سرویس: فرهنگ و هنر کد خبر: 409111 15:43 - 1400/02/28

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کرمانشاه در تالار گفتگوی مرصاد؛

دولت ها نسبت به احیای امر به معروف و نهی از منکر کوتاهی کردند/ در حوزه مطالبه گری و اجتماعی دچار خلاء هستیم

دولت ها نسبت به احیای امر به معروف و نهی از منکر کوتاهی کردند/ در حوزه مطالبه گری و اجتماعی دچار خلاء هستیم

مرصاد نیوز: دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کرمانشاه گفت: متاسفانه دولت ها نسبت به احیای امر به معروف و نهی از منکر کوتاهی کردند و برای تبدیل آن به یک فرهنگ عمومی اقدامی انجام نداده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، حجت الاسلام مسعود احمدی در جلسه‌ای با موضوع ابعاد امر به معروف و شیوه های آن در جامعه که در فضای روبیکا برگزار شد به اهمیت این موضوع با توجه به آیات و روایات اشاره کرد و اظهار داشت: همانطور که در روایت آمده است جهاد و شهادت در راه خدا در برابر امر به معروف و نهی از منکر همانند قطره ای آب در برابر دریایی عظیم است.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کرمانشاه افزود: رهبر معظم انقلاب در خصوص اهمیت امر به معروف و نهی از منکر نیز می‌فرماید کارآمدترین و کارساز ترین شیوه های تعامل اجتماعی همین امر به معروف و نهی از منکر است به شرطی که حدود آن برای مردم به درستی روشن شود.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه در سالیان اخیر امر به معروف و نهی از منکر را محدود به عفاف و حجاب کردیم که یا اشتباه تعمدی بوده و یا سهوی، اما در رویکرد جدید ستاد امر به معروف و نهی از منکر تنها به این مهم اختصاص ندارد بلکه مسائل مهم دیگر زندگی به آن تعمیم داده می شود.

وی بیان داشت: همانطور که امر به معروف و نهی از منکر جایگاه خاصی دارند عفاف و حجاب نیز جایگاه والایی دارد اما نباید تنها به حجاب و عفاف بپردازیم بلکه این یکی از ابعاد است که می‌توانیم از دید امر به معروف و نهی از منکر به آن توجه داشته باشیم.

حجت الاسلام احمدی گفت: در سال ۷۹ رهبر معظم انقلاب در خطبه های نماز جمعه می فرماید امر به معروف و نهی از منکر حوزه های گوناگونی دارد که مهمترین حوزه آن حوزه امر به معرف و نهی از منکر مسئولان است، یعنی مردم ما را امر به معروف و نهی از منکر کنند و همین معنای دقیق این فریضه الهی است.

وی ادامه داد: در جای دیگر رهبر انقلاب می‌فرماید نهی از منکر تنها نهی از گناهان شخصی نیست بلکه این جزء دهم است.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کرمانشاه اظهار داشت: با توجه به در پیش رو بودن انتخابات بهتر است نظر کاندیداهای شوراهای شهر و روستا و همچنین کاندیدای ریاست جمهوری، در خصوص اصل ۸ قانون اساسی و مصوبات جلسه ۸۲۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی که به بحث عفاف و حجاب در ۲۶ دستگاه اشاره دارد، را بپرسیم که چطور قصد دارند آن را اجرایی کنند.

وی خاطر نشان کرد: ما وظیفه داریم طوری کار کنیم که مردم بدون هیچ واهمه ای با مسئولین صحبت کنند و از آنها سوال بپرسند که در برابر امر به معروف و نهی از منکر چه وظیفه ای دارند و برای ترویج عفاف و حجاب چه اقداماتی انجام داده اند.

حجت‌الاسلام احمدی بیان داشت: تریبون های ائمه جمعه، رسانه ها، خبرگزاری ها و... در خط مقدم امر به معروف و نهی از منکر هستند و تبیین اولویت ها در خصوص امر به معروف و نهی از منکر از مهمترین وظایف آنها محسوب می شود.

وی ادامه داد: اما متاسفانه گاهی رسانه‌ها در اجرای وظیفه اصلی یعنی همان امر به معروف و نهی از منکر دچار خلل می شوند.

وی افزود: در گذشته ستاد امر به معروف و نهی از منکر سه معاونت مردم به مردم، مردم به دولت و دولت به مردم داشت اما در رویکرد جدید ستاد این معاونت‌ها تغییر پیدا کردند و یک معاونت مطالبه‌گری و اجتماعی و یک معاونت آموزش رسانه و فرهنگ سازی راه اندازی شد و این اهمیت نقش رسانه را می‌رساند.

این مسئول اظهار داشت: بر این اساس معاونت رسانه تولید کلیپ و ساخت سریال و فیلم های سینمایی را در دستور کار دارد و رسانه‌ها می‌توانند در این راه ستاد را یاری کنند.

وی گفت: در حوزه‌های مختلف از جمله کلیپ سازی، عکس، موشن گرافی و... عقب هستیم اما ستاد امر به معروف استان کرمانشاه به عنوان اولین استان پیج خود را در فضای مجازی فعال کرده است و در بحث تولیدات با افرادی که متخصص این رشته هستند ارتباط گرفتیم چرا که آرمانی که جمهوری اسلامی در بحث امر به معروف و نهی از منکر مشخص کرده بسیار والا است.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کرمانشاه با بیان اینکه در حوزه مطالبه گری و اجتماعی دچار خلاء هستیم، بیان داشت: طبق استناد به حمایت از آمرین و ناهیان که سال ۹۴ تصویب شد و متاسفانه رئیس‌جمهور آن را ابلاغ نکرد یکی از وظایف ستاد حمایت همه جانبه از آمران و ناهیان است.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر در کشور ۱۵۰۰ مجوز برای گروه‌های جهادی و مطالبه‌گری صادر شده که از این تعداد ۸۰ مورد مربوط به استان کرمانشاه است و افرادی که مایل هستند می توانند با مراجعه به آدرس میدان مطالبه‌گری یا سامانه امین ستاد امر به معروف و نهی از منکر برای دریافت مجوز اقدام کنند.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کرمانشاه اظهار داشت: شعب امر به معروف و نهی از منکر در استان کرمانشاه و شهرستان‌ها راه‌اندازی شده و از آمران به معروف و ناهیان از منکر حمایت می‌کنیم و دادستان متولی این امر است و به دنبال تقویت این شعب هستیم.

وی در خصوص امر به معروف و نهی از منکر در ادارات، گفت: هر اداره، نهاد، کارخانه و یا دستگاه دیگری دارای شورای امر به معروف و نهی از منکر هستند که مدیر اداره رئیس شورا محسوب می شود و هرگونه تخلف و منکری پیگیری و رسیدگی خواهد شد.

حجت‌الاسلام احمدی ادامه داد: در ادارات نیز امر به معروف و نهی از منکر محدود به عفاف و حجاب نمی شود بلکه اگر کسی کم کاری کرد یا از عنوان و موقعیت خود سوء استفاده کرد همه این موارد پیگیری خواهد شد و رئیس شورا موظف است نیروها را نسبت به قانون امر به معروف و نهی از منکر آشنا کند.

وی بیان داشت: بر اساس یکی از بندهای قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، اشخاص حقیقی یا حقوقی حق ندارند در برابر اجرای امر به معروف و نهی از منکر مانع ایجاد کنند و ایجاد هر نوع مانع و مزاحمت که به موجب قانون شناخته شود علاوه بر مجازات مقرر موجب محکومیت به حبس تعزیری و جزای نقدی خواهد شد.

حجت‌الاسلام احمدی گفت: افرادی که با سوء استفاده از قدرت از طریق تهدید، اخطار، توبیخ، اخراج و یا ... مانع اقامه امر به معروف و نهی از منکر می‌شوند علاوه بر محکومیت و اشد مجازات بر اساس ماده ۲۰ قانون مجازات اسلامی محکوم خواهند شد.

وی خاطر نشان کرد: اگر قرار است فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر زنده بماند باید در راستای ترویج آن تلاش کنیم.

وی افزود: وظیفه ستاد امر به معروف و نهی از منکر فراهم کردن زمینه احیای این فریضه الهی است بنابراین امر به معروف و نهی از منکر وظیفه این ستاد نیست.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کرمانشاه بیان داشت: متاسفانه دولت ها نسبت به احیای امر به معروف و نهی از منکر کوتاهی کردند و برای تبدیل آن به یک فرهنگ عمومی اقدامی انجام نداده اند.

حجت الاسلام احمدی اظهار داشت: عامل بودن جزو شرایط اجرای امر به معروف نیست بلکه جزو شرایط کمال است.

وی اذعان داشت: امیدوارم مسئولانی در راس امورات قرار بگیرند که موافق امر به معروف و نهی از منکر باشند چرا که در این صورت بسیاری از مشکلات حل و فصل خواهد شد.

وی بار دیگر به نقش جایگاه رسانه ها نسبت به احیای امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و گفت: رسانه‌ها از روسای ستاد امر به معروف، دبیران و اعضای ستاد مطالبه کنند که در حوزه امر به معروف و نهی از منکر چه اقداماتی انجام داده اند.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها