سرویس: بازارواقتصاد کد خبر: 414555 08:06 - 1400/07/24

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی تشریح کرد؛

آخرین وضعیت امهال تسهیلات کشاورزان خسارت دیده

آخرین وضعیت امهال تسهیلات کشاورزان خسارت دیده

مرصاد نیوز: نائب رئیس کمیسیون کشاورزی به تشریح آخرین وضعیت امهال تسهیلات کشاورزان خسارت دیده پرداخت.

پرویز اوسطی در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز، اظهار داشت: تاکنون چند جلسه درباره امهال تسهیلات کشاورزان خسارت دیده برگزار شده است.

 نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: دولت قبل در نوزدهم تیر ماه مصوبه ای درباره خشکسالی داشته که در آن سه موضوع پیش بینی شد از جمله تخصیص یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای در قالب اعتبارات دولتی که یک هزار میلیارد تومان مربوط به وزارت جهاد ‌کشاورزی در حوزه تامین آب کشاورزی، انتقال آب، لایروبی قنوات، بهسازی چشمه ها، تامین آب اضطراری بخش کشاورزی به استان‌ها داده می شود و ۵۰۰میلیارد تومان نیز مربوط به وزارت نیرو بوده و برای تامین آب شرب مناطق دارای مشکل، است.

اوسطی خاطرنشان کرد: بر اساس بند دوم این مصوبه شامل بند خ ماده۳۳ جریمه، سود و دیرکرد وام کشاورزانی که سال زراعی۹۹-۱۴۰۰ خسارت دیدند و سررسید آنها سال ۱۴۰۰ است،  بخشیده شده و سه سال از اصل وام آنها هم امهال شود.

وی عنوان کرد: بند سوم مصوبه مذکور نیز مربوط به تسهیلات قرض الحسنه با حدود سه هزار میلیارد تومان است که باید برای طرح های تولیدی و آسیب دیده پرداخت شود.

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زيست مجلس شورای اسلامي گفت: بند ز قانون بودجه ۱۴۰۰ بانکها را الزام کرده که جریمه دیرکرد را ببخشند و امهال اتفاق افتد.

اوسطی خاطرنشان کرد: بند خ ماده ۳۳تبصره ای دارد مبنی بر اینکه کشاورزانی که سال‌های قبل از این ماده قانونی استفاده کردند در سال۱۴۰۰ نمی توانند مجددا از آن استفاده کنند که در کمیسیون کشاورزی مورد پیگیری قرار گرفت، در همین راستا جلساتی انجام شد وزیر جهاد کشاورزی هم با بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه در حال مکاتبه و رایزنی است که این بند تبصره حذف و همه کشاورزان خسارت  دیده در سال ۱۴۰۰ را شامل شود.

وی افزود: برخی از کشاورزان سال قبل و سال قبل تر خسارت دیدند و امسال هم خسارت دیده اند اما اینکه چون قبلا از امهال تسهیلات استفاده کردند امسال نکند، ممکن است سبب تضییع حق کشاورز شود، برهمین مبنا پیگیری ها از سوی مجلس هم در دستور کار قرار دارد، امیدواریم اصلاح  شود و همه کشاورزان بتوانند از این ماده قانونی استفاده کنند.

اوسطی تصریح کرد: بر اساس مصوبه دیگری درباره کسب و کارهای آسیب دیده ناشی از کرونا اگر قبلا تسهیلاتی دریافت شده باید ۷.۵ درصد آن پرداخت شود و مابقی امهال خواهد شد که درصدد هستیم این مصوبه به سال ۱۴۰۰ تسری یابد و از این ظرفیت هم برای امهال تسهیلات استفاده شود.

اوسطی خاطرنشان کرد: تا زمانی که این مشکلات حل شود گاها شنیده می شود سیستم بانکی فشار می آورند، تماس هایی را برقرار می کنند که در جلسات عنوان کردیم رعایت کنند تا مصوبه اجرایی و مشکل کشاورزان برطرف شود.

 

انتهای پیام/

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها