سرویس: فرهنگ و هنر کد خبر: 408703 16:11 - 1400/02/18

گفتگوی مرصاد با دانشمند کرمانشاهی حوزه نانو فیزیک؛

از فعالیت در حوزه محاسبات کوانتومی تا قرارگرفتن در میان دو درصد برتر دانشمندان پر استناد دنیا/ ناصری: باید شبانه روز تلاش کنیم

از فعالیت در حوزه محاسبات کوانتومی تا قرارگرفتن در میان دو درصد برتر دانشمندان پر استناد دنیا/ ناصری: باید شبانه روز تلاش کنیم

مرصاد نیوز: دکتر مصیب ناصری دانشیار فیزیک در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه یکی از دانشمندان برتر کرمانشاهی است که توانسته افتخارات زیادی را کسب کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد دکتر مصیب ناصری یکی از دانشمندان برتر کرمانشاهی که توانسته افتخارات زیادی را کسب کند. با وی به گفتگو نشستیم.

مرصادنیوز: لطفاً مختصراً خود را معرفی کنید

مصیب ناصری: بنده مدرک دکتری تخصصی فیزیک دارم و اکنون دانشیار فیزیک در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه هستم. در دو حوزه نانو فیزیک و محاسبات کوانتومی فعالیت دارم معمولاً اعضای هیئت علمی دانشگاه علاوه بر تدریس موظف به انجام کارهای پژوهشی هستند که برهمین مبنا در حوزه پژوهش در سنوات گذشته تاکنون توفیقاتی کسب کرده ام از جمله اینکه بر اساس آمار دانشگاه استنفورد آمریکا طی سال گذشته در زمره دو درصد برتر دانشمندان پر استناد دنیا قرار گرفتم و اخیراً هم نفر نخست گروه علوم پایه دانشگاه آزاد اسلامی متشکل از رشته های شیمی، فیزیک، ریاضی، زیست شناسی، زمین شناسی و... در سطح کشور شدم.

مرصادنیوز: لطفا درباره حوزه های علاقه مندی تان بفرمایید.

ناصری: در دو حوزه نانو فیزیک و محاسبات کوانتومی فعالیت دارم که حوزه نانو فیزیک حوزه ای به روز و کاربردی است و تغییرات تکنولوژی در حوزه ساخت ابزارهای الکترونیکی، انرژی و سایر حوزه هایی که امروزه بشر در آنها با چالش مواجه است با پیشرفت های نانو تکنولوژی برطرف می شود همچنین حوزه محاسبات کوانتومی به سرعت پردازش اطلاعات و امنیت اطلاعات در بستر کوانتومی بر می گردد.

کامپیوترهایی که در منازل داریم و دستگاه های پردازشگری که روی تلفن های همراه وجود دارد، ابزارهای الکتریکی که از آنها استفاده می کنیم از نظر سرعت و امنیت برای آنها محدودیت هایی ایجاد شده و این محدودیت به دلیل ویژگی های نظریه اطلاعات کلاسیک است که در نظریه اطلاعات کوانتومی این محدودیت ها مرتفع می شود.

در ایران هم چندسالی است که در این موضوع اقداماتی انجام شده برهمین مبنا افتخار داشته ام در این زمینه با ارائه مشاوره در تدوین سند ملی توسعه فناوری کوانتومی جمهوری اسلامی ایران نقش داشته باشم.

مرصادنیوز: لطفا درباره مقالات و نشریات منتشر شده بفرمایید.

ناصری: بالغ بر 130 عنوان مقاله علمی- پژوهشی و آی اس آی در منابع معتبر خارجی به چاپ رسیده، ترجمه هشت فصل کتاب لاتین و یک کتاب به زبان فارسی همچنین ارائه راهنمایی و مشاوره به 50 دانشجوی کارشناسی ارشد و ده دانشجوی دکتری از جمله این عناوین است.

مرصادنیوز: درباره چشم انداز سند توسعه فناوری کوانتومی بفرمایید.

ناصری: در حوزه اطلاعات کوانتومی در بیشتر کشورهای پیشرفته دنیا از جمله کانادا، انگلیس، آمریکا، ژاپن و چین بسیار جدی کار شده تا بستر پردازش و ارسال اطلاعات را از کلاسیک به کوانتومی ببرند و از خواص اتم ها و مولکول ها برای ارسال داده ها استفاده کنند اما جمهوری اسلامی ایران قدری دیر وارد شد و با یک دهه تاخیر این کار را انجام داد هرچند جای خوشحالی دارد که بالاخره این کار آغاز شد.

در سال 2016 از طرف مجموعه متولی قضیه زیرنظر نهاد ریاست جمهوری و سازمان انرژی اتمی با بنده برای شرکت در جلسات تدوین سند توسعه فناوری کوانتومی به عنوان نقشه راه دعوت شد تا برنامه های تحقیقاتی و توسعه ای در این حیطه مطابق نقشه راه پیش رود و در پنج سال آینده قرار است به کدام نقطه از نظر فناوری اطلاعات کوانتومی برسیم.

اخیراً هم دستاوردهای خوبی کسب شده و رئیس سازمان انرژی اتمی هم عنوان کرد داده رمزنگاری شده کوانتومی از برج میلاد به سازمان انرژی اتمی ارسال شد.

مرصادنیوز: چه مشکلاتی بر سر راهتان وجود دارد و نیازمند چه حمایت هایی هستید؟

ناصری: دانشگاه ها با توجه به بضاعت خود حمایت ها می کنند اما مشکل اصلی جامعه این است که مراکز غیر دانشگاهی که عمدتاً منابع درآمدی و بضاعت بیشتری دارند با موضوع اهمیت پژوهش بیگانه هستند که امیدوارم در این رابطه راهکاری اندیشیده شود به گونه ای که ارتباط بهتری بین مراکز غیر دانشگاهی متولی پیشبرد صنعت و تکنولوژی با دانشگاه ایجاد شود.

در دانشگاه آزاد اساتید توانمندی داریم که هریک در حوزه های خود صاحب نظر هستند و لازم است از سمت صنعت و مراکز غیردانشگاهی طرح مساله شود و از این اساتید برای حل این مسائل کمک خواسته شود متاسفانه این اتفاق بسیار کم رخ می دهد و سالها این مشکل حل نشده است که امیدواریم مسئولان مربوطه تدبیری بیندیشند تا همکاران ما در بحث تحقیق و توسعه با مراکز صنعتی و غیردانشگاهی متولی قضیه ارتباط بیشتری داشته باشند.

اگر می خواهیم رشد کنیم و جایگاه این سرزمین را ارتقا دهیم باید علاوه بر امید به آینده، شبانه روز تلاش کنیم زیرا در این صورت مشکلات حل می شود.

امیدوارم همگان حقشان در قبال خود، جامعه و خانواده ادا کنند و با تلاش خود باعث رشد و ارتقای خود، جامعه و خانواده شوند.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها