سرویس: استان کرمانشاه کد خبر: 409602 11:37 - 1400/03/12

کدام بیماری در بلندمدت باعث افسردگی و نازایی می شود؟

کدام بیماری در بلندمدت باعث افسردگی و نازایی می شود؟

مرصاد نیوز: رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: بیماری تب مالت (بروسلوز) علاوه بر اینکه افراد را زمین‌گیر می‌ کند در بلندمدت با خطر افسردگی و نازایی برای افراد همراه است.

حسین بیگلری در گفتگو با خبرنگار  مرصاد، اظهار داشت: بیماری های مشترک بین انسان و حیوان اهمیت بسیاری در سلامت دارند زیرا بیش از ۶۰ درصد همه بیماری های عفونی و میکروبی قابل انتقال بین انسان و حیوان هستند حتی ویروس کرونا نیز از جمله بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان است.

رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: از مهمترین بیماری های مشترک بین انسان و حیوان می توان به بیماری تب مالت، تب کریمه کنگو، سالک، حیوان گزیدگی با خطر بیماری هاری و آنفولانزای پرندگان اشاره کرد.

بیگلری گفت: با توجه به وضعیت کشور و استان کرمانشاه و قرار گیری در اواخر فصل بهار و آغاز تابستان توجه به برخی بیماری ها همچون تب مالت و تب کریمه کنگو، این موضوع حائز اهمیت بیشتری است.

وی عنوان کرد: انسان ها در فصول بهار و تابستان بیشتر به طبیعت می روند و احتمال مصرف فرآورده های لبنی به صورت سنتی و فاقد پاستوریزه سازی شدن توسط برخی از افراد  افزایش می یابد. ضمنا با توجه به‌ فصل زایش دام ها ممکن است تماس و مواجهه انسان با دام به ویژه در مناطق روستایی و عشایر نیز افزایش یابد.

رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: استان کرمانشاه از جمله قطب های دامپروری و کشاورزی غرب کشور است و اهمیت این موضوع دو چندان می‌شود پس باید بر اساس اصول پیشگیری از این بیماری ها رفتار کنیم.

بیگلری تصریح کرد: هرگونه تماس انسان با حیوان باید با استفاده از وسایل حفاظت فردی نظیر عینک، دستکش، چکمه و گان انجام شود همچنین محل زندگی انسان از اصطبل و آغل دور باشد زیرا ممکن است نوجوانان و جوانان با عدم آگاهی کافی تماس محافظت نشده داشته باشند و این مسئله خطر انتقال این دو بیماری را افزایش می‌دهد.

وی افزود: مهمترین بیماری از نظر شیوع و میزان بروز در استان و کشور بیماری تب مالت است که می تواند در اثر مصرف فرآورده‌های لبنی غیر بهداشتی صورت گیرد.

بیگلری خاطرنشان کرد: تب مالت می تواند باعث از کار افتادگی قشر مولد جامعه یعنی جوانان و میانسالان اعم از کشاورزان، دامپروران، چوپان، افراد سلاخ و لبنیاتی های سنتی شود.

وی افزود: بیماری تب مالت (بروسلوز)  علاوه بر اینکه افراد را زمین‌گیر می‌ کند در بلندمدت با خطر افسردگی و نازایی برای افراد همراه است و البته به اقتصاد خانواده آسیب می‌ زند.

رئیس دبیرخانه کارگروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: همچنین به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو باید از مصرف گوشت‌های جاده‌ای خودداری شود زیرا کشتار غیر مجاز دام در اماکن عمومی یکی از راه‌های انتقال این بیماری است.

بیگلری خاطرنشان کرد: گوشت مصرفی را از مراکز مجاز و مورد تایید دامپزشکی تهیه کرده و پیش از مصرف آن را به مدت ۲۴ ساعت در دمای صفر تا ۴ درجه سانتیگراد یخچال بعنوان مرحله پیش سرد نگهداری کنند.

وی عنوان کرد: نقش سازمان دامپزشکی در کنترل این بیماری ها از طریق واکسیناسیون دام علیه بیماری تب مالت و سمپاشی مناطقی که در آنها آلودگی دام یا وجود عامل بیماری تب کریمه کنگو (CCHF) گزارش شده بسیار حائز اهمیت است.

بیگلری با بیان اینکه اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به آحاد جامعه بسیار مهم است، گفت: افراد باید از هرگونه له کردن کنه روی دام ها خودداری کنند.

وی افزود: اگر به دنبال تماس محافظت نشده با دام دچار علائمی نظیر سردرد، درد مفاصل، بی اشتهایی، لرز و تعریق شبانه شدند احتمال ابتلا به بیماری تب مالت وجود دارد بنابراین باید به پزشک مراجعه شود همچنین علائم در بیماری تب کریمه کنگو بسیار ناگهانی است و می‌تواند به شکل شبه آنفولانزای غیر عادی در فصل گرما ایجاد شود.

بیگلری خاطرنشان کرد: با توجه به قرارگیری در بحبوحه ویروس کرونا تشخیص بیماری با عنایت به علائم مذکور سخت است بنابراین باید شغل فرد و سابقه شرح حال تماس محافظت نشده و مصرف گوشت و لبنیات غیر بهداشتی توسط افراد ذکر شود.

وی با تاکید بر لزوم آگاهی‌ بخشی برای رعایت اصول کنترل بیماری و پیشگیری از ابتلا افزود: بیماری تب مالت را به واسطه طیف وسیعی از علائم متعدد بالینی که در بدن انسان ایجاد می شود بیماری هزار چهره می‌نامند.

بیگلری تصریح کرد: در بحبوحه کرونا نباید اهمیت پیشگیری از ابتلا به بیماری های مشترک بین انسان و حیوان کاهش یابد و در این راستا اگر آماری احتمالا کمتر گزارش می‌شود به دلیل آن است که تمام سیستم سلامت کشور برای کنترل همه گیری بیماری کرونا به کارگیری شده بنابراین مردم باید خود آگاهی و اطلاعات مناسبی برای پیشگیری از این بیماری ها داشته باشند.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها