سرویس: اجتماعی کد خبر: 423635 22:00 - 1401/04/01

طی مراسمی در سنقر؛

اولین ائتلاف آموزش سواد رسانه در سنقر رسما آغاز به کار کرد

اولین ائتلاف آموزش سواد رسانه در سنقر رسما آغاز به کار کرد

مرصاد نیوز: باحضور امام جمعه سنقر و مسئول مرکز فضای مجازی سپاه حضرت نبی اکرم(ص) و جمعی از مسئولین ادارات شهرستان اولین ائتلاف آموزش سواد رسانه رسما آغاز به کار کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد ،حجت الاسلام رضا اکبری در دیدار با مسئول مرکز فضای مجازی سپاه حضرت نبی اکرم(ص) با اشاره به سخن تاریخی امام(ره) که فرمودند اگر سپاه نبود کشور هم نبود، اظهار کرد: اقدام سپاه پاسداران را در فضای سایبری مغتنم میشماریم و این هم در همان راستا تعریف میشود.

وی بااشاره به رسالت سپاه پاسداران افزود: هر کجا که انقلاب اسلامی بخطر بیفتد سپاه در خط مقدم است. همانطور که قبلا در جنگ سخت بوده اکنون در جنگ نرم قرار گرفته است.

امام جمعه سنقروکلیایی تصریح کرد: بسیج در واقع موتور محرکه اش سپاه بوده، برای حفظ تمامیت ارضی و عزت امنیت جمهوری اسلامی شهدای زیادی را در این راه تقدیم انقلاب کرده است.

حجت الاسلام اکبری گفت: سپاه در همه مشکلات از جمله سیل، زلزله، کرونا و .. پیشقدم بوده و همچنین در رزمایش مواسات به یاری محرومان شتافته و خوش درخشیده است.

 

وی در خصوص قدرت رسانه و تبلیغات منفی دشمن با اشاره به یک روایت تاریخی در خصوص حضرت علی (ع) گفت: وقتی خبر شهادت مولا علی(ع) در شام پخش شد و گفتند حضرت در مسجد شهید شده، عده ایی گفتند ایشان در مسجد چکار داشته ؟!  یعنی اینقدر رسانه های طاغی و یاغی علیه اسلام تبلیغ منفی کرده بودند، در جریان عاشورا هم همه افراد فاسق و مهجور نبودند بلکه فریب خورده بودند. و حتی با قصد قربت آمده بودند  کربلا! لذا همین اتفاقات هم میتواند  الان رخ دهد چرا که رسانه دست بیگانگان است.

وی گفت: به استناد آیات قرآن وقتی فاسقی خبری برای شما می آورد، چشم بسته نپذیرید تحقیق کنید. جهادتبیین یعنی اینکه حقایق را روشن کنیم که جای خادم و خائن، شهید و جلاد، مومن و فاسق عوض نشود. چرا که تلاش دشمن این است که ارزشها را وارونه جلوه دهد.

امام جمعه سنقر بیان کرد: جناب آقای رییسی برای رضای خدا و نجات مردم یک جور خودکشی سیاسی انجام داد. برای نجات اقتصاد و برای اینکه به توان داخلی متکی باشیم یک جراحی اقتصادی را شروع کرد که نفع آن برای محرومان است.

وی با اشاره به چند نمونه از اقدامات اقتصادی دولت جدید گفت: گندم کیلویی ۴ یا ۵ هزار تومان به کیلویی ۱۱ هزار و پانصد رسید که پول آن به جیب قشر زحمتکش کشاورزان برود. و از طرفی کشاورزان انگیزه کافی برای کشت را داشته باشند که کشور دچار قحطی نشود. یا حتی با افزایش قیمت دام، سود آن به دامداران برسد و انگیزه پرورش دام داشته باشند و جمعیت ۸۵ میلیون کشور در زمینه تامین گوشت دچار مشکل نشود و جلوی قاچاق گرفته شود. تبیین و روشنگری این موارد بر عهده رسانه هاست. چرا که خیلی از مردم توجیه نیستند که آقای رییسی این اقدامات ( افزایش حقوق، یارانه و ..) را برای قشر محروم انجام داده است.

وی  گفت: این ریسک و ایثار را دولت در اوایل کار انجام داده و هیچ دولتی چنین کاری نمیکرد، اگر هم انجام میداد در سال آخر ریاست جمهوری انجام میداد تا گرفتاری های آن به دولت بعدی منتسب می شد.

حجت الاسلام اکبری گفت:  تمام توان دشمن این است که با ابزار رسانه قضایا و عملکرد دولت را وارونه نشان دهد. به قول شهید حاج همت که گفتند اگر راه را گم کردید ببینید توپخانه های دشمن کجا را نشانه گرفته است. همانجا جبهه ماست.

 

وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری جهادتبیین را واجب فوری اعلام کردند و این وظیفه برعهده ماست که اقشار تاثیرگذار از جمله دانش آموزان، دانشجویان، طلاب، اساتید و.. که حرفشان تاثیرگذار است و صاحب نفوذ هستند توجیه شوند و فضا را به نفع جبهه انقلاب پیش ببرند. بنابراین تحقق این امر آگاهی می خواهد، تجربه میخواهد، سواد میخواهد، زیرساخت میخواهد اینها را باید ایجاد کنیم.

حجت الاسلام اکبری گفت: در کنار کارهای اثباتی بایستی کارهای سلبی هم انجام دهیم، همانطور که یک اغذیه فروشی متخلف و ناسالم پلمب میشود باید در فضای مجازی هم جلوی محتواهای ناسالم را بگیریم.

وی گفت: بعضی از کانالها رسما دارند سمپاشی فکری میکنند، اعتقادات را زیرپا میگذارند، بلندگوی دشمنان اسلام شده اند و.. باید جلوی اینها را گرفت.

امام جمعه سنقر گفت: با ارتقا سواد رسانه ایی، جلوی اخبار کذب و فضاسازیهای کانالهای فاسد و  ملحد گرفته شود، که بخشی از این کار بر عهده نیروهای سپاه پاسداران است.

وی افزود: کارها بایستی از حالت تشریفاتی خارج شود و کارشناسانه برای اقشار مختلف و تاثیرگذار جامعه تولیدمحتواهای مفید در نظر گرفته شود. افراد تاثیرگذار شناسایی شوند و بتوانند این جوانانی را که دچار بمباران فکری اعتقادی اخلاقی شده اند و مسیرشان تغییر کرده را نجات دهند  و هدایت کنند.

وی با بیان اینکه فضای مجازی همچون فضای حقیقی است، تصریح کرد: بایستی محدودیتهایی در فضای رسانه ایجاد شود. این همه بی سروسامانی در این فضا توجیه ندارد. باید فیلترهایی قرار داد، زیرساختها درست شوند.

وی گفت: بایستی اینترنت ملی راه اندازی شود که جزو مطالبات رهبری و دلسوزان نظام هم هست. و در کل باید با پاکسازی این فضا و تولیدمحتواهای متناسب با جامعه هدف انقلابی در این فضا ایجاد کنیم.

لزوم استفاده از ظرفیت آموزش و پرورش، دانشگاه هاو حوزه های علمیه برای آموزش سواد رسانه

سعید کریمی در این دیدار با اشاره به اهمیت سواد رسانه ای، گفت: در حال حاضر ضعف سواد رسانه و تفکر انتقادی در بخش قابل توجهی از جامعه مشاهده می‌ شود که بایستی برای آن فکری جدی شود.

مسئول مرکز فضای مجازی سپاه حضرت نبی اکرم(ص) افزود: متاسفانه در فرآیند آموزش و پرورش نیز، آموزش مهارت های تفکر دیده نمی شود.

کریمی با تاکید بر لزوم آموزش سواد رسانه در آحاد جامعه برای تحلیل صحیح اخبار و اطلاعاتی که توسط رسانه ها القا می رود، گفت: برای آموزش سواد رسانه بایستی از ظرفیت های آموزش و پرورش، دانشگاه ها و حوزه های علمیه استفاده شود.

 

انتهای پیام/

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

آخرین مطالب

پربازدیدترین ها