سرویس: اجتماعی کد خبر: 405012 16:03 - 1399/11/13

معاون فرمانده نیروی انتظامی استان کرمانشاه در گفتگو با مرصاد:

سرقت معلول مولفه های دیگری است/ بسیاری از دستگاه ها باید سهم خود را در حوزه پیشگیری بپردازند

سرقت معلول مولفه های دیگری است/ بسیاری از دستگاه ها باید سهم خود را در حوزه پیشگیری بپردازند

مرصاد نیوز: معاون اجتماعی فرمانده انتظامی استان کرمانشاه گفت:نمی‌توان گفت تنها نیروی انتظامی وظیفه مقابله با سرقت را برعهده دارد هرچند طرح‌هایی را در حوزه پیشگیری اجرا کرده اما بسیاری از دستگاه‌ها نیز باید قدر و سهم خود را در حوزه پیشگیری بپردازند.

سرهنگ محمدرضا آمویی در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز اظهار داشت: بر اساس آخرین آمارها مجموع سرقتها در استان کرمانشاه ۹ درصد افزایش یافته است اما در برخی حوزه‌ها شاهد کاهش سرقت هستیم.

وی با بیان اینکه در حوزه قاپ زنی شامل موبایل و کیف قاپی شاهد کاهش سرقت بوده ایم، افزود: در سرقت منزل ۲۲ درصد، موتورسیکلت ۲ درصد کاهش، دستگیری باند ها ۶ درصد کاهش و سرقت احشام ۲۶ درصد کاهش به ثبت رسیده است.

سرهنگ آمویی از افزایش سرقت اتومبیل و قطعات مربوطه خبر داد و گفت: در برخی سرقت‌های جزئی نظیر جیب‌بری ۳۹ درصد کاهش رخ داده است.

معاون اجتماعی فرمانده انتظامی استان کرمانشاه بیان کرد: سرقت از مغازه به دلیل عدم دقت و هوشیاری صاحبان واحدهای صنفی بوده که طی این مدت ده درصد کاهش یافته است.

آمویی گفت: همچنین ۸۶۰۰ سارق دستگیر و به مراجع قضایی سپرده شده است.

وی افزود: مردم از سرقت های جزئی نظیر سیم برق، سیم مخابرات، رگلاتور علمک های گاز و.. گلایه‌مند هستند.

معاون اجتماعی فرمانده انتظامی استان کرمانشاه گفت: یکی از مشکلاتی که با آن مواجه شدیم از زمان شیوع کرونا معتادین متجاهر دستگیری نشدند البته تاکنون ۸۸۱ نفر جمع‌آوری و به کمپها سپرده شدند اما این آمار قابل استناد نیست.

آمویی با بیان اینکه معتادین متجاهر به سرقت‌های خرد دست می زنند، تصریح کرد: البته ماهانه ده طرح پیشگیری سرقت اجرا می شود.

وی از دستگیری ۷ هزار و ۸۰۰ نفر از سارقین با اجرای طرح‌های عملیاتی توسط پلیس آگاهی خبر داد و گفت: همچنین دو هزار فقره سرقت کشف و ۶۷ باند منهدم شده که به دلیل انهدام باندها سرقت‌ها کاهش یافته است.

آمویی همچنین از دستگیری 800 نفر توسط پلیس آگاهی خبر داد.

وی افزود: برخی مشاغل اقدام به خرید اموال مسروقه می کنند برهمین مبنا ۶۳ طرح کنترل و ساماندهی صنوف نظیر ضایعاتی ها و... اجرا شده و برخوردهایی انجام گرفته همچنین واحدهای صنفی که اقدام به خرید اموال مسروقه کردند پلمب شدند.

آمویی گفت: سرقت معلول مولفه‌های دیگری است که از جمله آن می توان به وضعیت اقتصادی، معتادین متجاهر، فضای ایجاد شده به دنبال کرونا و ضربه وارده به اقتصاد اشاره کرد.

معاون اجتماعی فرمانده انتظامی استان کرمانشاه گفت: نمی‌توان گفت تنها نیروی انتظامی وظیفه مقابله با سرقت را برعهده دارد هرچند طرح‌هایی را در حوزه پیشگیری اجرا کرده اما بسیاری از دستگاه‌ها نیز باید قدر و سهم خود را در حوزه پیشگیری بپردازند.

سرهنگ آمویی بیان کرد: هنگامی که ساختمانی بنا می‌شود نباید بدون ملاحظات ایمنی نظیر دوربین و نگهبان، تجهیزات آن رها شود زیرا مورد دستبرد قرار می‌گیرد.

وی افزود: در حوزه اماکن خصوصی و دولتی نیز در برخی نقاط نظارتی بر نگهداری تجهیزات نیست بنابراین باید توجه شود زیرا عدم دقت و نظارت سبب سرقت می‌شود.

آمویی گفت: با توجه به افزایش سرقت خودرو از آنجا که در خودروهای ساخت داخل ایمنی لازم وجود ندارد و به سهولت مورد دستبرد قرار می‌گیرد باید نکات ایمنی رعایت شود.

وی عنوان کرد: معاونت اجتماعی از طریق شبکه اجتماعی و رسانه ها و البته پیش از کرونا به صورت حضوری آموزش‌هایی را ارائه می‌کند و مردم باید توصیه های پلیس را مورد توجه قرار دهند.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

پربازدیدترین ها