سرویس: استان کرمانشاه کد خبر: 410899 12:38 - 1400/04/14

یادداشت: سیروس صدیقی

تداوم پیامدهای زلزله در سرپلذهاب

تداوم پیامدهای زلزله در سرپلذهاب

مرصاد نیوز: زلزله آبان‌ماه ۱۳۹۶ با قدرت ۷/۳ ریشتری خود، نه تنها باعث خسارت به زیرساختارهای کالبدی و فیزیکی در مناطق زلزله زده شد بلکه ساختارهای اجتماعی آن مناطق را هم تحت تاثیر قرار داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد به نقل از بازی دراز سیروس صدیقی* در یادداشتی نوشت: تغییر مشهود ساعات ابتدایی پس از زلزله تبدیل بسیاری از مناطق شهر به تلی از خاک و آهن و مصالح بود ساختمانهای بسیاری دیگر سرپا نبودند و به مخروبه تبدیل شده بودند . تغییر بعدی که بسیار مهمتر بود تغییر در جمعیت خانواده ها بود بسیاری از خانواده ها داغدار شده و عزیزان خود را از دست داده بودند و تعداد نفرات آنها دستخوش تغییر شده و از تعداد آنها کم شده بود.

تکان شدید زلزله به همین ترتیب تغییرات بسیاری در شهرستان ایجاد کرد از شکل هندسی روستاها از نمای جدید واحد‌های مسکونی ، تعداد طبقات شهری و موارد دیگر. یکی از تغییراتی که شهرستان ایجاد شد افزایش حجم زیادی از معتادین متجاهر و زباله گردهای بی خانمان در سطح شهر بود که علی رغم گذشت سه سال و نیم از زلزله همچنان وجود دارد.

بازسازی و ضروریات مربوط به آن شهرستان سرپل ذهاب را به بازار کار بزرگی برای بنا و کارگران ساختمانی غیر بومی تبدیل کرد و سبب شد که افراد بسیاری برای سهم بردن از این بازار کار به سرپل‌ذهاب مهاجرت کنند.

بخش استادکارها و کارگران آبرومند و متشخص را که سهم بسزایی هم در بازسازی شهرستان داشتند کنار بگذاریم به بخشی می رسیم که در کنار کار متاسفانه اعتیاد بلای جان آنها شده بود و کارکردن آنها هم صرفا برای درآوردن خرج اعتیادشان بود و امروز با اتمام و یا کم شدن کار به معتادین متجاهری تبدیل شده اند که برای درآوردن خرج خود به زباله گردی روی آورده اند.

درکنار اینها خوب همواره در شهرهای مختلف تعدادی زباله گرد وجود دارد که با بوقوع پیوستن اتفاقی در هر نقطه از کشور خودرا به هر طریقی به آن شهررسانده و به دنبال پیشه خود که همان زباله گردی است می روند و در میان مخروبه های زلزله به دنبال لوازمی برای تبدیل به پول و درآوردن مخارج خود هستند.

زباله گردی در سرپل ذهاب به میزانی که امروز وجود دارد سابقه نداشته و حتی معتادین متجاهر بومی نیز به این میزان به زباله گردی مشغول نبوده اند.

زباله گردی علاوه بر مضراتی که دارد سیمای شهر را نیز زشت می کند و به دغدغه ای برای مردم تبدیل شده است که لازم است دستگاههای متولی امر در این زمینه نسبت به جمع آوری ای زباله گردهای بی خانمان اقدام کنند .

افراد غیر بومی که بعد از زلزله به شهرستان آمده و امروز به زباله گردی می پردازند هرچه سریعتر جمع آوری شده و به شهرهای محل زندگی خود عودت شوند.

تکلیف معتادین متجاهر هم در قانون مشخص است که باید جمع آوری شده و به کمپهای ترک اعتیاد معرفی شوند تا بیماری آنها درمان شود و بصورت سالم به جامعه برگردند.

حال سوال اینجاست که آیا سه سال و بیشتر از آن زمان برای شناسایی و جمع آوری و ساماندهی و اقدامات دیگر کافی نیست؟

آیا دستگاهی برای برخورد با این پدیده نوظهور تعیین نشده است؟

آیا هزینه ای که این پدیده برای شهر ایجاد می کند کمتر از هزینه برخورد با آن است که برخوردی انجام نمی شود ؟

امیدواریم دستگاههای متولی امر نسبت به رفع این دغدغه مردم اقدام و زباله گردی در شهر را ریشه کن کنند.

*فعال رسانه


 

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها