سرویس: اجتماعی کد خبر: 417779 10:43 - 1400/10/26

چهار سال پس از زلزله؛

ساختمان‌های اداری سرپل‌ ذهاب هنوز قامت راست نکرده‌اند/ بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان برای بازسازی ۵۶ ساختمان اداری نیاز است

ساختمان‌های اداری سرپل‌ ذهاب هنوز قامت راست نکرده‌اند/ بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان برای بازسازی ۵۶ ساختمان اداری نیاز است

مرصاد نیوز: با گذشت بیش از چهار سال از زلزله سرپل ذهاب ۵۶ ساختمان اداری این شهرستان هنوز بازسازی نشده است. به گفته مسئولان برای احداث ساختما‌ن‌های اداری تخریب شده این شهرستان در زلزله گذشته، ۲۰۰ میلیارد تومان بودجه نیاز است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد به نقل از بازی دراز، پس از گذشت ۴ سال از زلزله ۷ و سه دهم ریشتری در شهرستان سرپل ذهاب کماکان آثاری از خسارت و خرابی در حوزه ساختمانهای اداری به چشم می خورد، که متاسفانه سیمای شهر را مخدوش کرده است و این دغدغه ای برای مردم شهرستان به بار آورده است.

شهروندان سرپل ذهابی ضمن سرگردانی و پیدا نکردن آدرس ادارات، هزینه های بسیار بالایی برای انجام امور اداری خود در ادارات متحمل شده‌اند، انتظار می رود مسئولین کشوری، استانی و شهرستانی نسبت به این موضوع توجه لازم داشته و در اولویت کاری خود قرار دهند.

سرگردانی ارباب رجوع در پیدا کردن آدرس ادارات سرپلذهاب

رحمانی یکی از شهروندان در گفت‌وگو با خبرنگار بازی دراز اظهار داشت: برای پیدا کردن آدرس ادارات ارباب رجوع به مشکل می خورد و بلاتکلیف و سرگردان هستند انتظار می‌رود بعد از گذشت ۴ سال از زلزله مسئولین نیز برای رسیدگی به این موضوع همت به خرج دهند.

مسئولان نسبت به بازسازی ساختمان های اداری سرپلذهاب بی تفاوت هستند

یکی دیگر از شهروندان در گفتگو با خبرنگار بازی دراز ضمن گلایه مندی از مسئولین استانی و کشوری نسبت به بی تفاوتی در بازسازی ادارات این شهرستان گفت: کمبود بودجه دلیل قانع کننده ای پس از گذشت چهار سال از زلزله برای آغاز بازسازی ساختمان ادارات در شهرستان سرپلذهاب نیست، زیرا که روزانه تعداد بالایی از مردم برای پیدا کردن آدرس با هزینه های بالایی روبرو بوده و ضمن اتلاف وقت، سرگردانی در انجام امور ارباب رجوع نیز به بار آورده است.

وی گفت: امید است با اعتباراتی که مسئولین سرپلذهابی تخصیص را به موقع جذب کنند ساختمان‌ها بازسازی و خدمات دهی به مردم تسهیل گردد.

ساختمان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشرفت فیزیکی ندارد/ بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان برای بازسازی ۵۶ ساختمان اداری نیاز است

نادر نورایی در گفتگو با خبرنگار بازی دراز در خصوص آخرین وضعیت پیشرفت فیزیکی بازسازی ادارات این شهرستان اظهار داشت: بر اساس بررسی‌ها و کارشناسی به عمل آمده در خصوص ساختمان های اداری شهرستان سرپل ذهاب که در زلزله سال ۹۶ خسارت دیدند و تاکنون بازسازی نشده اند، با هماهنگی مدیران و اعلام نظری که بعمل آمده و بازدیدهای میدانی که داشتیم ۵۶ واحد شناسایی شده که هر کدام پیشرفت فیزیکی خاص خودشان را دارند.

معاون عمرانی فرمانداری شهرستان سرپلذهاب افزود: بعضی از پروژه ها ممکن است با حداقل تزریق بودجه به بهره‌برداری برسند و در این راستا اداره هواشناسی می توان نام برد که  ساختمان فیزیکی به بهره‌برداری رسیده ولی نیاز به تکمیل محوطه و تجهیز دارد.

وی ادامه داد: برخی از ساختمان ادارات فونداسیون آن انجام شده و برخی دیگر در پیشرفت فیزیکی تنوع خاصی قرار دارند.

نورایی تصریح کرد: ساختمان دانشگاه پیام نور در مرحله ابتدایی بازسازی، کمیسیون بانوان در مرحله فونداسیون، اداره محیط زیست در مرحله اسکلت بندی قرار دارند.

وی بیان کرد: ساختمان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بلاتکلیف و پیشرفت فیزیکی ندارد، همچنین اداره پُست در حال اسکلت بندی است، مجتمع اداری شهرستان نیز در حال بازسازی و مقاوم‌سازی است.

نورایی ادامه داد: پروژه کتابخانه عمومی با مشکل حقوقی مواجه شده و تعطیل است. ساختمان های فنی حرفه ای با سرعت بسیار کندی مواجه هستند، روند ساخت اداره شیلات تعطیل بوده و ساختمان جهاد کشاورزی با اهمیت مراجعه بسیار بالایی از کشاورزان و همچنین اهمیت بخش تولید، ساختمانی ندارند، تعاون روستایی نیز مشکل تهیه زمین دارند، ساختمان اداره ارشاد اسلامی و ساختمان مجتمع فرهنگی پیشرفت خیلی خوبی دارد و با رایزنی‌هایی که شده از محل هدفمندی یارانه‌ها، تامین اعتبار داده شود که کار به پایان برسد.

معاون عمرانی فرمانداری سرپلذهاب گفت: برآورد شده است که بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان برای بازسازی این ۵۶ ساختمان اداری نیاز است که اگر سریعتر قرارداد با تامین بودجه کافی منعقد شود با همین بودجه تحول عظیمی در بازسازی صورت می گیرد اما اگر این قرار داد به تعویق افتد بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان نیز اعتبار لازم است.

برخی از ساختمان‌های اداری هنوز زمین آنها تعیین تکلیف نشده است

وی در پایان گفت: برخی از ساختمان‌های اداری که هنوز زمین آنها تعیین تکلیف نشده، انتظار داریم که مسکن و شهرسازی از اراضی ملی در اختیار دستگاه ذیربط قرار دهد تا از وضعیت استیجاری که واقعاً در مضیقه هستند و بعضا ارباب رجوع برای شناسایی ادارات سرگردان می شوند، خارج شوند.

گفتنی است زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال ۹۶ در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.

این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و بر اساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزیی دید.

البته در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.  

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها