سرویس: استان کرمانشاه کد خبر: 404830 11:27 - 1399/11/08

مرصاد گزارش می دهد؛

مرغ بخر، قیمت سیمرغ بپرداز!/ خوراکی که تبدیل به آرزو می شود

مرغ بخر، قیمت سیمرغ بپرداز!/ خوراکی که تبدیل به آرزو می شود

مرصاد نیوز: مرغ یکی از خوراک هایی است که معمولا در سبد خانوار ایرانی قرار دارد اما با گرانی های اخیر، کم کم مرغ هم دارد از سبد خانوار پر می کشد.

به گزارش سرویس اقتصادی شبکه اطلاع رسانی مرصاد، از وقتی که گوشت قرمز برای خیلی از خانواده های کم برخوردار به یک آرزو تبدیل شده است، مرغ می توانست به عنوان یک جایگزین گوشتی (هر چند از نوع سفید آن) باشد. مرغ یکی از خوراک هایی است که معمولا در سبد خانوار ایرانی قرار دارد اما با گرانی های اخیر، کم کم مرغ هم دارد از سبد خانوار پر می کشد.

در روزهای گذشته نیز گزارش های مردمی حاکی از آن بود مرغ باز هم گران شده است.

در همین خصوص به سراغ مسئولین رفتیم تا ببینیم گرانی ناشی از چیست.

به دنبال افزایش قیمت علوفه و نهاده های دام و طیور قیمت مرغ اندکی افزایش یافته است

میثم غلامی در گفتگو با خبرنگار مرصاد، اظهار داشت: در روزهای اخیر قیمت مرغ در استانهای همجوار افزایش یافته است.

وی افزود: در حال حاضر قیمت فروش مرغ در کرمانشاه به ازای هر کیلوگرم ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان است و در برخی استان‌های دیگر از ۲۱ هزار و ۵۰۰ تا ۲۲ هزار تومان است.

رئیس اتحادیه مرغ و ماهی فروشان کرمانشاه گفت: به دنبال افزایش قیمت علوفه و نهاده های دام و طیور قیمت مرغ اندکی افزایش یافته است.

غلامی یکی از عوامل افزایش دهنده قیمت مرغ را وجود واحدهای عرضه مرغ زنده اعلام و عنوان کرد: واحدهای عرضه مرغ زنده قیمت مصوب فروش مرغ را رعایت نمی‌کنند و مرغداران نیز مرغ را به جای کشتارگاه ها به این واحدها که قیمت بالاتری می پردازند، تحویل می دهند.

 وی عنوان کرد: قیمت مصوب خرید مرغ از مرغدار ۱۴ هزار تومان است در حالی که واحدهای عرضه مرغ زنده، مرغ را به نرخ 17هزار تومان از مرغدار خریداری می کنند.

غلامی بیان کرد: از سوی ادارات دامپزشکی، نیروی انتظامی و مرکز بهداشت بر واحدهای عرضه مرغ زنده نظارت نمی‌شود.

رئیس اتحادیه مرغ و ماهی فروشان کرمانشاه گفت: باید عزم جدی برای برخورد با مراکز زنده فروشی وجود داشته باشد که متاسفانه این گونه نیست.

وی درباره علت تفاوت قیمت مرغ در واحدهای عرضه افزود: علت تفاوت قیمت مرغ در این واحدها کم فروشی است در واقع واحدهای صنفی که مرغ را دو سه هزار تومان کمتر از نرخ مصوب عرضه می کنند در حال کم فروشی هستند.

غلامی گفت: مردم از واحدهایی که دارای دو ترازو در مغازه هستند یا اجازه ورود مردم را به داخل مرغ فروشی نمی دهند خرید نکنند.

وی افزود: باید با تخلفات به طور جدی برخورد و واحدهای صنفی متخلف پلمب شوند.

غلامی گفت: یکی دیگر از مشکلات، وجود خودروهای سیار عرضه مرغ بوده که شمار آنها در کرمانشاه افزایش یافته است.

وی با اشاره به نقش مخرب کرونا بر بازار مرغ عنوان کرد: خودروهای سیار عرضه مرغ نیز سبب رکود بیشتر بازار مرغ فروشان می شوند با این حال هیچ نظارتی بر آنها وجود ندارد.

غلامی تصریح کرد: بر خودروهای سیار عرضه مرغ از نظر بهداشتی، قیمت فروش و وزن مرغ هیچ نظارتی نیست.

 پیگیری در خصوص نظارت بر مراکز عرضه مرغ زنده

به گزارش مرصاد، از آنجایی که به گفته غلامی، بر واحدهای عرضه مرغ زنده نظارت نمی‌شود، این موضوع را در گزارش های بعدی پیگیری خواهیم کرد.

افزایش قیمت مرغ به دلیل افزایش قیمت نهاده‌های دام و طیور صحت ندارد/ وجود نوسانات مقطعی 

 پرویز اوسطی در گفتگو با خبرنگار مرصاد، اظهار داشت: افزایش قیمت مرغ به دلیل افزایش قیمت نهاده‌های دام و طیور صحت ندارد بلکه نهاده به مقدار کافی در داخل کشور موجود است.

عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی افزود: مشکلی از نظر تنوع، نوع نهاده‌های مورد نیاز و نیز از نظر وزنی وجود ندارد.

اوسطی با بیان اینکه این فضاسازی هایی که در این رابطه وجود دارد،  گفت: وزارت جهاد کشاورزی در این راستا مراقبت می‌کند و مشکلی نخواهیم داشت.

وی درباره افزایش چند هزار تومانی قیمت مرغ تصریح کرد: گاهی نوسانات مقطعی وجود دارد و ممکن است در روزهای آینده این افزایش قیمت‌ها نیز جبران می‌شود.

عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی درباره مشکلات موجود در حوزه نهاده های دام و طیور افزود: در ابتدا مشکلاتی از نظر تامین نهاده های دام و طیور وجود داشت که ساماندهی شد.

وی بیان کرد: در اوایل سال قبل غفلت شد و ثبت سفارشات، خرید و تخصیص ها انجام نشد که همین نوساناتی را ایجاد کرد.

اوسطی گفت: در حال حاضر نهاده های دام و طیور به قدر کافی وارد شده و جوجه ریزی تحت مراقبت وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد، تولید نیز ادامه دارد.

وی عنوان کرد: در صورتی که نابسامانی هایی در حوزه افزایش قیمت مرغ ایجاد شود کمیسیون کشاورزی به این موضوع ورود خواهد کرد که البته شواهد نشان می‌دهد این شرایط پیش نمی آید.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

پربازدیدترین ها