سرویس: استان کرمانشاه کد خبر: 412692 14:00 - 1400/05/31

مرصاد گزارش می دهد؛

"تخمه سنقری" در حال شکفتن است/ ورود سپاه برای برندسازی یک محصول کشاورزی مرغوب

"تخمه سنقری" در حال شکفتن است/ ورود سپاه برای برندسازی یک محصول کشاورزی مرغوب

مرصاد نیوز: بسیج سازندگی سپاه پاسداران شهرستان سنقروکلیایی از سال ۱۳۹۸ تحقیقاتی در خصوص شناسایی نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدهای تخمه آفتابگردان در راستای برند سازی این محصول با موفقیت آغاز کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، همه مشکلات موجود در راستای کشت تخمه آفتاب گردان در شهرستان سنقروکلیایی از قدیم الایام تاکنون قابل حل و مدیریت بوده، اما در این میان صنعتی کردن و برند سازی این محصول کشاورزی بیش از هر چیز مورد نیاز و حلقه مفقوده است.

بسیج سازندگی سپاه پاسداران شهرستان سنقروکلیایی از سال ۱۳۹۸ تحقیقاتی در خصوص شناسایی نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدهای تخمه آفتابگردان در راستای برند سازی این محصول را با موفقیت آغاز کرده است.

شهرستان سنقروکلیایی به عنوان قطب تولید تخمه آفتابگردان در سطح کشور معرفی شد

سرهنگ پاسدار پرویز فدایی در گفتگو با خبرنگار مرصاد نیوز اظهار داشت: شهرستان سنقروکلیایی با بیشترین سطح زیر کشت و تولید برترین کیفیت تخمه آفتابگردان آجیلی در کشور به عنوان قطب تولید تخمه آفتابگردان معرفی گردید.

مسئول بسیج سازندگی شهرستان سنقروکلیایی بیان داشت: از سال ۱۳۹۸ بسیج سازندگی سنقروکلیایی تحقیقاتی در خصوص شناسایی نقاط قوت ، ضعف ، فرصت ها و تهدیدهای این محصول در سال های اخیر و پیش رو آغاز داشته است.

وی در ادامه افزود: حاصل این تحقیقات در قالب معرفی محصول در صفحات مجله منهای نفت که مجله کشوری بسیج سازندگی می باشد چاپ و این محصول به کل کشور معرفی گردید.

سرهنگ فدایی خاطر نشان کرد: ضمن شناسایی افراد فعال در حوزه کشت، فرآوری و بسته بندی، طرح هم افزایی و حمایت های بسیج سازندگی شهرستان در دستور کار و این پیگیری ها منتج به تشکیل تعاونی تأمین نیاز عرصه با موضوع تکمیل زنجیره ارزش محصول از کشت تا فروش و بازاریابی در حال انجام می باشد.

مسئول بسیج سازندگی شهرستان سنقروکلیایی در پایان ابراز داشت: بسیج سازندگی شهرستان در این راستا اقدام به جذب اعتبار از منابع مالی بسیج سازندگی کشور نموده و از طرح ها و ایده های نوآورانه در خصوص زنجیره ارزش محصول حمایت خواهد داشت.

حمایت های بسیج سازندگی از صندوق های قرض الحسنه زمینه اشتغال جوانان را فراهم کرده است

اکرم نعمتی در گفتگو با خبرنگار مرصاد نیوز اظهار داشت : صندوق های قرض الحسنه در راستای تولید تخمه آفتابگردان به عنوان قطب شهرستان سنقروکلیایی تشکیل شده است که این صندوق های قرض الحسنه زمینه مشارکت و همکاری افراد جامعه را فراهم می کند.

تسهیل گر نمونه بسیج سازندگی شهرستان سنقروکلیایی حمایت های بسیج سازندگی از صندوق های ایجاد شده را انگیزه ای برای ایجاد صندوق های بیشتر و استفاده از منابع مالی خیّرین و افراد را برای ایجاد اشتغال جوانان مهم عنوان کرد.

وی در ادامه مهمترین هدف بسیج سازندگی را حمایت از صندوق ها به عنوان تشکل های مردم نهاد و اعطای تسهیلات کم بهره جهت راه اندازی، توسعه و فروش محصولات عنوان کرد.

نعمتی در پایان ابراز داشت : در عرصه تخمه آفتابگردان شهرستان سنقروکلیایی در سالجاری با پرداخت تسهیلات، مبلغی بالغ بر ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال آغاز و جهت عرضه محصول در فروشگاه های زنجیره ای کشور تبلیغات آن آغاز شده است.

حمایت بسیج و سپاه از تولیدکنندگان قطب‌های صنایع تبدیلی

سرهنگ پاسدار عباسعلی خسروی در گفتگو با خبرنگار مرصاد نیوز اظهار داشت : همانطوریکه مستحضر هستید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تمامی زمینه ها برای پیشرفت نظام و انقلاب سعی و تلاش مضاعفی داشته و یکی از مأموریت ها خدمت رسانی ، محرومیت زدایی و ایجاد اشتغال برای جوانان می باشد.

فرمانده سپاه ناحیه سنقر ادامه داد : در کشورهای مختلف با ایدئولوژی های متفاوت هر نهاد و دستگاهی با توجه به رسالت خود در عرصه های مورد نیاز باید ورود داشته باشد در ایران نیز بسیج به عنوان بزرگترین تشکل مردمی نهاد وظیفه تبدیل حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی ، سیاسی به یک رفتار مردم پایه را به عهده دارد.

وی ابراز داشت : قدرت سازماندهی ، هدایت توان و انرژی های مردمی برای خدمت رسانی در مسیر پیش روی انقلاب اسلامی یکی از چندین و چند مزیت رقابتی این شجره طیبه است، حال در اقتصاد هم نوع ورود بسیج مشخص است یکی از برنامه های این تشکل بزرگ مردمی در حوزه اقتصاد سازماندهی قطب های صنایع تبدیلی است.

سرهنگ خسروی بیان کرد : استفاده از ظرفیت جغرافیایی مناطق، هدایت منابع مالی مردمی، بکارگیری توان سرمایه انسانی متخصصین جوان و صاحبان تجربه، داشتن نقشه راه معین، تشکیل و تکمیل زنجیره ارزش اقتصادی از محاسن این اقدام می باشد.

وی خاطر نشان کرد : در این قطب های صنایع تبدیلی، ظرفیت اقتصادی هر شهر و روستائی شناسایی شده و مزیت این طرح بزرگ اقتصادی مردم محور بودن آن است که کارگاه های خُرد کوچک اقتصادی در تعداد بالا و برپایه حضور گسترده مردم برنامه ریزی می شود.

فرمانده سپاه ناحیه سنقر افزود : شهرستان سنقروکلیایی با بیشترین سطح زیر کشت و تولید برترین کیفیت تخمه آجیل آفتابگردان در کشور به عنوان قطب تخمه آجیلی آفتابگردان معرفی گردیده است و از سال ۹۸ بسیج سازندگی نسبت به شناسایی نقاط قوت ، ضعف ، فرصت ها و تهدیدها اقدام نموده و ضمن شناسایی افراد فعال در حوزه کشت، فرآوری و بسته بندی حمایت انجام گرفته، منجمله تشکیل تعاون تأمین نیاز عرصه با موضوع تکمیل زنجیره ارزش محصول از کشت تا فروش و بازاریابی در حال انجام می باشد.

سرهنگ خسروی تاکید داشت: مشکل عمده کشاورزان در مناطق مختلف بیکاری های دائمی و فصلی، از بین رفتن محصولات در بازه زمانی معین و همچنین ارتباط ناقص با سایر بخش های اقتصاد است، صنایع تبدیلی هم قدرت حل این مشکلات و هم توانایی ایجاد شغل های جدیدتر را دارد، یکی از راه های کاهش ضایعات، بالا بردن ارزش افزوده، افزایش کیفیت محصولات کشاورزی بسته بندی شده و صنایع مرتبط با آن است.

ایجاد کارگاه بسته بندی تخمه آفتابگردان ارزآوری را برای شهرستان به دنبال خواهد داشت

بهین عباسی از فعالین و تولید کنندگان عرصه بسته‌بندی و فرآوری تخمه آفتابگردان شهرستان سنقروکلیایی در گفتگو با خبرنگار مرصاد نیوز اظهار داشت : ما سال ۹۸ با توجه به شناختی که از شهرستان داشتیم و اینکه تخمه آفتابگردان یکی از برندهای خیلی خوب شهرستان و از محصولات قابل تعریف داخل کشور می باشد این موضوع را بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که حجم خیلی بالایی از تولید شهرستان به صورت خام فروشی و به صورت عمده به فروش می رسد.

وی افزود: این امر منجر می شود که نه سودی برای کشاورز و نه نفعی برای شهرستان داشته باشد به همین دلیل ما این موضوع را بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که در مورد تخمه آفتابگردان شهرستان سنقروکلیایی تبلیغات گستره ای باید در فضای مجازی کشور داشته باشیم.

عباسی در ادامه ابراز داشت: در همین راستا تبلیغات در فضای مجازی را آغاز، سایتی رو ایجاد  و در فضای مجازی با خیلی از استارتاپ ها و هایپر مارکت های بزرگ کشور مثل دیجی کالا و باسلام صحبت کردیم.

این تولید کننده عرصه بسته بندی تخمه آفتابگردان بیان کرد: تخمه آفتابگردان را به شیوه‌های خاص تبلیغاتی بسته بندی و همچنین این محصول را در سایت های مختلف معرفی و نمونه های آن را برای تعداد زیادی از فروشندگان این محصول فرستادیم.

وی بیان کرد: وقتی که تخمه آفتابگردان را به صورت بسته بندی داشته باشیم این امر باعث ایجاد کارگاه های متعددی در شهرستان و زمینه اشتغال را به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می‌کند و از طرفی باعث می شود که ارزآوری خیلی خوب برای شهرستان داشته باشد چون تخمه آفتابگردان در بسته‌بندی‌های ۱۰۰ گرمی تا یک کیلویی قیمتش قابل قیاس با تخمه های عمده نیست.

عباسی خاطر نشان کرد: در این راستا ما یک تعاونی را با کمک سازمان بسیج سازندگی استان کرمانشاه پیگیری کردیم که ۵۰ درصد کار تعاونی انجام و به لطف خداوند آن چیزی که مد نظر هست این است که تولید کنندگان تخمه شهرستان، تخمه آفتابگردان خود را در کارگاه‌هایی که ایجاد می‌شود با کمک بچه‌های بسیج سازندگی بسته بندی کنند و بتوانیم در دنیای مجازی به فروش برسانیم.

وی ادامه داد: بهترین مزیت این کار ایجاد اشتغال در شهرستان است که به لطف خداوند پیگیری های خوبی را انجام و قراردادهایی را با سایت‌دیجی‌کالا منعقد کرده ایم و استقبال خیلی خوبی هم انجام شده است چون مزه و کیفیت تخمه سنقر قابل قیاس با تخمه های خارجی و تولید شهرستان‌های دیگر نیست.

این تولید کننده عرصه بسته بندی تخمه آفتابگردان شهرستان سنقروکلیایی در پایان بیان داشت : ان شاءالله چیزی را که مد نظر داریم ایجاد کارگاه‌های متعدد و زیادی در شهرستان است که در حال حاضر وضعیت قابل قبولی ایجاد شده و امیدواریم که بتوانیم این راه را خیلی قوی‌تر و خیلی بهتر ادامه دهیم.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها