سرویس: از ديگر رسانه ها کد خبر: 414505 10:49 - 1400/07/22

واکنش به اظهارات اخیر ظریف/ رضایی: جریان غربگرا تمایل دارد که در روح مرده برجام بدمد

واکنش به اظهارات اخیر ظریف/ رضایی: جریان غربگرا تمایل دارد که در روح مرده برجام بدمد

مرصاد نیوز: با وجود اینکه جریان غربگرای وزارت خارجه سابق، منتقدین برجام را بی‌سواد تلقی می‌کردند ولی وجود این خطاهای فاحش باعث شد که ضربه‌های بسیاری بخوریم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد به نقل از جهان نیوز، ابراهیم رضایی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌و‌گویی در واکنش به صحبت‌های اخیر وزیرخارجه سابق و اعترافش به عدم اطلاع از محتوای برجام، اظهارداشت: رهبر معظم انقلاب فرمودند که برجام خلل و فرج زیادی از حیث حقوقی داشت. برخی از این مشکلات به واسطه ضعف تیم کارشناسی وزارت خارجه بود و باید قبل از انعقاد رفع می شد.

وی در ادامه با اشاره به برخوردهای تند با منتقدان برجام و  القابی که به این افراد نسبت داده شد، خاطرنشان کرد: متاسفانه با وجود اینکه جریان غربگرای وزارت خارجه سابق، منتقدین برجام را بی سواد تلقی می کردند ولی وجود این خطاهای فاحش باعث شد که ضربه های بسیاری بخوریم. وجود این خطاها محلی برای گریز ایالات متحده و دیگر اعضای برجام از تعهدات خود بود. نمونه یکی از این خلل و فرج های برجام همین کلمه تعلیق است که به جای لغو در سند برجام به کار برده شده است و تا به امروز مسئولین وزارت خارجه سابق وجود این عبارت در برجام را رد می کردند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره اعتماد بیش از حد تیم قبلی وزات خارجه به غرب، توضیح داد: یک اشتباه ادراکی‌ که در تیم قبلی وزارت خارجه وجود داشت اعتماد بیش از حد به غرب و حساس نبودن بر اختلافات ماهوی و دشمنی هایی که طرف مقابل نسبت به نظام و انقلاب اسلامی داشته و دارد است. متاسفانه فهم جریان غربگرا این است که اختلافات ما با طرف آمریکایی یک اختلافات کاملاً تاکتیکی است و با مذاکره و تغییر برخی راه ها و روش ها می‌شود از طرف مقابل امتیاز گرفت. این ساده اندیشی در صورتی است که اختلاف ما با طرف مقابل مخصوصاً آمریکایی‌ها یک اختلاف کاملاً راهبردی و ماهوی است.

رضایی با تاکید بر اینکه مردم هزینه اعتماد دولت به غرب را دادند، تصریح کرد: این ساده اندیشی و معطل ماندن برای نتیجه دادن مذاکرات هسته‌ای باعث شد که اقتصاد ما در دوره هشت ساله وارد یک دوره شرطی و رکود شود که یک سم مهلک برای اقتصاد است.

وی در پاسخ به این سوال که هدف وزیر امور خارجه سابق از بیان این مطالب در این بازه زمانی چیست؟، خاطرنشان کرد: اینکه در هر مدتی جریان غربگرا داخلی سعی می‌کند که به مذاکرات هسته‌ای و برجام دامن بزند و بحث‌های جنجالی مطرح کند به خاطر این است که دال مرکزی هشت ساله خود یعنی توسعه برونگرا را زنده نگه دارد. جریان غربگرا تمایل دارد که در روح مرده برجام بدمد چون می‌داند که زنده ماندن سیاسی آنها بستگی به زنده ماندن کالبد بی جان برجام و ارتباط و اعتماد به غرب است. متاسفانه این نوع اعتماد به غرب یک جهل مرکب است و تا جریان غرب گرا نوع نگاه و اندیشه خود را نسبت به فضای بین الملل تغییر ندهد با این نقصان ها و مشکلات و کج فهمی ها مواجه است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در پایان با تاکید بر اینکه مذاکرات باید به سود ملت و تحقق دهنده حقوق کشور باشد، گفت: دولت فعلی باید این نوع نگاه موجود در وزارت خارجه را اصلاح کند. راهبرد وزارت خارجه فعلی باید مبتنی بر روابط متوازن دیپلماتیک با همه بازیگران بین المللی و منطقه ای برای بهبود معیشت مردمی و اقتصاد داخلی باشد. ما مذاکره را برای مذاکره نمی‌خواهیم بلکه برای ما مهم این است که مذاکرات که از وقت و هزینه ملت صرف می‌شود باید به سود ملت و تحقق دهنده حقوق کشور باشد.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظرات بازدیدکنندگان

مجتبی
16:23 - 1400/07/22

لعنت بر کدخدا پرست های بزدل و خودفروخته و حقیر که همچنان دنبال زنده نگه داشتن برجام خائنانه هستند.تمام مشکلات کشور و ملت از گور همین گور به گور شده های غرب لیس هست که گریبان ملت رو گرفته است..اون مردک ظریف که همه جا نیشش تا بنا گوشش باز بود در مقابل غربی ها بیشتر دنبال تامین منافع غربی ها بوده‌ تا ملت و کشور خودمون.


نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها