سرویس: استان کرمانشاه کد خبر: 414782 15:34 - 1400/08/01

موج جدید بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشورهای همسایه شمالی گزارش شده است

موج جدید بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشورهای همسایه شمالی گزارش شده است

مرصاد نیوز: رئیس اداره مدیریت بیماری های طیور استان کرمانشاه گفت: با سرد شدن هوا و مهاجرت پرندگان در فصل پاییز، موج جدید بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بصورت زود هنگام در کشورهای همسایه شمالی ( روسیه و قزاقستان) گزارش شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه، جلسه آمادگی و ترویجی طرح پیشگیری و آمادگی مقابله با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان با حضور تشکلات صنعت طیوراستان از جمله اتحادیه ها، شرکت های مرغ مادر، تخمگذار و گوشتی استان در محل سالن جلسات اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه برگزار شد.

دکتر علیرضا حیدری رئیس اداره مدیریت بیماری های طیور استان در جلسه مقابله با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اظهار داشت: با سرد شدن هوا و مهاجرت پرندگان در فصل پاییز، همچنین موج جدید بیماری در سال 1400 که بصورت زود هنگام رخدادهایی در کشورهای همسایه شمالی ( روسیه و قزاقستان) گزارش شده،  می بایست مراقبت ها و رصدهای میدانی توسط ادارات ذیربط با جدیت بیشتری انجام شود همچنین ضرورت دارد تمام امکانات لازم را برای مقابله و کنترل بیماری در استان فراهم گردد  تا مشکلی در این زمینه نداشته باشیم.

وی مبارزه و جلوگیری از بروز و شیوع بیماری در استان را از لحاظ اقتصادی، تجاری و بهداشت عمومی حائز اهمیت دانست و گفت: از آنجایی که  این بیماری مشترک بین انسان و حیوانات بوده وبرای جوامع بشری نیز حائز اهمیت است در صورت بروز بیماری در استان از لحاظ تامین گوشت و تخم مرغ مردم  با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد، همچنین بروز آن در پروسه و روند صادرات فرآورده های دام و طیورتاثیر سوء خواهد داشت.

دکتر حیدری خاطر نشان کرد: استان کرمانشاه دارای حدود 700 مرغداری گوشتی با تولید حدود 30 میلیون قطعه جوجه ریزی در سال و همچنین تعداد 18 واحد  فعال مرغ تخمگذار تجاری  با یک میلیون قطعه پرنده و 9 فارم مرغ مادر گوشتی با ظرفیت 400 هزار قطعه با دو واحد جوجه کشی حدود 1 میلیون قطعه مرغ بومی می باشد.

در پایان جلسه مقرر گردید :

کلیه واحدهای صنعتی مرغ مادر، تخمگذار و پرورش بوقلمون به اجبار حتما علیه بیماری فوق الذکر گله ها را واکسینه نمایند و بصورت روزانه گزارش تغییرات مصرف خوراک ،آب و میزان تلفات در واحدهای خود را توسط مسئولین فنی به اداره کل دامپزشکی استان واحد طیور اعلام نمایند.

رعایت کامل پروتکل های بهداشتی امنیت  زیستی در کلیه واحدها ی صنعتی الزامی است و اتحادیه های صنعت طیور استان نسبت به آموزش و اطلاع رسانی اقدام لازم بعمل آوردند .

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها