سرویس: استان کرمانشاه کد خبر: 422552 17:39 - 1401/03/01

پزشک متخصص زنان و زایمان در اسلام آبادغرب مطرح کرد:

آسیب شناسی عوارض و تبعات سقط جنین بر مادران+فیلم

آسیب شناسی عوارض و تبعات سقط جنین بر مادران+فیلم

مرصاد نیوز: پزشک متخصص زنان و زایمان در شهرستان اسلام آبادغرب به آسیب شناسی عوارض و تبعات سقط جنین بر مادران پرداخت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ،دکتر نغمه مهربان متخصص زنان و زایمان در شهرستان اسلام آباد غرب، در گفتگو با خبرنگار  اسلام آباد خبر، به مناسبت هفته ملی جمعیت اظهار داشت: با توجه به اهمیت موضوع سقط جنین و قتل جنین یکی از روز شمار های هفته جمعیت تحت این عنوان نامگذاری شده که در این خصوص به بحث خواهیم پرداخت.

 

وی درباره عوارض سقط جنین و پیامدهای آن، افزود: دین مبین اسلام ارزشمندی خاصی برای کرامت های انسانی قائل است به دلیل همین کرامت ها و طبق قوانین کشور ما که طبق موازین اسلامی است موضوع سقط جنین کاملاً غیرقانونی و ممنوع است، اما متاسفانه علی رغم توصیه های الهی و قوانین وضع شده بعضی از مادران  به سقط جنین مبادرت می کنند و متاسفانه خودشان را در معرض عوارض مخاطره آمیز آن قرار می دهند

 

دکتر مهربان تصریح کرد: سقط جنین به معنای پایان دادن خودساخته به بارداری است و جدا از مسائل علمی که برای شخص مادر و جنین خطراتی را دارد و در بعضی موارد به دلایل قانونی یا پزشکی قابل انجام است اما در بقیه موارد سقط جنین غیرقانونی است با این حال علی رغم این سفارش ها مراکز غیرقانونی سقط جنین دایر شده و عوارض بسیار خطرناکی برای مادران و جنین به دنبال دارد که به دلیل غیرقانونی بودن این مراکز غیر بهداشتی هستند، همچنین افرادی که به سقط جنین مبادرت می کنند، از لحاظ علمی برای این عمل توانایی و احاطه کامل برای انجام ندارند، بلکه با انگیزه‌های مالی وارد این حیطه می‌شوند و عوارض فراوانی را ایجاد می کنند.

 

این پزشک متخصص گفت: یکی از خطرات سقط جنین این است داروهایی که مصرف می‌شود باعث از بین رفتن کامل جنین نمی شود و جنین به حیات خود ادامه می دهد و بعد از آن داروهایی که مصرف می کنند، ناهنجاری ها و نقص عضو در جنین ایجاد می‌شود و این یکی از خطرهایی است که ما بعد از تولد جنین متوجه آن می شویم.

 

وی افزود: از دیگر خطرات سقط جنین خونریزی های غیر قابل کنترل است که برای مادران ایجاد می شود و به سبب اینکه در مراکز غیرقانونی انجام می شود که دسترسی به مایعات، سرم  و دسترسی به فرآورده‌ های دارویی و گروه خونی وجود ندارد، در مواردی خونریزی های شدید باعث مرگ مادر می شود و آمار فراوانی در این زمینه نیز وجود دارد.

 

مهربان گفت: از عوارض دیگر سقط جنین انجام کورتاژ هایی است که باعث چسبندگی رحم  و نازایی می شود یعنی اگر مادر در آینده قصد مجدد بارداری داشته باشد این چسبندگی سبب می‌شود که مادر نیازمند طی مراحل درمانی فراوانی شود حتی باعث انجام جراحی هایی برای رحم مادر می شود که مجددا توانایی باردار شدن خود را به دست بیاورد و البته گاهی هم اتفاق نمی‌افتد و مادر برای همیشه نازا می ماند.

 

وی در ادامه افزود: همچنین وارد کردن ابزار به داخل رحم باعث پارگی آن شده و در بسیاری از موارد سبب از دست رفتن رحم مادر می شود که از عوارض جسمی سقط جنین است.

 

دکتر نغمه مهربان عوارض روحی سقط جنین را این گونه تشریح کرد و گفت: معمولاً مادرانی که مبادرت به سقط جنین می کنند، دچار افسردگی و عذاب وجدان می شوند چون مادر نقش مهمی در بهداشت و سلامت روانی خانواده دارد و همین باعث می‌شود روح خانواده و جامعه نیز آسیب زده شود و متاسفانه فرزندان آن خانواده نیز افسرده می‌شوند.

 

مهربان گفت: مادران به سبب استرسی که در اثر عمل به آنها وارد می شود، در آینده باید دنبال درمان استرس باشند و این بر عملکرد مادر تاثیر می گذارد و با توجه به این عوارض وخیم توصیه می شود سقط جنین انجام نگیرد.

 

وی با بیان اینکه مادران باید نسبت به عوارض سقط جنین آگاهی داشته باشند و از انجام این عمل خودداری کنند، عنوان کرد: اگر مادران در خانواده ها بین فرزندان فاصله گذاری مناسبی داشته باشند و برای بارداری هایشان برنامه‌ریزی کنند ما کمتر با سقط جنین مواجه می شویم و اگر ناخواسته وارد یک بارداری شدند با اعتماد به کادر درمان و متخصصین زنان و ماما بارداری را ادامه دهند.

 

مهربان همچنین از عوارض مهم سقط جنین ایجاد عفونت های شدید به دنبال استفاده از ابزار آلوده بیان اشاره کرد و گفت: با استفاده از این ابزار از طریق رحم میکروارگانیسم‌های بسیار خطرناکی وارد خون می شود و از طریق جریان خون به کلیه، ریه، کبد و ارگان‌های بدن می رسند و باعث اختلال در آزمایشات فاکتورهای انعقادی بیمار می شود همچنین شوک سکتیک و در نهایت مرگ مادر را به دنبال دارد که این عارضه بسیار خطرناک است.

 

وی بیان داشت: افرادی که وارد حیطه سقط جنین می شوند ازطریق ابزارهای غیر بهداشتی و آلوده باعث می‌شوند مادر در نهایت در مراحلی که دیگر کار از کار گذشته وارد بیمارستان شوند و با یک اوضاع وخیم بستری شوند و گاهی اوقات هم باید رحم به عنوان یک عضو حیاتی برای مادر، خارج شود و در موارد شدیدتر نیز باعث مرگ مادر خواهد شد.

 

 این متخصص زنان و زایمان در شهرستان اسلام آباد غرب در خاتمه گفت: همه ما سعی می‌کنیم اگر نطفه ای بسته می‌شود و کودکی در حال رشد است و اگر قرار است جنینی به دنیا بیاید، متولی بالندگی این جنین باشیم و ادامه دهنده بارداری این مادر باشیم و توصیه های لازم را به مادران ارائه دهیم.

 

انتهای پیام/

 

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها