سرویس: استان کرمانشاه کد خبر: 406156 18:43 - 1399/12/13

یادداشت؛

حسادت ریشه بسیاری از گناهان و برجسته ترین شر است/حسود بیشترین ضربه را به خود می زند

حسادت ریشه بسیاری از گناهان و برجسته ترین شر است/حسود بیشترین ضربه را به خود می زند

مرصاد نیوز: حسود بیشترین ضربه ها را به خود می زند، و با حسادت درونیش اقسام بیماری ها جسمی و روحی را برای خود به وجود می آورد سلب آرامش، اعتراض به مقدارات الهی، خواری و ذلت در دید دیگران و مهم تر از همه سلب ایمان از آثار سوء حسادت است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد حامد جمالی در یادداشتی نوشت: انسان ها معمولا وقتی نعمتی یا برتری در همنوعان خود را می بینند واکنش های مختلفی در درونشان ایجاد می شود برخی ها با نسبت به برتری دیگران بی تفاوت هستند برخی دیگر برتری دیگران را نقطه شروع برای خود می دانند و بدون این که بخواهند برتری و یا نعمت طرف مقابل از بین برود، می گویند ای کاش ما نیز از این نعمت بهرمند می شدیم، این نوع برخورد را غبطه می نامند، این حالت در اسلام بی اشکال است و چه بسا نیکو به شمار آید.

حالت بعدی مختص افرادی است که برتری دیگران را اصلا برتری حساب نمی کنند و خود را برتر می دانند این حالت عجب و خود بینی است که امام صادق(ع) فرمود: معجب و خودبین کسی است که برتری دیگران را نبیند. این صفت در اسلام بسیار مورد مذمت قرار گرفته است و موجب حبط و نابودی اعمال صالح انسان می شود.

حالت بعدی که در مواجهه افراد با نعمت دیده می شود حسادت است؛ حسادت یک حالت درونی است که انسان وقتی برتری را در دیگری می بیند، ناراحت می شود و از درون زجر می کشد صرف این حالت درونی که از اختیار انسان خارج است اشکال ندارد اما انسان همواره باید تلاش کند که این حس در درونش رشد نکند و این حس را آنقدر سرکوب کند که دیگر به طور کامل ازبین برود.

اما اگر حسادت در درونش نسبت به برتری کسی ایجاد شد و طبق میلش عمل کرد یعنی در صدد نابودی نعمت و برتری دیگری شد، باید بداند راه بسیار خطرناکی را انتخاب کرده است چرا که این حسادت بدترین رذائل و برجسته ترین شرور است. زیرا حسود نقشه ها می کشد و حیله ها به کار می برد و انواع شرور را به کار می گیرد تا به هدف خودش برسد و اصلا به پایان و عاقبت کارش فکر نمی کند.

در اینباره روایت ارزشمندی از وجود نازنین امیرالمومنین(ع) است که می فرماید: حسادت مرض خطرناکی است که جز با مرگ محسود یا هلاکت حسود از بین نمی ود. اولین گناهی که در آسمان ها انجام شد حسادت بود آن زمان که خداوند امر به سجده در مقابل آدم کرد اما ابلیس به خاطر حسادتش به آدم سجده نکرد لذا اولین نافرمانی خدا صورت گرفت و جالب است اولین قتلی که در زمین رخ داد به خاطر حسادت بود، همان زمان که قابیل برادر خودش را به خاطر برتری به خودش به قتل رساند. لذا قرآن کریم ریشه بسیاری از گناهان را (بغیا) که به معنای حسادت است، می داند.

برای ریشه و منشاء حسادت عوامل گوناگونی وجود دارد مثلا گاهی تبعیض نابجا میان افراد مخصوصا در کلاس درس توسط استاد و یادر خانه توسط پدر مادر موجب می شود حسادت دیگران برخیزد و ریشه حسادت در دل افراد به وجود بیاید. گاهی نیز توجیه نبودن مردم باعث می شود حسادت بوجود بیاید به عنوان مثال برخی ها شرایط را یکسان می بینند و همین که برتری و نعمتی در کسی پدید آمد چشم دیدنش را ندارند و حسادت می ورزند و به قضا و قدر الهی در نعمت ها احساس نارضایتی می کند که این به نوع خوش کفر محسوب می شود در حالی که اگر حکمت و دلیل تفاوت ها را بدانند آرام می شوند.

آدمی باید خودش را قانع کند که دنیا دار تفاوت ها و بالاو پایین شدن هاست تغییر در آدم ها و زندگیشان خصلت و خاصیت دنیاست لذا روزی ممکن است کسی برسد صاحب عزت و کرامت  بشود و سپس همان فرد بعد از مدتی خوار و ذلیل شود. از این روی باید درس گرفت که دنیا جای قرار نیست که بخواهیم ما برتر از همه باشیم.  

حسود بیشترین ضربه ها را به خودش می زند، و با حسادت درونیش اقسام بیماری ها جسمی و روحی را برای خود به وجود می آورد سلب آرامش، اعتراض به مقدارات الهی، خواری و ذلت در دید دیگران و مهم تر از همه سلب ایمان از آثار سوء حسادت است. از این رو باید هرچه زود در صدد ریشه کن کردن این رذیله خانمان سوز بود.

مؤمن وقتی این حس در او به وجود می آید به خدا پناه می برد که بهترین و بالاترین ملجا و پناهگاه است. آری بهترین راه برای فرار از این صفت لاعلاج ، افتادن به درگاه احدیت است چرا که او قادر مطلق است و هیچ درخواست کننده ای را بی جواب نمی گذارد.

بعد از این که به خدا پناه برد برای شخص محسود دعا می کند که فضیلت و برتریش دوچندان شود این کار با وجود این که بسیار سخت است اما کشنده ترین راه برای از بین بردن این حس شوم درونی است.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

پربازدیدترین ها