سرویس: از ديگر رسانه ها کد خبر: 416087 19:52 - 1400/09/10

ادعای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:

ایران استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته در فردو را آغاز کرده است

ایران استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته در فردو را آغاز کرده است

مرصاد نیوز: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز ادعا کرد که ایران استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته در سایت فردو را آغاز کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ،به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادعا کرد که ایران استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته IR-۶ را در سایت فردو آغاز کرده است.

برا ساس اعلام این شبکه تلویزیونی، آژانس ادعا کرد که این اقدام با هدف غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم به انجام رسیده است.

این در حالیست که دُور هفتم گفتگوها میان نمایندگانی از ایران و کشورهای ۱+۴ از روز دوشنبه با هدف برچیدن تحریم های ضدایرانی آمریکا آغاز شده و ادامه دارد.

توافقنامه هسته‌ای ایران با نام رسمی «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) در سال ۲۰۱۵ به امضای ایران و گروه ۱+۵ (ایالات متحده، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) و اتحادیه اروپا رسید.

طبق این توافقنامه، ایران مجاز به غنی سازی اورانیوم تا غنای ۳.۶۷ درصد است و در ازای آن، سایر طرف‌های امضاکننده این توافق ملزم به لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران شدند.

به رغم رضایت تمام طرف‌ها از مفاد این توافقنامه، دولت ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» در ۸ ماه می ۲۰۱۸ (۱۸ اردیبهشت ماه سال ۹۷) به طور یکجانبه از این توافق خارج شد و تحریم‌ها علیه ایران را دوباره وضع کرد که این اقدام واشنگتن در کنار انفعال طرف‌های اروپایی و عدم اقدام مستقلانه آنها در جهت جبران پیامدهای این خروج، مقامات تهران را واداشت تا طبق مادتین ۲۶ و ۳۶ برجام در روندی گام به گام تعهدات برجامی خود را کاهش دهند.

ایران روز پنجم اسفند سال گذشته اعلام کرد که مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی، در اعتراض به تداوم تحریم‌های آمریکا و اجرا نشدن مفاد برجام از سوی طرف اروپایی، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می‌کند و دیگر اجازه نظارت‌های فراپادمانی را به بازرسان نخواهد داد.

 

انتهای پیام/

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها