سرویس: استان کرمانشاه کد خبر: 421639 12:29 - 1401/02/09

یادداشت/ سعید اعظمی

روز قدس؛ روز حمایت از مظلومان و مستضعفان

روز قدس؛ روز حمایت از مظلومان و مستضعفان

مرصاد نیوز:پیام تاریخی امام امت در نامگذاری روز جهانی قدس اقدامی هوشمندانه و مبتکرانه در راستای حمایت از مظلومان و مستضعفان جهان تلقی می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد سعید اعظمی* در یادداشتی نوشت: پیام تاریخی امام امت در نامگذاری روز جهانی قدس اقدامی هوشمندانه و مبتکرانه در راستای حمایت از مظلومان و مستضعفان جهان تلقی می شود.

 

حمایت از مظلومان و مستضعفان از خصایص بارز نظام امت و امامت است؛ از آنجا که دراسلام تابعیت مبتنی بر ایمان و عقیده است از این رو همه مسلمانان یک امت هستند و وظیفه دولت اسلامی آن است که اگر ظلمی به آن ها شد درصدد احقاق حقوق آن ها برآید.

 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران که خود به نماد بیداری اسلامی مبدل شده بود، امام خمینی (ره) در نخستین گام به حمایت از مظلومان و مستضعفان جهان برخاستند.

 

پیام تاریخی امام امت در نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس، اقدامی هوشمندانه و البته مبتکرانه، ملهم از آموزه های اسلامی « مَنْ أَصْبَحَ لاَ يَهْتَمُّ بِأُمُورِ اَلْمُسْلِمِينَ فَلَيْسَ مِنْهُمْ وَ مَنْ سَمِعَ رَجُلاً يُنَادِي يَا لَلْمُسْلِمِينَ فَلَمْ يُجِبْهُ فَلَيْسَ بِمُسْلِمٍ» قلمداد می شود.

 

حق محوری، استکبار ستیزی و پیشگام شدن ملت ایران در پاسخ به استغاثه ملت فلسطین، رفته رفته موجب الهام سایر ملت ها و تشجیع رهبران ملی آن ها شد. به طوری که امروزه مسلمانان و آزادی خواهان جهان نیز راهپیمایی سالانه روز قدس را ارج می نهند.

 

از آنجا که نظام حقوقی کشور متاثر از آموزه های اسلام است و در اسلام نیز حمایت از همه مظلومان و مستضعفان مورد تاکید قرار گرفته است فلذا می بایست موضع قوانین و مقررات کشور و در راس آن ها قانون اساسی را در این باره پی گرفت.

 

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را می توان اولین و شاید تنها قانون اساسی درجهان دانست که رسالت خود را تشکیل امت واحد جهانی، استمرار مبارزه در نجات ملل محروم و تحت ستم و تحقق حکومت مستضعفین در زمین معرفی کرده و اصول سیاست خارجی کشور را بر حمایت بی دریغ از مستضعفین جهان استوار کرده است.

 

اصل ۱۵۲ قانون اساسی، ضمن به رسمیت شناختن نفی هرگونه سلطه پذیری و سلطه جویی، دفاع از حقوق همه‌‌ی مسلمانان را اساس سیاست خارجی کشور معرفی کرده است.

 

اصل ۱۵۴ قانون اساسی نیز گویای این نکته است که جمهوری اسلامی ایران سعادت انسان در کل جامعه بشری را آرمان خود قرار داده و ضمن حقانی شمردن استقلال، آزادی وحکومت حق و عدل برای همه، از مبارزه حق طلبانه مستضعفین در برابر مستکبرین حمایت می کند.

 

باری، راهپیمایی سالانه روز قدس اقدامی  در راستای دفاع از حقوق قانونی ملت فلسطین است زیرا اگر مستمراً غاصبانه بودن این عمل یادآوری نشود چنین افاده می شود که گویی عمل آنها به رسمیت شناخته شده و امکان پیشروی آنها وجود دارد.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظرات بازدیدکنندگان

عبادی
19:49 - 1401/02/18

به زودی کسانی که ظلم کردند خواهند دانست که به چه جایگاه بدی بازگردانده خواهند شد»(شعرا – ۲۲۷). این وعده الهی است؛ وعده الهی خلل ناپذیر است؛ طبق فرمایش رهبر حکیم انقلاب ، صهیونیست‌های کودک‌کش تا ۲۵ سال دیگر موجودیت نامشروع‌شان پایان یافته است؛ قطعا این ضرب العجل به جلو خواهد افتاد!! مایه مباهات است که در کشوری زندگی میکنیم که قانون اساسی آن،اینچنین مدافع حقوق مظلومین عالَم است... تشکر و سپاس از یادداشتهای موجز و مختصرتان🙏 در پناه حق باشید.


نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها