سرویس: سیاسی کد خبر: 405362 13:03 - 1399/11/22

امام جمعه اهل سنت کرمانشاه در گفتگو با مرصاد:

پس از انقلاب نمازهای جمعه و اعیاد به صورت رسمی برگزار می شود/ تفاوتی میان برادران شیعه و سنی وجود ندارد

پس از انقلاب نمازهای جمعه و اعیاد به صورت رسمی برگزار می شود/ تفاوتی میان برادران شیعه و سنی وجود ندارد

مرصاد نیوز: امام جمعه اهل سنت کرمانشاه با بیان اینکه تفاوتی میان برادران شیعه و سنی وجود ندارد، گفت: پس از انقلاب نمازهای جمعه و اعیاد به صورت رسمی برگزار می شود.

ماموستا عبدالرحمن مرادی در گفتگو با خبرنگار مرصاد، اظهار داشت: انقلاب اسلامی پس از صدر اسلام نخستین نظام است که پرچم وحدت را بین مذاهب اسلامی برافراشت، به این معنا که اگر قبل از انقلاب اسلامی افرادی داعیه اسلام را در نقاط دیگر داشتند از نظر وحدت اسلامی مذاهب کاری نکردند اما در انقلاب اسلامی با رهنمودهای امام راحل و زحمات مردم نخستین کاری که انجام شد ایجاد وحدت اسلامی بین مذاهب بود که این یکی از نکته‌های بسیار بزرگ برای مردم تمام ایران و مذاهب اسلامی است که پیش از انقلاب از این حرکت امام خمینی(ره ) استقبال و پشتیبانی کنند و پس از انقلاب هم حامی انقلاب باشند.

وی افزود: در ابتدای انقلاب از امام راحل سوالی پرسیدند مبنی بر اینکه ماهیت این انقلاب شیعی است یا انقلاب اسلامی که معظم له فرمودند انقلاب اسلامی و فرمودند ما برای اسلام می‌جنگیم و برادران اهل سنت برای پاسداری از انقلاب اسلامی از هیچ کوششی دریغ نکردند که نمونه بارز آن شرکت فعال اهل سنت دوشادوش برادران شیعی در جبهه های دفاع مقدس بود.

مرادی گفت: این هماهنگی، اتحاد و یک رنگی از آن نشات می گیرد که در کشور یک ایران اسلامی داریم و همه مذاهب در آن سهیم هستند و حقی دارند  و اهل سنت نیز بعد از آغاز نهضت اسلامی با تمام نیرو از مبارزات امام راحل پشتیبانی کردند به ویژه علما و ائمه جمعه اهل سنت که در نمازهای جمعه این مطالب را نقل کردند و با بیان اهداف انقلاب اسلامی و شناختن رهبر انقلاب و امام راحل در منطقه و بیان اهداف اسلامی، مردم را تشویق به مبارزه علیه طاغوت کردند و این سبب شد در منطقه نهضت اسلامی قدرت یابد و بتوانیم همگام با ملت ایران این انقلاب را در سال ۵۷ با عظمت و شکوه به پیروزی برسانیم که اعلام همبستگی علمای طراز اول اهل سنت در ایران و غرب کشور شامل کردستان و کرمانشاه این ادعای ما را ثابت می‌کند.

وی عنوان کرد: تاسیس مجمع تقریب مذاهب، دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی، شورای برنامه‌ریزی مدارس و علوم دینی اهل سنت و برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی و در دوران دفاع مقدس نیز به دنبال اختلاط خون شیعه و سنی برای دفاع از اسلام در داخل کشور و در خارج از کشور قضیه فلسطین، سوریه و بوسنی هرزگوین نمونه هایی است که نشان می دهد شیعه و سنی برای اسلام جنگیدند تا اسلام زنده باشد و این از برکات انقلاب اسلامی برای اهل سنت است که کنار انقلاب به عزت رسیدند.

مرادی تصریح کرد: همچنین قانون اساسی منشور بسیار بزرگی برای وحدت امت اسلامی در کشور و طیف های مختلف به ویژه اهل سنت است که حقوق پیروان مذاهب اسلامی در همه جنبه ها اعم از انسانی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در آن رعایت می شود.

وی عنوان کرد: پیروان مذهب شافعی در غرب و جنوب کشور و مذهب حنفی در جنوب و شمال شرقی کشور از حقوق شهروندان ایرانی برخوردار  هستند بنابراین در نظام و انقلاب اسلامی تفاوتی میان برادران شیعه و سنی وجود ندارد.

مرادی گفت: به فرمان رهبر انقلاب خدمات علمی- رفاهی در تمام حوزه های علمیه اعم از شیعه و سنی انجام می‌شود و تشکیل شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و حضور علما و پشتیبانی از این شورا نشانگر آن است که می توانیم به تمام معنا از این ظرفیت انقلاب اسلامی بهره ببریم به طور کلی باید گفت در این نظام حقوق ما رعایت می‌شود و هیچ کمبودی نداریم.

وی افزود: تحت پوشش قرار گرفتن و انجام خدمات رفاهی، معافیت و مدارک تحصیلی فارغ التحصیلان علوم دینی اهل سنت و افزایش چشمگیر مدارس و مساجد علوم دینی که پس از انقلاب با پشتیبانی نظام  در مناطق اهل سنت کشور به ویژه کرمانشاه رونق یافته،  هرچند گلایه هایی وجود دارد و مشکلات اهل سنت در رابطه با مساجد، مدارس و طلاب علوم دینی باید در آینده حل شود،  همگی از جمله دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

مرادی با اشاره به رسمیت یافتن نمازهای جمعه، اعیاد و برخورداری از آزادی های لازم خاطرنشان کرد: پس از انقلاب نمازهای جمعه و اعیاد به صورت رسمی برگزار می شود و مدارس، محافل، اعیاد  و مناسبات با تمام قدرت در مناطق اهل سنت برگزار می‌شود به گونه ای که با پشتیبانی نظام اسلامی، این مراسمات در سطح بسیار بالایی انجام می گیرد.

وی عنوان کرد: همچنین اهل سنت در همه رشته‌ها در دانشگاه تحصیل می‌کنند و پس از فارغ التحصیلی می‌توانند در بهترین مسئولیت ها استخدام شوند که از برکات امت اسلامی است.

مرادی بیان کرد: شعار وحدت در کشور و نظام اسلامی ما و از زبان رهبر معظم یک شعار تئوری و لفظی نیست بلکه در عمل ثابت شده و می‌توان در جهان نیز همه رویکردهای مفید 42ساله انقلاب اسلامی را با ارائه مستندات ثابت کرد.

 

انتهای پیام/

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

پربازدیدترین ها