سرویس: اجتماعی کد خبر: 414372 22:10 - 1400/07/17

مرصاد گزارش می دهد؛

قلب کلانشهر کرمانشاه به شمارش افتاد/ پروژه تکراری و راکد تصفیه خانه فاضلاب کرمانشاه

قلب کلانشهر کرمانشاه به شمارش افتاد/ پروژه تکراری و راکد تصفیه خانه فاضلاب کرمانشاه

مرصاد نیوز: یکی از مهمترین چالش‌های زیست محیطی کرمانشاه عدم پیشرفت فیزیکی پروژه تصفیه خانه فاضلاب است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، یکی از پروژه هایی که امروزه با توجه به شرایط خشکسالی و کمبود آب باید اجرایی شود، تصفیه خانه فاضلاب کرمانشاه است  زیرا استفاده از فاضلاب تصفیه شده در چرخه آبیاری و کشاورزی حائز اهمیت است، همچنین آلودگی های زیست محیطی و خطرات سرازیر شدن فاضلاب آلوده کلانشهر کرمانشاه به رودخانه قره سو در حوزه ‌کشاورزی به طور جدی تهدیدکننده سلامت آحاد مردم است.

متاسفانه با وجود ضرورت تکمیل پروژه تصفیه خانه فاضلاب کرمانشاه پیگیری های لازم از سوی مسئولان امر صورت نگرفته و سال به سال این مهم به عقب رانده شده تا جایی که اکنون اجرای آن نیازمند اعتبارات بسیار کلان و همتی بسیار راسخ است با این حال امیدواریم در اسرع وقت شاهد تکمیل پروژه مذکور باشیم.

مهمترین چالش زیست محیطی کرمانشاه، فاضلاب است

بهمن خدادادیان در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: مهمترین چالش زیست محیطی و بهداشتی کرمانشاه   موضوع فاضلاب است ‌که با ورود به آبشوران هم آلودگی های زیست محیطی ایجاد و هم به مزارع سبزی کاری ورود کرده است.

کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه گفت: با توجه به کمبود آب و خشکسالی، فاضلاب تصفیه شده سرمایه بزرگی است و می تواند به عنوان منبعی خوب برای آبیاری فضای سبز و  کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.

خدادادیان تصریح کرد: به طور جدی موضوع تصفیه خانه فاضلاب کرمانشاه را از طریق نمایندگان مجلس و حوزه معاونت اجتماعی استانداری پیگیری می کنیم تا در سفر های آینده رئیس دولت و هیئت وزیران عنوان شود و این پروژه ناتمام به سرانجام برسد.

وی عنوان کرد: فاز اول پروژه تصفیه خانه فاضلاب کرمانشاه فعال است اما فاز دو و سوم به دلیل کمبود بوجه هنوز احداث نشده است.

کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه با بیان اینکه از طریق خطوط جمع آوری فاضلاب سطح شهر باید مانع ورود فاضلاب شد، گفت: تنها باید آبهای فصلی ناشی از بارش باران در مناطق بالادستی، سیلاب و روانابها در آبشوران دیده شود.

خدادادیان خاطرنشان کرد: فاز یک خطوط جمع آوری فاضلاب اکنون به صورت نیمه کاره فعال است و باید بتواند در پایین دست هم برای کشاورزی، صنعت و آبیاری شهری مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان اینکه پروژه تصفیه خانه فاضلاب کرمانشاه مشکل اعتباری دارد، افزود: پیگیری های لازم در این باره انجام نشده و تخصیص های بودجه ای صورت نگرفته و نیمه کاره رها شده است.

خدادادیان تصریح کرد: در مواردی هم تخصیص های بودجه ای پروژه تصفیه خانه فاضلاب کرمانشاه صرف هزینه تعمیرات و نگهداری تجهیزات آن شده و در نهایت این پروژه روی دست دولت و متولیان آب و فاضلاب کرمانشاه مانده و هنوز برای آن فکر اساسی نشده است اکنون هم وضعیت فاضلاب شهر کرمانشاه از نظر زیست محیطی نگران کننده است، مخصوصا امسال که خشکسالی بوده و دیگر آبی در رودخانه نمانده و چشمه ها و قنوات همه خشک شده اند.

خدادادیان گفت: در حال حاضر در رودخانه قره سو تنها فاضلاب وجود دارد که در زمین های پایین دست هم برای کشاورزی و باغداری مورد استفاده قرار می گیرد و اثرات کوتاه و بلندمدت آن به جامعه و سلامت مردم بازمی گردد‌.

۶۵ درصد فاضلاب تصفیه نشده کرمانشاه وارد رودخانه قره سو می شود

فریدون یاوری در گفتگو با خبرنگار مرصاد در خصوص اهمیت تصفیه خانه فاضلاب کرمانشاه اظهار داشت: فاز اول این پروژه از چندین سال قبل مجوز محیط زیست را دریافت کرد و در حال حاضر فعال است.

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه افزود: متاسفانه تنها ۳۵ درصد فاضلاب کلانشهر کرمانشاه ‌اکنون تصفیه می‌شود و مابقی به رودخانه‌ قره‌سو ریخته می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه حدود ۶۵ درصد فاضلاب کرمانشاه به صورت خام و بدون تصفیه به رودخانه قره سو می ریزد این در حالی است که ورود هرگونه فاضلاب خام خارج از استانداردهای مورد نظر سازمان محیط زیست به عرصه محیط زیست غیرقانونی است و به هیچ وجه مورد تایید سازمان نیست.

یاوری بیان داشت: البته اعتباری که برای انجام این پروژه در نظر گرفته شده بسیار کم است لذا مکاتبات لازم جهت افزایش این اعتبار صورت گرفته و امیدوارم امسال بخشی از آن را جذب کنیم.

وی راه‌اندازی تصفیه‌خانه شهر کرمانشاه از نظر محیط زیست و بهداشت را امری ضروری و لازم دانست و گفت: امیدواریم هرچه سریعتر نسبت به راه‌اندازی تصفیه‌خانه شهر کرمانشاه اقدام شود زیرا این پروژه در راستای حفظ محیط زیست به خصوص حفظ سلامت رودخانه قره سو بسیار مهم و تاثیرگذار است.

پیشرفت ۳۰ درصدی تصفیه خانه فاضلاب کلانشهر کرمانشاه

محمد رشیدی نیز در گفتگو با خبرنگار مرصاد در خصوص وضعیت نابسامان فاضلاب کرمانشاه گفت: از سال گذشته یکی از مواردی که به طور جدی در دستور کار قرار گرفته، بحث فاضلاب کرمانشاه است.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی ساماندهی آبشوران را لازم و ضروری دانست و افزود: نبود تصفیه خانه سبب شده علاوه بر بوی متعفن در ورودی شهر با چهره ای نامناسب هم مواجه شویم که بسیار نگران کننده است.

وی خاطر نشان کرد: نبود تصفیه خانه مناسب سبب شده پساب فاضلاب به چرخه خوراک مردم وارد شود و فضای زیست محیطی را نیز آلوده کند.

رشیدی گفت: در حاشیه شهر مشاهده می شود از همین پساب ها برای سبزی کاری استفاده می کنند که موجب بیماری‌های مختلف از جمله سرطان خواهد شد.

وی با اشاره به افزایش ۱۰۰ میلیارد تومانی بودجه برای ساماندهی آبشوران و رساندن رقم درنظرگرفته به ۱۱۸ میلیارد تومان، گفت: متاسفانه   از قبل تنها ۱۸ میلیارد تومان در لایحه برای این پروژه در نظر گرفته شده بود که بودجه بسیار کمی بود و مسئولین نیز هیچ رایزنی جهت افزایش آن نداشتند.

این عضو کمیسیون مجلس ادامه داد: با این میزان هیچ اقدامی نمی توان صورت داد برهمین مبنا در کمیسیون تلفیق با اعمال نفوذی که صورت گرفت توانستیم ۱۰۰ میلیارد تومان دیگر به این مبلغ اضافه کنیم که البته این نیز کافی نیست زیرا حداقل یک بودجه یک هزار میلیارد تومانی نیاز است تا این موضوع حل و فصل شود.

وی اظهار داشت: در حال حاضر تصفیه خانه فاضلاب کرمانشاه تنها ۳۰ درصد پیشرفت داشته و هنوز راه‌اندازی نشده و ۷۰ درصد باقی‌مانده است.

رشیدی با تاکید بر اینکه تصفیه خانه فاضلاب کرمانشاه نیازمند تأمین و تخصیص اعتبار است، افزود: در جلسه ای که با دکتر محرابیان وزیر نیرو داشتم به صورت جدی از ایشان درخواست کردم بحث تصفیه خانه کرمانشاه را مد نظر قرار دهند و ان شاءالله امسال بتوانیم در لایحه، بودجه ویژه ای برای آن در نظر بگیریم.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: در این جلسه همچنین در خصوص پروژه استفاده از پساب فاضلاب در نیروگاه بیستون که سالها است راکد مانده، صحبت کردیم تا بتوانیم از این پساب استفاده کنیم زیرا این امر در صرفه جویی آب بسیار موثر خواهد بود.

وی گفت: خوشبختانه پروژه استفاده از پساب فاضلاب در نیروگاه بیستون نیز هفته گذشته در دستور کار قرار گرفت که امیدواریم  هرچه سریعتر اجرایی شود و کار ساماندهی آن که سال ها است به طول انجامیده، پایان یابد.

 

انتهای پیام/

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها