سرویس: استان کرمانشاه کد خبر: 412196 12:31 - 1400/05/16

یادداشت: سیروس صدیقی

حکایت مصوبه ای که در یک کانکس جامانده است

حکایت مصوبه ای که در یک کانکس جامانده است

مرصاد نیوز: فقدان مرکز خونگیری در شهرستان سرپل ذهاب درسایه بی توجهی مسئولین به یکی از مشکلات مردم تبدیل شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد به نقل از بازی دراز، سیروس صدیقی در یادداشتی نوشت: خون یک فرآورده بسیار مهم بیمارستانی است که در جراحی های مختلف و اقدامات اورژانسی و حتی پیش بیمارستانی استفاده های بسیاری دارد .

بانک های خون سراسر کشور همواره باید از ذخیره های خوبی برخوردار باشند تا در مواقع لزوم به سرعت بتوانند نیازهای خونی بیمارستانهای مختلف را تامین کنند .

منابع خونی موجود در بانکهای خون کشور توسط سازمان انتقال خون تامین می شود و سازمان انتقال خون نیز از طریق مراکز خونگیری خود در سطح کشور نسبت به خون گیری از افراد اهداکننده خون اقدام می کنند لذا مراکز خونگیری نقش مهمی در این راه دارند.

شهرستان سرپل ذهاب هیچوقت دارای مرکز خونگیری نبوده و در سالهای نه چندان دور مردم سرپل‌ذهاب برای اهدای خون به مرکز خونگیری که در شهرستان قصرشیرین وجود داشت مراجعه می کردند که با تعطیلی این مرکز عملا شهرستانهای غربی استان از وجود یک مرکز خونگیری محروم شدند و برای اهدای خون باید مسافت ۱۵۰ کیلومتری تا مرکز استان را طی کنندکه سختی های خاص خود را داشت و لذا استقرار مرکز خونگیری در سرپل ذهاب به مطالبه مردمی تبدیل شد.

سازمان انتقال خون استان با توجه به مطالبه عمومی مردم ، مرکزیت سرپل‌ذهاب در غرب استان و پیگیری مسئولین برای استقرار یک مرکز خونگیری ثابت در سرپل ذهاب اقدام کرد.

در ابتدا یک کانکس موقت برای خونگیری از متقاضیان در محوطه بیمارستان شهداء استقرار یافت و یک روز در هفته به مردم خدمت ارائه می داد و در کوتاه مدت باوجود تمام نواقص و کمبودها کار خونگیری از مردم شروع شد.

در کنار این اقدام سریع مصوباتی برای احداث مرکز خونگیری ثابت و تمام وقت انجام و مقرر شد سازمان انتقال خون استان با تامین زمین مناسب و کمک اعتباری نسبت به احداث ساختمان و استقرار نیروو تجهیزات اقدام نمایند.

دیدار رئیس سازمان انتقال خون استان با امام جمعه سرپل‌ذهاب و تاکید حجت الاسلام فاطمی نسب بر لزوم تسریع در احداث مرکز خونگیری هم تا امروز نتوانسته عملیات اجرایی ساخت و ساز این مرکز را شروع کند و مصوبات احداث این مرکز در همان کانکس موقت داخل محوطه بیمارستان باقیمانده و در حال خاک خوردن است و این در حالیست که سازمان انتقال خون استان نیرو و تجهیزات مورد نیاز را تامین کرده و منتظر ساخت و احداث ساختمان آن است.

امیدواریم مسئولین با توجه به اهمیت این فراورده بیمارستانی در تامین سلامت مردم هرچه سریعتر با رفع مشکلات این بخش مقدمات ساخت و احداث ساختمان مرکز خونگیری شهرستان رافراهم نمایند.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها