سرویس: از ديگر رسانه ها کد خبر: 414593 10:51 - 1400/07/25

گزارشی از بررسی وضعیت نگهداری از حیوانات خانگی؛

ترویج جایگزینی حیوان به جای فرزند و ترویج زندگی غربی بین ایرانی‌ها/ عرف شدن سگ‌گردانی در سایه غفلت مجلس

ترویج جایگزینی حیوان به جای فرزند و ترویج زندگی غربی بین ایرانی‌ها/ عرف شدن سگ‌گردانی در سایه غفلت مجلس

مرصاد نیوز: پدیده سگ‌گردانی که در دهه‌های اخیر به عنوان رفتاری غریب در کوچه‌ و خیابان‌های شهر توسط تعداد محدودی از افراد انجام می‌شد، طی چند سال اخیر به عنوان یک پدیده آشنا و در حال پیشرفت شناخته می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، به نقل از عصراترک، ارتباط انسان با حیوان تاریخی بسیار دیرینه دارد و این رابطه تعاملی و عاطفی بین انسان و حیوان به ویژه سگ پدیده جدیدی نیست، اما این روابط در طول تاریخ تغییر کرده است به گونه ای که شاید موضوع حیوانات خانگی دیگر به نگه داری جوجه های رنگی زمان کودکی خلاصه نمی شود و برخی افراد از سگ و گربه گرفته تا آفتاب‌پرست، مار، موش‌خرما، طوطی و ده‌ها نوع جانور دیگر را به عنوان حیوان خانگی در کنار خودشان نگه می‌دارند.

طی سال‌های اخیر گرایش به نگهداری سگ‌ها از حالت عادی خارج شده و علاقه‌مندان به این حیوان به سمت نگهداری از سگ‌هایی با ترکیب ژنی «گرگ و سگ» یا دیگر نژادهای عظیم‌الجثه و وحشی رفته که این موضوع می‌تواند زنگ خطری برای سلامت شهروندان به حساب آید.

انسان امروزی در جمع حضور دارد، اما تنها است، کاهش ارتباط بین فردی از جامعه به جمع دوستان و حتی اعضای خانواده کشیده شده است؛ بطوریکه، مدت زمانی که اعضای خانواده باهم سپری می‌کنند، حدود یک دقیقه است و این یک فاجعه به شمار می‌رود در حالی که این افراد وقت زیادی را صرف یک حیوان خانگی به خصوص سگ یا گربه می کنند و کمبودات شان را با این حیوان جبران می کنند.

نگاه اسلام به حیوان نگاه عاطفی است و در احادیث مختلفی نیز به حرمت گذاشتن، توجه و غذادادن به حیوان تأکید شده است. بنابراین باید مسلمانان را به عنوان چهره‌ای حیوان دوست به جهان معرفی کنیم. البته این نوع حیوان دوستی باید در چارچوب‌های خودش باشد. در کشور ما در زمینه نگهداری حیوانات خانگی به ویژه سگ خلأ قانونی وجود دارد.اگر با قوه قهریه و سلبی برخورد شود، واکنش‌های منفی به همراه دارد. بنابراین باید طوری برخورد شود که جلوی سواستفاده‌های عده‌ای را بگیرید.

در این میان نقش سلبریتی ها و بلاگر نیز بی تاثیر نیست، افرادی که جوانان را تشویق به بی فرزندی می کنند و گاها مطرح می شود که یک سگ هم می تواند در جایگاه یک فرزند قرار بگیرد که بخشی از مردم که سواد رسانه ای پایین تری دارند و این افراد را به عنوان الگو تلقی می کنند در این مسیر قرار می گیرند.

 


 

نگهداری حیوان خانگی بار مالی زیادی بر عهده صاحبش می گذارد

حجت الاسلام مرتضی رستم پور، معاون رسانه، فرهنگ‌سازی و آموزش ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: حیوانات خانگی از گذشته در زندگی مردم نقش داشته اند و امروزه تغییر در سبک زندگی باعث شده که روی آوری و اقبال به نگهداری از حیوان خانگی افزایش پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه حیوانات خانگی به دو دسته تقسیم بندی می شود، گفت: یک گروه حیواناتی هستند که متداول اند، همچون گربه، سگ، کبوتر که افراد زیادی نسبت به نگهداری آنها تمایل دارند، اما گروه دیگر حیوانات غیرمتداول شامل شیر، پلنگ، لاک پشت، عقرب، گاندو، همستر هستند و افراد خاص این گروه را نگهداری می کنند.

حجت الاسلام رستم پور با بیان اینکه خرید و فروش، گوشت و پوست حیوانات غیرمتداول جایز نیست، گفت: جامعه ما درگیر حیوانات متداول اهلی همچون سگ، شده که ذاتا نجس است.

وی یادآور شد: اگر بخواهیم تقسیم بندی برای حیوانات اهلی متداول همچون سگ داشته باشیم، می توان به موارد مختلفی از جمله بهداشت آنها پرداخت، زیرا ممکن است موجب نشر انگل، بیماری، آلرژی، قارچ ها در بدن انسان شود.

حجت الاسلام رستم پور افزود: همچنین یکی دیگر از تقسیم بندی های موضوع اقتصادی است، باتوجه به اینکه برای نگهداری حیوان خانگی هزینه خوراک، بهداشت، واکسیناسیون مدنظر است که بار مالی زیادی برای صاحب حیوان به همراه خواهد داشت، در حالی که این هزینه ها می تواند در بخش های مفید تری استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه نگهداری حیوان خانگی از لحاظ روانی می تواند دارای مزایا و معایب باشد، گفت: از جمله مزایای نگهداری می تواند شامل این باشد که کسی که نگهداری حیوان خانگی را دارد، مسئولیت پذیر بار می آید زیرا با یک موجود زنده سروکار دارد، همچنین با توجه به اینکه پذیرش مرگ برای افرادی که حیوان خانگی دارند، راحت تر است ، باعث کاهش اضطراب و استرس می شود.

 

جابجایی سگ در معابر عمومی جرم و غیرقانونی است

وی گفت: این در حالی است که نگهداری حیوانات خانگی قطعا مضراتی نیز ایجاد خواهد کرد، که فرد با نگهداری سگ و حمل و جابه جایی آن در معابر شهری، پارک ها و تفرجگاه ها باعث ایجاد ترس و وحشت در بین مردم شود که از لحاظ قانونی جرم محسوب شده و غیر قانونی است، همچنین اگر سگ در داخل منزل نیز باعث ایجاد سرو صدا برای همسایه ها شود، فرد می تواند از صاحب سگ شکایت داشته باشد.

این کارشناس مسئول ادامه داد: گاهی مواقع زندگی با حیوان خانگی به سمتی پیش خواهد رفت که از حالت عادی خارج و در چرخه برنامه حیوان قرار می گیرد، به گونه ای که به طور نمونه رفتن به سفر چند روزه و دور شدن از آن برای صاحبش میسر نخواهد شد و در این شرایط مضراتی به همراه دارد که غیرقابل جبران خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه در استان خراسان شمالی معمولا نگهداری حیوان غیرمتداول مرسوم نیست، گفت: سگ ها براساس تقسیم بندی به پنج گروه سگ های آموزش دیده برای شکار، نگهبان، گله، امداد و زینتی تقسیم بندی می شوند که چهار گروه نخست از لحاظ خرید و فروش و نگهداری هیچ مشکلی ندارد و در برخی موارد به استفاده از انها توصیه نیز می شود.

 

اسلام مخالف نگهداری سگ های زینتی است

حجت الاسلام رستم پور اضافه کرد: این در حالی است که نوعی از سگ که اسلام نیز با آن مخالف است، و متاسفانه تبدیل به یک روش زندگی شده، سگ های زینتی هستند که قابل حملند و صاحبان این نوع سگ در واقع کمبودهایی که در مراودات اجتماعی شان و عقده هایی که نتوانستند در اجتماع تخلیه کنند را خرج این حیوان می کنند، که در واقع خرید و فروش و نگه داری آنها به لحاظ شرعی جایز نیست.

این کارشناس مذهبی یادآور شد: متاسفانه تاثیر بلاگرها و سلبریتی ها، در زندگی امروزی مردم و نگه داری سگ و سوق دادن جامعه به خصوص قشر جوان به سمت تک فرزندی، یا تک فرزندی به همراه یک حیوان خانگی تاثیر گذار بوده است.

 

غفلت مجلس از ورود به موضوع نگه داری سگ و سگ گردانی

وی افزود: باید وزارت ارشاد و مجلس نسبت به این قضیه ورود پیدا کنند زیرا نگهداری این حیوان به خصوص در بین برخی از سلبریتی ها به تبلیغی برای سبک زندگی غربی تبدیل شده که باید جرم انگاری شود اما مجلس نسبت به این قضیه به خوبی ورود نکرده و اقدامات انجام شده بیشتر جنبه نمایشی داشته است.

 

توصیه برخی روانشناسان به بیمار برای نگه داری از حیوان خانگی

وی با اشاره به اینکه قانون گذار باید در این مسئله ورود پیدا کند تا آسیب های اجتماعی کاهش پیدا کند، گفت: شاید نگه داری سگ در ظاهر و فی الذاته مشکلی نداشته باشد، اما ادامه دادن آن باعث می شود محبتی که باید صرف خانواده شود، خرج سگ شود و گاهی اوقات به این نتیجه برسد که نیاز نبیند تا فرد دیگری وارد زندگی اش شود.

این کارشناس مذهبی تاکید کرد: اگر قانون گذار به این موضوع ورود نکند قطعا آسیب های جبران ناپذیری را به خصوص در این دهه اخیر خواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: در عین حال به دلیل اینکه بیماری هایی افسردگی در سطح جامعه زیاد شده، یکی از مواردی که روانشناسان به افراد توصیه می کنند، نگه داری از حیوان خانگی است.

 

 

قطع شدن ارز 4200 تومانی واردات داروهای دامپزشکی از سال 99

مریم علیزاده بذرافشان، مسئول فنی شرکت پخش دارو و واکسن دامپزشکی در بجنورد در گفتگو با خبرنگار عصراترک با اشاره به اینکه نگهداری از حیوانات خانگی از ابتدای تاریخ زندگی بشر تا امروز دیده شده است، گفت: از دیرباز حیوانات در انواع مختلف سگ های نگهبان، پلیس، هلال احمر، زنده یاب و حیواناتی همچون خرگوش، گربه در زندگی افراد نقش داشته اند.

وی با اشاره به اینکه موضوع مهم و قابل در موضوع نگهداری حیوانات خانگی، بیماری های مشترک بین دام و انسان و بیماری های ویژه حیوانات است، اظهارکرد: بسیاری از بیماری های حیوانات به انسان ها قابل انتقال نیستند، اما قطعا واکسیناسیون به موقع حیوانات در درمان بیماری ها بسیار موثر خواهد بود.

دامپزشک عمومی با بیان اینکه از خردادماه 99 ارز دولتی چهار هزار و 200 تومانی از داروهای دامپزشکی برداشته شد، گفت: مواد اولیه ساخت داروها با قیمت آزاد وارد کشور می شد که باعث افزایش قیمت داروهای دامپزشکی شد، که در داروهای دام های سنگین به شدت ایجاد دردسر برای دامداران کرد، اما در حیوانات دیگر به دلیل اینکه تعداد پایین است، فشار زیادی به صاحبان آنها وارد نشده است.

علیزاده بذرافشان خاطرنشان کرد: بالارفتن قیمت دارو باعث می شود که در صورت درگیری حیوان با بیماری، پیگیری برای درمان انجام نشود و ممکن است این بیماری به افراد نیز منتقل شود.

مسئول فنی شرکت پخش دارو و واکسن دامپزشکی در بجنورد با بیان اینکه یکی دیگر از هزینه های اصلی نگهداری حیوانات خانگی مربوط به غذای آنها است، گفت: غذاهای حیوانات در دو گروه وارداتی و داخلی دسته بندی می شوند که واردات این غذاها محدود شده و قیمت ها بسیار بالا است.

علیزاده بذرافشان بیان داشت: غذای مورد نیاز برای یک گربه در ماه یک و نیم کیلو است که هزینه آن حداقل بین 200 تا 250 هزار تومان خواهد شد، اما غذاهای تولید داخل از 40 هزار تومان تا 300 هزار تومان است که برای یک ماه با قیمت غذای داخلی حدود 130 هزار تومان هزینه صرف خواهد شد.

 

4 میلیون و 600 هزار تومان هزینه نگه داری یک سگ خانگی در طول سال

وی گفت: برای نگه  داری یک گربه علاوه بر خوراک، هزینه های مربوط به خاک گربه، قرص های تقویتی، مولتی ویتامین ها، شامپو، شیرخشک برای توله ها، هزینه های درمان و واکسیناسیون هم مدنظر است که در مجموع به غیر از هزینه های درمان و واکسیناسیون در طول یک ماه برای نگه داری یک گربه، 250 هزار تومان و برای نگه داری یک سگ 350 هزار تومان هزینه می شود.

علیزاده بذرافشان با اشاره به اینکه هزینه درمان هر ویزیت برای یک حیوان خانگی 100 هزار تومان است، گفت: این در حالی است که در طول سال واکسن هایی نیز برای حیوانات خانگی در نظر گرفته می شود.

وی واکسن ها را شامل سه واکسن اصلی در سه سال نخست زندگی عنوان کرد که به صورت میانگین 200 هزار تومان هزینه واکسن و 100 هزارتومان هزینه تزریق برای هر دوره خواهد بود.

این دامپزشک عمومی زئونوز یا بیماری های مشترک دام و انسان شامل سالک و هاری را خطرناک خواند و گفت: این بیماری ها بیشتر در حیوانات واکسینه نشده دیده می شود.

وی ادامه داد: همچنین بیماری آلرژی مسئله مهمی است، زیرا اکثر افراد نسبت به گربه حساسیت دارند، که این آلرژی به خصوص در گروه کودکان بیشتر دیده می شود، همچنین بیماری خراش گربه که در اثر پنجه کشیدن گربه ایجاد می شود نیز باعث ورود باکتری های خاک به بدن انسان می شود.

 

انگل منتقل شده از گربه باعث سقط جنین می شود

این کارشناس مسئول اضافه کرد: موضوع دیگری که از ایام گذشته در نگه داری گربه مطرح بوده ، موضوع ناباروری است، که این موضوع پایه علمی ندارد و تصوری اشتباه است، بلکه انگلی در گربه های واکسینه نشده و خیابانی وجود دارد که قابل انتقال به انسان است و در صورت وارد شدن به بدن زن باردار درهفته های 10 و 24 بارداری باعث سقط جنین خواهد شد.

علیزاده بذرافشان یادآور شد: بیشترین رده های سنی که برای تهیه دارو و غذای مورد نیاز حیوانات خانگی به داروخانه دامپزشکی مراجعه می کنند در رده های سنی بین 16 سال تا 30 سال قرار دارند.

وی گفت: این درحالی است که نگهداری سگ در گروه سنی سالمندان بیشتر دیده می شود و برخی از آنها از سگ های تربیت شده به عنوان نگهبان و یاری رسان در منزل استفاده می کنند.

 

 

راه اندازی 22 درمانگاه و 3 بیمارستان اختصاصی حیوانات در خراسان شمالی

علی شفیع پور، مسئول اداره تشخیص درمان دامپزشکی خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار عصراترک گفت:براساس آمار ثبت شده در سال 92،  تعداد مراکز درمانی دفاتر اشتغال به درمان 18 مورد، تعداد مراکز واکسیناسیون 12 مورد، دفاتر اشتغال به درمان پاره وقت یک مورد، داروخانه دامپزشکی 16 مورد، شرکت پخش دارو یک مورد بوده است.

وی با اشاره به اینکه با گذشت هفت سال این مراکز در حوزه دامپزشکی رشد قابل توجهی داشته اند، گفت: طبق آمار ثبت شده درسال 99، سه بیمارستان دامپزشکی در سطح استان راه اندازی شده که دو بیمارستان در بجنورد ویک مورد در مانه و سملقان است.

شفیع پور اضافه کرد: همچنین تعداد درمانگاه هایی که تا سال 99 راه اندازی شده اند 22 مورد است، در حالی که در سال 92 درمانگاهی برای حیوانات خانگی فعال نبوده است، علاوه بر این چهار پلی کلینیک نیز در این بازه زمانی هفت ساله به حوزه رسیدگی به حیوانات افزوده شده است.

وی یادآور شد: لازم به ذکر است که دفاتر اشتغال به درمان براساس سیاست های سازمان کمرنگ شد و به سمت تاسیس درمانگاه، پلی کلینیک و بیمارستانها تغییر پیدا کرد و در حال حاضر تعداد این دفاتر به صفر مورد و دفاتر اشتغال به درمان پاره وقت از یک مورد به چهار مورد افزایش پیدا کرده است.

 

ثبت 750 بیماری مشترک بین دام و انسان

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: دفاتر مایه کوبی حیوانات از ۱۲ مورد در سال ۹۲ به ۲۳ مورد در سال ۹۹، تعداد داروخانه ها از ۱۶ مورد به ۲۱ مورد و شرکت دارویی از یک مورد به چهار مورد در این بازه زمان رسیده است.

وی با اشاره به اینکه براساس آمار جهانی ثبت شده، ۷۵۰ بیماری مشترک بین دام و انسان شناسایی شده است، اظهار داشت: بیماری کیست هیداتیک، بیماری بسیار خطرناکی است که از طریق مدفوع سگ به انسان منتقل شود، انگلی که داخل مدفوع سگ است، که اگر از طریق سبزی یا صیفی جات آلوده وارد بدن انسان شود، درمان سختی خواهد داشت و تنها با عمل جراحی قابل حل خواهد بود.

شفیع پور ادامه داد: علاوه بر این بیماری هایی از قبیل هاری، به میزانی خطرناک است که در صورت ابتلا معمولا منجر به مرگ خواهد شد، و تمام پستانداران مستعد ابتلا به این بیماری هستند، بنابراین نگه داری حیوانات خانگی نباید شوخی گرفته شود و به صورت مستقیم با افراد در ارتباط باشند.

 

یک حیوان یا پرنده می تواند ناقل یک بیماری باشد

این مقام مسئول گفت: نگه داری حیوانات خانگی در سطح منازل زیاد شده است، اما باید در نظر داشته باشیم باتوجه به اینکه مراکز درمانی افزایش پیدا کرده است، قطعا کنترل و اطلاعات مردم افزایش پیدا می کند.

وی افزود: افرادی که تمایل به نگه داری حیوانات خانگی دارند، حتما مدنظر داشته باشند که یک حیوان یا پرنده می تواند ناقل یک بیماری باشد بنابراین در موضوع بهداشت و نحوه نگهداری از مراکز درمانی، دامپزشکی ها راهنمایی بگیرند، تا دچار مشکل نشوند.

تهیه و تنظیم گزارش: آرزو رحمانی

انتهای پیام/

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها