سرویس: فرهنگ و هنر کد خبر: 422375 09:40 - 1401/02/28

معاون میراث فرهنگی استان کرمانشاه در گفتگو با مرصاد:

10 موزه فعال در کرمانشاه داریم/ "سابات" موزه ای برای عروسک‌ها

10 موزه فعال در کرمانشاه داریم/ "سابات" موزه ای برای عروسک‌ها

مرصاد نیوز: معاون میراث فرهنگی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه هم اکنون 10 موزه فعال در استان داریم، افزود: هفت موزه استان در مالکیت اداره کل میراث فرهنگی، دو موزه در مالکیت بخش خصوصی و چهار موزه هم در مالکیت ارگانهای دولتی دیگر هستند.

کیومرث اعظمی به مناسبت روز جهانی موزه ها در گفتگو با مرصادنیوز، اظهار داشت: شورای بین المللی موزه ها  ایکوم (ICOM) تنها سازمان تخصصی موزه ای و موزه داران در سطح جهانی است که به ارتقا و محافظت از میراث های طبیعی و فرهنگی کنونی و گذشته می پردازد و این شورا   18 ماه "می" را به نام روز جهانی موزه ها نامگذاری کرده است.

معاون میراث فرهنگی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه هم اکنون بیش از 10 موزه فعال در سطح استان داریم، افزود: هفت موزه استان در مالکیت اداره کل میراث فرهنگی، دو موزه در مالکیت بخش خصوصی و چهار موزه هم در مالکیت ارگانهای دولتی دیگر هستند.

وی در ادامه گفت: موزه های پارینه سنگی، خط و کتابت تکیه بیگلربیگی، مردم شناسی (موزه میراث باستانی) تکیه معاون الملک، موزه سنگ در محوطه تاق بستان، موزه بیستون، آناهیتا و موزه های مردم شناسی در سطح شهرستان ها از جمله این موزه ها هستند.

اعظمی عنوان کرد: موزه های مردم شناسی در شهرستانهای پاوه، دالاهو،   و سنقر دایر هستند.

معاون میراث فرهنگی استان کرمانشاه موزه عروسکهای سابات واقع در روستای "کانی کچکینه" روانسر و موزه معنوی آتورگه در روستای "زردویی" پاوه در مالکیت بخش خصوصی هستند.

وی به موزه های سایر ارگانهای دولتی اشاره و خاطرنشان کرد: در سایر ارگانها از جمله آموزش و پرورش(موزه اسناد)، اداره پست(موزه تمبر)، شرکت نفت(موزه صنعتی) و تاریخ طبیعی دانشکده کشاورزی نیز موزه هایی وجود دارد که در حال حاضر موزه "حیات وحش" یا تاریخ طبیعی دانشکده کشاورزی و نفت فعال است.

به گفته معاون میراث فرهنگی استان کرمانشاه به مناسبت روز جهانی موزه ها جهت بازدید معمولاً به مدارس و برخی ارگانهای دولتی بلیط نیم بهاء داده می شود.

وی یادآورشد: در ایام هفته میراث فرهنگی موزه ها و اماکن تاریخی بصورت رایگان جهت بازدید دانش آموزان و دانشجویانی که آموزشگاه مربوطه متقاضی باشند و معرفی نمایند آمادگی همکاری دارد.

گفتنی است موزه های شهدا، دفاع مقدس، پارینه سنگی زاگرس، صنایع دستی، پوشاک و زیورآلات نیز جزو موزه های کرمانشاه محسوب می شوند.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها