برای آن‌هایی که متوهمانه درد و رنج بی سابقه‌ای را به مردم معصوم و بیگناه ما تحمیل کردند بلکه برای آن‌هایی در رسانه‌های فارسی و غیرفارسی زبان در خارج از کشور که بی شرمانه با دمیدن به این توحش مدرن، در تحمیل این درد و رنج سهیم شدند.

 ربیعی بیان کرد: مردم عاملان و همدستان این جنایت سازمان یافته اقتصادی را نه فراموش می‌کنند و نه می‌بخشند. اما متاسفیم کسانی نیز در داخل بودند که به نام انتقاد از دولت و با چشم بستن به رفتار‌های مجرمانه آمریکا و پیامد‌های ویرانگر آن بر زندگی مردم، دولت را در خط مقدم این مبارزه بی امان تخریب کردند در حالیکه با حداقلی از انصاف می‌توانستند ببینند که نه تنها این دولت در سال‌های قبل از آوار شدن تحریم‌ها بر سر مردم ما، یکی از درخشان‌ترین دوره‌های رشد اقتصادی را مدیریت کرد بلکه حتی در همین دوره نیز در شرایطی که بسیاری انتظار ابرتورم را برای سال جاری داشتند، مانع از تحقق آن شد و این مدیریت اقتصادی درست در زمانی اتفاق افتاد که بحران غیرمنتظره ویروس کرونا بار مضاعفی بر گرده دولت تحمیل کرده بود؛ مردم ما امروز و فردا می‌توانند منصفانه قضاوت کنند و سره را از ناسره سوا کنند.

 سخنگوی دولت تصریح کرد: ما در کرونا با بیم و امید روبرو هستیم. تلاشهای صورت گرفته در هفته های قبل شرایطی را فراهم کرده که امروز ایران معکوس جهان حرکت می کند و ابتلا و مرگ و میر هر دو کاهشی است و از ۱۰ هزار و ۲۰۰ مرگ هم وطنان جلوگیری شد.

 وی افزود: اما از یک سو گونه های جهش یافته از کرونا در انگلیس و بزریل و آفریقای جنوبی افزایش یافته و از سوی دیگر با انجام سفرهای غیرضرور و عدم رعایت دستورالعمل‌های روبرو هستیم و ما با موج جدید روبرو هستیم. و امروز وضع بیماری در آمریکا و اروپا بسیار خطرناک شده است.

 ربیعی بیان کرد: نیروی انتظامی اقداماتی را موثری را انجام داده و در نتیجه کنترل‌های کرونایی ۳۳درصد از کل تصادفات و ۲۹ درصد از جان باختگان جاده‌ای کاهش داشته است.

 وی با بیان اینکه تعطیلات بهمن ماه و نوروز نگرانی را در میان کادر بهداشت و درمان افزایش داده است، گفت: ما باید با اهتمام همگانی و خستگی ناپذیر این مسیر را به پیش ببریم هر گونه خستگی و عدم مراعات عزیزان بیشتری را از ما خواهد گرفت.

 دولت همه تلاش خود را برای تدوین لایحه بودجه‌ای واقعی به کار بست

 سخنگوی دولت اظهار کرد: دولت همه تلاش خود را برای تدوین لایحه بودجه‌ای واقعی و کارشناسی به کار بست و با وقوف کامل به آثار تورم و فشار اقتصادی به مردم و دهک‌های پایینی و نیز نیاز به افزایش سطح تولید و اشتغال جدید و با نگاهی به تلاش برای عقب راندن تحریم و کسب حقوق از دست رفته ملت ایران و ضرورت حضور اقتصاد ایران در بازار‌های جهانی لایحه بودجه را تدوین کرده است.

 ربیعی گفت: یک مشخصه واضح بودجه نویسی برای سال ۱۴۰۰ که بر اساس مقابله با تحریم و شکستن زنجیره‌های محاصره اقتصادی ایران و استفاده از فرصت‌های جهانی است این بودجه را در سیاست‌های انبساطی متفاوت‌تر کرده است.

 وی ادامه داد: اولین اقدام دولت ارائه به موقع لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی بود و همچنین لایحه بودجه در معرض افکار عمومی قرار گرفت و به صورت شفاف همگان امکان مطالعه و اظهار نظر پیدا کردند.

 سخنگوی دولت تصریح کرد: اظهارات کلی، مبهم، سلبی و شعاری مشکلی از بودجه و از مردم حل نمی‌کند. بودجه از اختیارات دولت و رییس جمهور است و نباید لایحه بودجه به طرح مجلس تغییر داده شود. ما امیدواریم با تعاملات بین مجلس و دولت بودجه‌ای با تفاهم وبا هماهنگی در اجرا بتوانیم دریافت کنیم که در غیر این صورت، اگر به زمینه‌های اجرایی توجه نشود دولت در اجرا با مشکل مواجه می‌شود؛ همچنین بخشی از دستاودر‌های دولت در صنعت پالایش و صنعت گاز در هفته‌های گذشته رونمایی شد.

 ربیعی افزود: توسعه گاز رسانی در کشور، افزایش تولید گاز طبیعی در پارس جنوبی و تکیه بر توان داخل را در دستور کار خود قرار داد و اکنون شاهد روند رو به رشدی در این حوزه‌ها است.

 وی تاکید کرد: هم اکنون ۹۸ درصد جمعیت خانوار شهریور ۸۲ درصد خانوار روستایی از گاز طبیعی بهره‌مند هستند و ۲۴ استان کشور، استان سبز گازرسانی محسوب میشود که این تعداد تا پایان امسال به ۲۸ استان می‌رسد و ۹۵ درصد جمعیت کشور از گاز طبیعی بهره‌مند خواهند شد.

 سخنگوی دولت با بیان اینکه تعداد شهر‌های گازرسانی شده در سال ۹۲، یک هزار و ۵۱ شهر بود گفت: این تعداد تا پایان امسال به یک هزار ۲۱۲ شهر می‌رسد. تعداد روستا‌های گازرسانی شده هم از سال ۹۲ تاکنون افزایش بیش از دو برابری داشته و از ۱۴ هزار روستا، اکنون به ۳۲۲۱۹ روستا گازرسانی شده رسیده است و این تعداد تا پایان دولت دوازدهم به ۳۵ هزار روستا می‌رسد.

 ربیعی بیان کرد: تولید گاز در کشور نیز با شتاب قابل توجهی افزایش یافته تا جایی که تولید گاز شیرین ایران اکنون به روزانه ۹۰۰ میلیون متر مکعب رسیده است که به دلیل افزایش ۲.۵ برابری تولید گاز در پارس جنوبی از سال ۹۲ تاکنون بوده است. خطوط انتقال گاز کشور هم با تکیه بر توان داخلی و نیرو‌های متخصص کشور رکورد‌هایی تازه در انتقال گاز کشور ثبت کردند و این مقدار اکنون به روزانه ۸۱۸ میلیون متر مکعب رسیده است و ظرفیت انتقال روزانه ۸۷۰ میلیون متر مکعب گاز هم وجود دارد.

 ایران صادرکننده بنزین در منطقه و جهان است

 وی افزود: کشورمان امروز نه تنها در مصرف بنزین به خودکفایی کامل رسیده است، بلکه به‌عنوان صادرکننده این فرآورده استراتژیک در منطقه و جهان شناخته می‌شود و در هفت ماه نخست امسال، حدود ۱.۴ میلیارد دلار درآمد از محل صادرات بنزین داشته است.

 سخنگوی دولت گفت: این امر در حالی اتفاق افتاد که با توجه به مصرف افسارگسیخته بنزین در سال‌های گذشته، در صورتی که تمرکز لازم بر روی صنایع پالایشی و راه‌اندازی یکی پس از دیگری فازهای ستاره خلیج‌فارس محقق نمی‌شد، تولیدات پالایشگاهی‌ کشور کفاف نیازهای داخلی را نمی داد و در نتیجه رقم واردات بنزین افزایش می‌یافت که این امر می‌توانست در شرایط تحریم کشورمان را دچار بحران عمیقی کند. اعداد و ارقام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران نشان می‌دهد که ظرفیت پالایشی ایران از ۱.۸ میلیون در سال ۹۲ به ۲.۳ میلیون بشکه در سال ۹۹ افزایش پیدا کرده است.

 ربیعی تصریح کرد: روند توسعه‌ای تولید و صادرات بنزین و ظرفیت پالایشی ایران در حالی در هشت سال گذشته رو به رشد بوده است، که صادرات فرآورده‌های نفتی ایران در فاصله سال‌های ۹۱تا ۴,۹۸ برابر افزایش یافته و از ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تن در سال ۱۳۹۱، به حدود ۲۳ میلیون تن در سال ١٣٩٨ رسیده است؛ در این مدت همچنین ظرفیت تولید بنزین از ۴۹ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر در سال٩١ به ۱۰۷میلیون لیتر در روز در سال ۱۳۹۸رسید و ظرفیت تولید نفت گاز نیز از ۹۴ میلیون لیتر در روز در سال ۱۳۹۱ به ۱۱۳میلیون لیتر در روز در سال ٩٨ رسید.

 وی اظهار کرد: علاوه بر رشد کمی کشورمان در تولید فرآورده‌های پالایشگاهی اتفاق مهمی که در صنایع پالایشی کشور رخ داد، رشد چشمگیر تولید فرآورده‌های کیفی یورو در سال‌های گذشته بود، به نحوی که ظرفیت تولید بنزین با کیفیت یورو ۴ و ۵ از صفر در سال ۱۳۹۱ به بیش از ۷۶ میلیون لیتر در روز در سال ۱۳۹۸ افزایش یافت.

 سخنگوی دولت گفت: امروز کشورمان با تولید نزدیک به ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین در روز خودکفا شده و مصرف ما کمی بیش از ۷۰ میلیون لیتر است، بنابراین این اعداد بزرگ و مهم به خوبی‌ نشان دهنده تحولات و اتفاقات مهمی هستند که در حوزه فرآورده‌های نفتی محقق شده است که اگر این سرمایه‌گذاری در زمان لازم انجام نمی‌شد، در شرایط فشارهای تحریم‌ها برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران، کشور با بحران عمیقی روبرو می‌شد که وابستگی در بحث بنزین و بدون استفاده ماندن میعانات گازی از جمله مهم‌ترین آن‌ها بود.

 روند نرخ ارز، براساس مبانی بنیادی بازار شکل می‌گیرد

 ربیعی دولت در پاسخ به دلایل کاهش نرخ ارز و نقش دولت در آن گفت: روند نرخ ارز، براساس مبانی بنیادی بازار شکل می‌گیرد؛ لذا براساس آنچه طی دو سال و نیم گذشته شاهد آن بودیم، فشار ناشی از تحریم‌ها عدم امکان انتقال ارز به دلایل توامان تحریم و به هم خوردن عرضه و تقاضای ارز خصوصا تشدید انتظارات، در افزایش قیمت ارز موثر و تعیین کننده بوده است؛ لذا انتظار می‌رود در مرحله اول خروج از شوک با فروکش کردن انتظارات، افزایش نرخ ارز نیز به سمت تعادل و ارزش اقتصادی آن حرکت کند.

 وی گفت: در مرحله بعدی با دسترسی بهتر بانک مرکزی به منابع مسدودی خود و نیز شرایط پیش رو امکان مدیریت موثرتر در بازار ارز، و کاسته شدن از تقاضا و پاسخ به نیاز‌های واقعی فراهم می‌شود؛ از طرفی برای فهم شرایط این روز‌های بازار ارز نیاز به دانش تخصصی اقتصاد و بودجه ریزی سنجیده نیست. هر فردی در کف بازار نیز متوجه می‌شود که با نبودن ترامپ، شکست فشار حداکثری و فرو ریختن تحریم‌ها قیمت شکننده و کاذب ارز و سکه به سمت تعادل و قیمت اصلی خود نزدیک خواهد شد.

 سخنگوی دولت اظهار کرد: باز هم هر کسی از همان کف بازار می‌داند زمانی که منابع بانک مرکزی آزاد شود و امکان عرضه از تقاضا پیش بگیرد قیمت‌ها متعادل می‌شود و پایین می‌آید. ظاهرا برخی افراد عادت کرده اند هر موضوعی را با عینک سیاسی و تیره بینند هر چند به قیمت ضربه زدن به روح و روان جامعه باشد.  در مواردی مانند قیمت ارز و طلا صرفا وابسته به متغیر‌های درونی نیست بلکه از متغیر‌های بیرونی اعم از اقتصادی، سیاسی نیز هست. بیاد داریم بعد از پایان جنگ تحمیلی بلافاصله قیمت‌های ارز و سکه سقوط کردند.

 ربیعی افزود: اگر از نقش دولت می‌پرسید و عده‌ای این نقش را نمی‌خواهند ببینند باید گفت که طی ۳ سال گذشته در حالیکه عده‌ای در داخل مشغول تخریب بودند، دولت در کنار مردم، ضمن مقاومت در برابر فشار‌های ترامپ، براساس یک سیاست مقاومتی مانع از وقوع برخی پیش بینی‌هایی که درباره آن شنیدیم از جمله ابرتورم یا ونزوئلایی شدن شده است. این مقاومت دولت و مردم ایران علیرغم فشار بر معیشت و زندگی مردم و سخت شدن امورات روزانه مردم، در حالی است که عده‌ای هیچگاه نمی‌خواهند ببینند و بیان کنند. با فشار‌های بی نظیر و در یک جنگ نابرابر اقتصادی ایران نه دچار تورم و فروپاشی شد و نه شبیه برخی کشور‌های از هم پاشیده منطقه شد.

 سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص آمادگی ایران برای مذاکرات با بایدن گفت: تمرکز ما در حال حاضر به احیای کامل برجام از سوی همه طرف‌های توافق است؛ و انتظار داریم که تمرکز دولت جدید آمریکا هم بر جلب اعتماد ایران از راه انجام کامل و فوری همه تعهداتش باشد.

 وی ادامه داد: موضع ایران درباره بازگشت امریکا به برجام از سوی مقامات کشور بار‌ها اعلام و تکرار شده است. دولت امریکا باید ابتدا تعهدات خود را بر اساس برجام و نیز قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل انجام دهد و این تنها مسیر موجود پیش روی دولت جدید در امریکا است.

 ربیعی اظهار کرد: ضمن اینکه ما هیچ پیامی از طرف تیم آقای بایدن دریافت نکرده‌ایم. تا وقتی اطمینان پیدا نکنیم که آمریکا ضمن بازگشت بی‌قید و شرط به تعهدات خود، به این وظایف قانونی بطور کامل عمل خواهد کرد، و مذاکره‌ای بی معناست.

 بودجه جای شعار نیست، بودجه جای عدد و رقم و حرف کارشناسی است

 سخنگوی دولت درباره اظهار نظر‌های سیاسی در خصوص بودجه ۱۴۰۰ گفت: در هیچ دوره‌ای در بررسی لایحه بودجه با این حجم از ادبیات غیراقتصادی و غیرکارشناسی مواجه نبوده ایم. از اتهام فروپاشی نظام تا پنهان کردن ارز به خاطر انتخابات بایدن و یا درست کردن زمین سوخته برای دولت آینده؛ متاسفانه توجه نمی‌کنند که اظهاراتی از این دست موجب بی اعتمادی به حاکمیت و نظام می‌شود این حجم و نوع از اظهارات با هیچ دوره‌ای در زمان ارائه بودجه به مجلس قابل مقایسه نیست و کسری بی اعتمادی‌های ناشی از این اظهارات را در سرمایه اجتماعی نمی‌توان جبران کرد.

 وی تصریح کرد: امروز هم آنچه در تبلیغات پیرامون لایحه بودجه می‌شنویم به همین سیاق است و بدون اینکه از تغییری مثبت برای اقتصاد کشور، مردم در بودجه شنیده شود با یک سری الفاظ اتهامی و شعار‌ها روبرو هستیم. برخی می‌گویند این بودجه مغشوش و نامتوازن است است و از روی بوجه سال‌های قبل کپی شده و دولت تنها برای تهیه آن نیم ساعت زمان گذاشته است. بودجه سنوات قبل هم مصوب مجلس است و بسیاری از همین آقایان که به دور از انصاف چنین حرف‌هایی را مطرح می‌کنند در سابق هم نماینده مجلس بوده اند و در تصویب بودجه سنوات قبل هم نقش داشتند. اگر این بودجه کپی بودجه‌های قبلی است چرا در سنوات گذشته به بودجه مغشوش رای دادند؟

 ربیعی با بیان اینکه کلیات بودجه نیز در کمیسیون تلفیق تصویب شده است گفت: نمایندگان نیز با بررسی همه جوانب به این نتیجه رسیده اند. بودجه جای شعار نیست، بودجه جای عدد و رقم و حرف کارشناسی است و متناسب با واقعیت ها، محدودیت‌ها و ظرفیت‌های کشور است.

 سخنگوی دولت تاکید کرد: در جایی عنوان شده که بدون دخل و خرج مشخص بودجه نوشته شده است. تعجب می‌کنم؛ که حتی به مفاد احکام بودجه هم توجه نکرده اند و صرفا به اعداد جداول بسنده شده است.

 ربیعی افزود: وقتی به صراحت در متن بند «و» تبصره ۲ مصادیق مصرف ۹۰ هزار میلیارد تومان بابت مواردی، چون متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران، رد بدهی دولت به تامین اجتماعی، پاداش پایان خدمت، رتبه بندی معلمان و... از چهار محل حق الامتیاز، واگذاری سهام، واگذاری طرح تملک و واگذاری اموال و دارایی‌های غیر منقول ذکر شده چگونه می‌توان پنهان کاری کرد؟ و اگر پنهان کاری است چرا کمیسیون تلفیق در قالب بند «و» تبصره (۱) الحاقی بابت تسویه بدهی‌های اشخاص حقیقی و حقوقی مبلغ ۹۰ هزار میلیارد تومان از محل تحویل نفت خام حکم مشابه نوشته است و یا در قالب الحاقی تبصره (۲) مبلغ ۳۰ هزار میلیارد تومان حکم مشابه برای تسویه مطالبات تصویب نموده است.

 او تاکید کرد: بار‌ها تاکید کرده‌ایم که برآورد ۳.۲ میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی در روز به منزله اعلام شکست سیاست فشار حداکثری بر ایران و بازگشت اروپا و آمریکا به تعهدات برجامی خود است که عجیب است آنرا تسلیم شدن در برابر نظام سلطه خوانده‌اند. دولت بار‌ها تاکید کرده باید به بازار نفت بازگردد و سهم خود را در اوپک حفظ کند؛ این در حالی است با افزایش نرخ تسعیر خودشان ۳۰ هزار میلیارد تومان به وابستگی بودجه و نفت افزوده‌اند.

 سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره پیش بینی دولت از رفتار رئیس جمهور جدید آمریکا با ایران گفت: این سوال را که آیا دولت آقای بایدن اراده‌ای برای تغییر سیاست‌های گذشته دارد یا نه، باید از دولت جدید آمریکا بپرسید.

 ربیعی افزود: آقای بایدن و تیم وی در دوران مبارزات انتخاباتی و نیز بعد از پیروزی در موقعیت‌های مختلف مطالب در رابطه با بازگشت به برجام بیان کرده اند. اما این مواضع تا زمانی که روی زمین با لغو تحریم‌ها ذیل تعهدات برجامی آمریکا همراه نشود از نظر ما فاقد ارزش است.

 وی ادامه داد: تا جاییکه به ما مربوط می‌شود، سیاست فشار بر ایران و توطئه‌هایی که دولت ترامپ در این سال‌ها دنبال کرده، شکست خورده و هیچ راه عاقلانه‌ای جز کنار گذاشتن این روش پرهزینه برای آمریکا و مخاطره آمیز برای صلح و امنیت وجود ندارد.

 ربیعی اظهار کرد: مشخصاً وزیر خارجه آمریکا در آخرین روز‌های دولت ترامپ در حال تلاش برای سنگ اندازی بر سر راه اصلاح سیاست‌های ورشکسته چهار سال اخیر است، اما ما نگران این موضوع نیستیم، چون اگر دولت بعدی آمریکا اراده‌ای واقعی را برای تصحیح این اشتباهات داشته باشد، می‌تواند از افتادن به این تله‌های کودکانه امتناع کند و کاری را که برای منافع مردم آمریکا و منطقه درست است، انجام بدهد. 

 یکی از شاخص‌های نظام سلامت پویا به مردم توجه به غربالگری است

 سخنگوی دولت درباره موضع دولت به مطرح شدن موضوع حذف بودجه غربالگری از سوی مجلس گفت: دیدگاه‌های مطرح شده درباره  غربالگری ژنتیکی ناشی از عدم اطلاع و تحلیل‌های غلط بی مبنا صورت می‌گیرد؛ غربالگری یک استراتژی برای پیشگیری از بروز چالش‌های پزشکی و زیستی برای خانواده‌ها و جامعه است.

 وی بیان کرد: یکی از شاخص‌های نظام سلامت پویا و متعهد به مردم توجه به غربالگری است. یکی از افتخارات این دولت توجه به غربالگری شنوایی و بینایی در میان کودکان است. من در دوران وزارت رفاه، حتی دنبال انجام غربالگری آلزایمر از طریق صندوق‌های بازنشستگی بودم. چون که همه نوعِ غربالگری، برای پیشگیری و زندگی بهتر انسان‌ها در آینده است و هدف اول و آخر غربالگری، ایجاد جامعه‌ای با افراد سالم است.

 ربیعی اظهار کرد: غربالگری ژنتیکی که اخیرا درباره آن مباحث بعضا عجیبی هم در یک برنامه تلویزیونی مطرح شده، یک راهکار برای عدم تحمیل هزینه‌های روحی و روانی، اقتصادی و اجتماعی است و کاربرد‌های چندگانه دارد؛ به نظرم این افراد برداشت‌های نادرستی از مفهوم غربالگری دارند. چون غربالگری به عنوان یک وظیفه اخلاقی و انسانی برای دولت‌ها در نظر گرفته شده است.

 سخنگوی دولت ادامه داد: تصویب برنامه غربالگری ژنتیکی نیز با هدف پیشگیری از معلولیت‌های ناشی از اختلالات ژنتیک در کشور ما به سال ۷۶ باز می‌گردد. از سال ۹۴ هم دولت، مشاوره ژنتیک برای افراد معلول تحت پوشش توانبخشی را اجرا کرد. در مجموع از سال ۹۴ تا ۹۸ برای تعداد ۷۱ هزار و ۵۹۲ فرد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور، مشاوره ژنتیک انجام شده است. در راستای همین برنامه، از سال قبل، پروژه " شناسایی اختلالات ژنتیکی در خانواده‌های دارای معلول تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور تا سال ۱۴۰۰ " با هدف پیشگیری از تکرار معلولیت‌های ناشی از اختلالات ژنتیک در خانواده‌های دارای معلول تحت پوشش سازمان در دست اقدام میباشد.

 وی اظهار کرد: با اجرای این پروژه تا کنون، ۲۲۲خانواده دارای ۵ معلول و بیشتر، مشاوره ژنتیک شده اند و برای ۱۸۴ مورد هم آزمایشات ژنتیکی درخواست گردیده است. همچنین، ۹۵۶ خانواده دارای ۴ معلول، مشاوره ژنتیک شده اند؛ در حال حاضر ۲۸۴ مرکز دولتی و غیر دولتی داریم. اتفافا ما نیازمند منابع مالی بیشتری برای این غربالگری هستیم و قطعا باید از خانواده‌های کم درآمد و دارای معلولیت حمایت کنیم.

 سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که در لایحه بودجه ۱۴۰۰ دولت پیش بینی کرده برای ۲۵ گزارشی که سازمان نظارت بر صدا و سیما تهیه میکند ۳ میلیارد و ۱۲۸ میلیون تومان بودجه پرداخت کند و آیا این بودجه در تنگنای اقتصادی توجیه دارد گفت: اول اینکه بودجه تنظیمی دولت، بودجه ای است مبتنی بر عملکرد. در واقع این اطلاعات از پیوست شماره ۴ لایحه بودجه که مربوط به بحث بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد و احصاء برنامه ها و سنجه های عملکرد دستگاه های اجرایی است، استخراج می شود.

 ربیعی گفت: فلسفه اطلاعات پیوست مذکور، تفکیک کل هزینه های هر دستگاه (اعم از پرداخت حقوق و مزایا، هزینه های اداری ، قراردادها ، هزینه های رفاهی و بیمه ای ، هزینه پشتیبانی ، هزینه آب و برق و سوخت و غیره ) بر حسب برنامه های اصلی ‌آن دستگاه است . به عنوان نمونه هزینه تولید هر گزارش نظارتی در صدا و سیما به معنای کل هزینه هایی است که در تهیه هر گزارش لحاظ می شود؛ به عبارتی تهیه گزارش نظارتی به عنوان یکی از فعالیتهای اصلی صدا و سیما در آنجا ذکر شده و بخشی از هزینه‌های پرسنل و هزینه های اداری ، پشتیبانی آن سازمان، صرف تولید آن فعالیت می شود.

 وی تصریح کرد: شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما بر اساس اصل ۱۷۵ قانون اساسی ، تنها نهاد نظارتی بر صدا و سیما است. این شورا متشکل از " سیما" ، "صدا" و" خبر و برنامه های سیاسی " است. تعداد گزارش های تهیه شده در شورای نظارت ، در طول یکسال بالغ بر ۲۰۰ عنوان گزارش است. البته نمایندگان رئیس محترم جمهور در طول این ۷ سال، انتقادات جدی به ساختار فعلی و رویکرد شورا داشته‌اند و همواره نسبت به انفعال این شورا به خصوص محدود بودن آن به نظارت پس از پخش و عدم تحقق اختیارات نظارتی آن، منتقد بوده‌اند و مکاتبات متعددی هم در این باره داشته اند. در مقابل نیز به دلیل این انفعال و اینکه نظارت شورا نه تنها استصوابی نیست بلکه استطلاعی هم نیست، به همین علت، بر این باوریم که بازنگری در ساختار شورای نظارت از طریق لایحه قانون خط مشی مدیریت و نظارت صدا و سیما، مهمترین اقدام ضروری است.

 ربیعی افزود: دولت همواره بر این اعتقاد بوده است که اگر این نظارت درست انجام بشود، به نفع کل جامعه است و ما امیدواریم که این شورا، کارآمدی و اثرگذاری خود را به دست آورد.

 سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره چگونگی هزینه کرد مبلغ یک میلیارد یورو مقابله با کرونا گفت: تاکنون بانک مرکزی معادل ریالی ۷۷۶ میلیون یورو را تخصیص داده که از این مبلغ ۱۲۸۵ میلیارد تومان به بیمه بیکاری برای کارگران بیکار شده ناشی از کرونا و الباقی به وزارت بهداشت تعلق گرفته است.

 

انتهای پیام/

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

پربازدیدترین ها