سرویس: اجتماعی کد خبر: 422272 16:11 - 1401/02/25

پیامدهای تک فرزندی تبیین شد؛  

کودکان تک فرزند نمی توانند به رشد شخصیتی برسند

کودکان تک فرزند نمی توانند به رشد شخصیتی برسند

مرصاد نیوز: یک روانشناس سلامت گفت: کودکان تک فرزند به دلیل تنهایی دچار ترس، استرس و پرخاشگری می شوند و نمی توانند بسیاری از کارها را انجام دهند، درنتیجه از رشد شخصیتی باز خواهند ماند.  

فاطمه خالوان در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد ،با بیان اینکه متاسفانه اکنون تک فرزندی درجامعه ما رایج شده که البته علل فراوانی دارد، اظهار داشت: تک فرزندی یکی از آسیب هایی است که در دهه اخیر در خانواده های ایرانی نفوذ پیدا کرده و  آثار منفی فراوانی را بر روی خانواده، فرزند و جامعه برجای می گذارد‌.

وی با انتقاد از اینکه برخی خانواده ها چنین تصور می کنند که یک فرزند کافی است، افزود: دسته ای از خانواده ها به دلیل سختی هایی که هنگام تولد فرزند اولشان متحمل شدند دیگر تمایلی به فرزند آوری مجدد ندارند، درحالی که بیشتر سختی ها را خود آنها به وجود آورده اند.

خالوان خاطرنشان کرد: با بررسی سبک زندگی خانواده هایی که دیگر نمی خواهند فرزند دومی داشته باشند در می یابیم که آنها تحت تاثیر محیط، تک فرزندی را انتخاب می کنند در واقع آنها به دلیل مشکلات اقتصادی، تربیتی، عدم برخورداری از امکانات رفاهی به تک فرزندی روی می آورند.

وی عنوان کرد: تک فرزندی سبب می شود که در آینده با بحران جمعیت مواجه شویم به گونه ای که در سالهای بعد شمار جمعیت جوان بسیار کم و تعداد سالمندان فراوان خواهد شد که البته این موضوع نمی تواند به استحکام خانواده ها کمک کند بلکه سبب از بین رفتن آن هم می شود.

این روانشناس سلامت تصریح کرد: انسجام خانواده ها نشات گرفته از عواملی چون روابط بین والدین و تعداد فرزندانی است که آنها بزرگ کرده اند.

خالوان گفت: تک فرزندی سبب می شود کودکان درگیر تنهایی خود شوند همچنین توجه بیش از حد والدین به آنها سبب می شود که لوس تربیت شوند یا اینکه تحت تاثیر فاکتورهایی چون تفاوت سنی ممکن است خواسته های فرزندان را محقق نکنند و در مجموع در موقعیت افراط و تفریط قرار گیرند که هر دو صورت آسیب‌ زا خواهد بود.

 

با تک فرزندی فضای خالی میان اعضای خانواده بیشتر دیده می شود

وی افزود: همچنین به دنبال تک فرزندی فضای خالی میان اعضای خانواده بیشتر دیده می شود و سبب بی علاقگی نسبت به زندگی مشترک می شود تا جایی که فرزند پس از بزرگسالی به دنبال زندگی خود رفته و روابط پدر و مادر از هم گسسته می شود .

این روانشناس سلامت تصریح کرد: فرزندانی که تنها بزرگ می شوند از خانواده و فامیل منفک می شوند و از آنجا که خواهر و برادری هم ندارند، فرزندان آنها نیز در آینده خاله یا عمه، دایی یا عمو نخواهند داشت به همین  دلیل تاثیرات سو بسیاری ایجاد خواهد شد و به مرور زمان جامعه افسرده می شود و افراد به دلیل محدود شدن روابط، منزوی می شوند و ادامه یافتن این مشکلات به صورت یک چرخه معیوب، زندگی ها را تحت تاثیر منفی خود قرار می دهد.

خالوان خاطرنشان کرد: تک فرزندی سبب حاکم شدن فضای فرزند سالاری می شود زیرا والدین مدام فرزند را مورد توجه خود قرار می دهند که این موضوع از نظر شخصیتی نیز تاثیرات سویی می گذارد اکثر کودکانی که این گونه بزرگ شده اند حساس، زودرنج و پر توقع هستند و در پذیرش عواقب اشتباهات خود که باید در زندگی با آن کنار آیند و نیز از نظر مسئولیت پذیری با مشکلاتی مواجه هستند.

وی افزود: جدای از اینکه خانواده ها باید یک چتر حمایتی بر سر فرزندان خود باز کنند گاهی آنچه والدین انجام می دهند باب میل کودک نیست و نمی تواند پاسخگوی توقعات کودک باشد‌ که در این صورت فرزند دچار سرخوردگی و ناسازگاری می شود و فرزند سالاری شکل می گیرد، در نتیجه شخصیت فعال فرزند آسیب می بیند و از رشد اجتماعی باز خواهد ماند‌.

این روانشناس سلامت گفت: کودکان به همبازی نیاز دارند که با وی رقابت، بازی و گاهی دعوا کنند و عدم تجربه چنین روابطی باعث می شود فرد در تنهایی خود از انجام برخی کارها خسته شود، در حالی که  داشتن خواهر و برادر ضمن اینکه سبب می شود روابط خویشاوندی ادامه یابد، باعث می شود کودک باورهایی را در رابطه با خواهر و برادر خود فرا گیرد و نقش های اساسی را در کنار آنها ایفا کند.

این روانشناس سلامت خاطرنشان کرد: کودکان تک فرزند به دلیل تنهایی دچار ترس، استرس و پرخاشگری می شوند و نمی توانند  بسیاری از کارها را انجام دهند و به یک رشد شخصیتی برسند.

خالوان گفت: ممکن است والدین در آینده خود را به دلیل داشتن تک فرزند سرزنش کنند.

وی افزود: هنگامی که امکانات و توجهات به فردی اختصاص یابد به همان اندازه سطح توقعات نیز بالا می رود، برهمین مبنا برخی مواقع والدین سعی می کنند آرزوهای خود را در فرزندشان پرورش دهند و آن را محقق کنند که در این شرایط فرزند با یک سری از واقعیت های زندگی مواجه می شود که سبب سرخوردگی وی خواهد شد.

این کارشناس سلامت تصریح کرد:کودکی که احساس تنهایی می کندهمواره در ذهن خود سوالاتی دارد  که چرا از داشتن عمه یا خاله، عمو یا دایی محروم است و فکر می کند چون عمه، عمو و..‌ ندارد از یک پشتوانه قوی برخوردار نیست در نتیجه در وی احساس نامیدی ایجاد می شود و می خواهد توسط افراد دیگر خالصانه حمایت شود و این تاثیرات منفی، وی را دچار استرس و اضطراب می کند که البته همین موضوع به دنبال صحبت با والدین، به آنها نیز منتقل خواهد شد.

خالوان گفت: افزون بر مقوله ناآگاهی والدین، قرار گیری آنها در برخی موقعیت ها چون بیکاری، مشکلات اقتصادی و افزایش هزینه ها بر روی فرزندآوری اثرات منفی داشته است.

وی افزود: هیچ الگویی در خانواده برای کودکان تک فرزند وجود ندارد برخلاف خانواده هایی که چند فرزند دارند و کودکان آنها در سنین خردسالی با دیگر فرزندان رشد می کنند پس در مجموع تک فرزندی آسیب زا است، اگرچه ممکن است محصناتی هم داشته باشد اما معایب آن بیشتر است.

این کارشناس سلامت گفت: اگر در سنین پیری والدین برای کودکان تک فرزند اتفاقی رخ دهد، پدران و مادران دیگر یاری گری نخواهند داشت و در زمان پیری تنها می مانند.

خالوان تصریح کرد: کودکان تک فرزند وقتی بزرگ می شوند دچار کمال گرایی مفرط می شوند که گاهی نام آن را استقلال می گذارند.

وی افزود: معمولا از آنجا که والدین می کوشند فرزندشان از نظر پیشرفت تحصیلی یا شغلی به مراتب بالاتری برسد و آنها را حمایت می کنند اما نسبت به نیازهای جسمی، مالی و عاطفی آنها چندان توجه نمی کنند و همچنین با خانواده هایی مواجه می شویم که نمی توانند با توجه به نیازهای فرزند خود بستر ارزشمندی را برای آنها فراهم کنند.

این روانشناس سلامت با برشمردن امتیازات درنظر گرفته شده برای تشویق خانواده ها به فرزندآوری، طبق قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، گفت: بر این اساس خانواده ها از امکاناتی چون پرداخت تسهیلات با بازپرداخت های طولانی، تحویل بدون نوبت خودرو و پرداخت یارانه برخوردار می شوند، همچنین دولت باید برای اشتغال پدر و مادران به آنها کمک کند و اگر آنها شاغل نیستند زمینه اشتغال آنها را فراهم آورد و آنها را از نظر مالی مورد حمایت قرار دهد.

ضرورت کمک به فرزندآوری خانواده ها در قالب قانون جوانی جمعیت 

خالوان با بیان اینکه باید در قالب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت کمک های لازم به خانوارها صورت گیرد، گفت: همچنین در قالب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت امکاناتی از جمله اعطای دورکاری به مادران باردار در نظر گرفته شده که بر مبنای آن، مادران پس از چهار ماهگی کودکان، در صورت فراهم شدن شرایط، کارهایشان را در منزل انجام دهند و حقوق بگیرند.

وی افزود: در مواردی نیز که مادر  شاغل نیست اما در موقعیت فرزند آوری قرار دارد باید از پوشش بیمه ای برخوردار شود.

خالوان بر ضرورت حمایت بهزیستی در زمینه کمک بر ارائه آموزش های مورد نیاز والدین و اعطای بسته های حمایتی از نظر تغذیه توسط وزارت بهداشت تاکید و تصریح کرد: نیم بها شدن خدمات حمل و نقل و برخورداری از ارائه خدمات فرهنگی، ورزشی، تفریحی در کنار اعطای مرخصی، ارائه خدمات پزشکی و روان پزشکی همگی می تواند مشوق هایی برای فرزندآوری باشد‌.

وی افزود: همچنین سربازانی که مشغول خدمت هستند و فرزند دارند و به فرزند آوری روی آورده اند  بايد حمایت شوند.

خالوان از ضرورت ارائه خدمات آموزشی به مادرانی که می خواهند برای فرزندآوری اقدام کنند و ترویج زایمان طبیعی برای تامین سلامت مادران خبر داد و گفت: صدا و سیما و رسانه ها نیز باید با تولید محتواهایی به تبیین مزایا و معایب تک فرزندی برای جامعه و خانواده بپردازند.

 

انتهای پیام/

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها