سرویس: از ديگر رسانه ها کد خبر: 414608 16:50 - 1400/07/25

یک کارشناس اقتصادی؛

دولت روحانی اعتماد و سودآوری بورس را خدشه‌دار کرد/ بازار سرمایه در دولت قبل، محل چپاول و تامین بودجه دولت بود

دولت روحانی اعتماد و سودآوری بورس را خدشه‌دار کرد/ بازار سرمایه در دولت قبل، محل چپاول و تامین بودجه دولت بود

مرصاد نیوز: یک کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه بورس در زمان روحانی به محلی برای چپاول و تامین کسری بودجه دولت تبدیل شد؛ گفت: اقدامات دولت قبل باعث شده اعتماد و سودآوری بورس را برای سال‌ها در نظر مردم خدشه‌دار شود و این اعتماد به‌سادگی باز نخواهد گشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ابراهیم رزاقی، استاد اقتصاد بازنشسته دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا؛ در مورد اتفاقاتی که در دولت روحانی برای بورس رخ داد و گزاش دیوان محاسبات برای ترک فعل سازمان بورس در دولت قبل، اظهار کرد: مدیریت بورس تحت نفوذ دولت در زمان روحانی به گونه‌ای عمل کرد تا تأمین مالی صورت بگیرد و بازار بورس به محلی برای چپاول تبدیل شد؛ نمونه این عملکرد قبلاً در کشورهای غربی رخ‌داده بود و روحانی با الگویی مشابه آنها، کسری بودجه خود را جبران کرد.

وی توضیح داد: شرکت انرون آمریکا که در حوزه انرژی فعال است با ۱۵۰ میلیارد دلار سرمایه، قیمت اوراق را به‌صورت تصنعی بالا بر؛ به طوری که با سود بالا و تقاضا در بازار این اوراق را عرضه و پس از کاهش قیمت دوباره جمع‌آوری کرد؛ روندی شبیه کاری که دولت روحانی در بورس انجام داد؛ و اعتماد و سودآوری بورس را برای سال‌ها در نظر مردم خدشه‌دار کرد.

این کارشناس اقتصادی گفت: این کار دولت باعث شد سرمایه گذاران و خریداران سهام عقب‌نشینی کنند و سودآوری بورس به‌شدت کم شده و زیر سؤال رفت. واقعی بودن سود در نظر مردم از بورس پَر کشید و همه اینها در حالی بود که روحانی گفته بود زندگی خود را به بازار بورس بسپارید، درحالی‌که بورس در هیچ کجای دنیا به این شکل عمل نمی‌کند.

رزاقی با اشاره به سیگنال‌های غلط روحانی، گفت: نگاه مال‌باختگان و عموم مردم امروز به بورس دلال گونه است و در ذهن آنها این‌گونه شکل‌گرفته که سودهای این بازار کاذب است؛ درحالی‌که برعکس وعده‌ها و گفته‌های رئیس‌جمهور سابق، مبلغ ۲۶ هزار میلیارد تومان از صندوق تثبیت بازار برای حمایت از بورس اعمال نشد.

این اقتصاددان بیان کرد: وقتی روحانی می‌گوید مردم کمک کردند و کسری بودجه تأمین شد، منظورش کدام مردم بود؟؛ این حرکتی بود که بورس را سال‌ها از چشم مردم انداخت و باعث از بین رفتن سرمایه‌ها شد. این اعتماد به‌سادگی باز نخواهد گشت و از سوی دیگر نقدشوندگی بازار را فدای تأمین مالی دولت کرد و کوهی از بدهی برای دولت سیزدهم به بار آورد.

وی با اشاره به محاکمه مسئولان اسبق بانک مرکزی، گفت: این عملکرد روحانی در کنار چاپ پول بدون پشتوانه توسط بانک مرکزی از عوامل اصلی تورم در سه سال گذشته بود که چوب آن را مردم خوردند. امروز نگرانی کارشناسان اقتصادی افزایش فقر است و این در کنار آمارهایی مثل بیکاری که به‌دقت ارائه نمی‌شود، تصمیم‌گیری و تحلیل را برای اقتصاد را سخت کرده است.

انتهای پیام/

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها