سرویس: اجتماعی کد خبر: 423720 19:31 - 1401/04/04

تابستان و زنگ فراغت؛

عدم مدیریت صحیح اوقات فراغت موجب انحراف می‌شود/ ۵۷۸ پایگاه برای اوقات فراغت دانش‌آموزان کرمانشاهی

عدم مدیریت صحیح اوقات فراغت موجب انحراف می‌شود/ ۵۷۸ پایگاه برای اوقات فراغت دانش‌آموزان کرمانشاهی

مرصاد نیوز: اوقات فراغت، مناسب ترین موقعیت برای اندیشه و تفکر خلاق و تبلور رفتارهای مطلوب فردی و اجتماعی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، اوقات فراغت، مناسب ترین و مطلوب ترین موقعیت برای اندیشه و تفکر خلاق و تبلور رفتارهای مطلوب و خوشایند فردی و اجتماعی است.

 بدون تردید، هدایت فکری و حمایت مستمر و موثر کودکان، نوجوانان و جوانان در اوقات فراغت، به ویژه در تعطیلات نسبتا طولانی تابستان، نه تنها آسیب پذیری اجتماعی و کج روی های اخلاقی آنان را در هر شرایطی به حداقل می رساند، بلکه آنها  را در برابر برخی آسیب ها و تهاجمات فرهنگی مصون می کند.

تفريح و سرگرمى نقش مهمى در پرورش قواى جسمانی، فکری و رفتارى افراد دارد

رویا فرامرزی در گفتگو با مرصادنیوز اظهار داشت: فراغت در لغت به معنای آسودگی است و معمولاً در مقابل کار، انجام امور روزمره و اشتغالاتى که موجب خستگى مى‌شود به کار مى‌رود.

این  کارشناس ارشد روانشناسی افزود: در زمان فراغت معمولاً افراد به علايق و سرگرمى‌هاى خود مى‌پردازند و اين امر موجب تقويت بهداشت روانى آنها مى‌شود.

وی خاطرنشان کرد: چگونگى گذراندن اوقات فراغت تا حدود زيادى مى‌تواند نشانگر ويژگى‌هاى فکرى فرد و نيز ويژگى‌هاى فرهنگى جامعه‌اى باشد که فرد در آن زندگى کند.

فرامرزی گفت: اوقاتى که افراد در آن به فعاليت‌‌هاى منظم و برنامه‌ريزى شده (مثل مدرسه رفتن، درس خواندن و کار کردن) که انتظارات ويژه‌اى را برآورده مى‌سازند مى‌پردازند جزء اوقات فراغت محسوب نمى‌شود.

وی گفت: انسان تمايل دارد در اوقاتى که از کار اجبارى و وظيفه‌اى فارغ مى‌شود به نوعى به تفريح و يا سرگرمى بپردازد که اين تمايل جزء نيازهاى انسان محسوب مى‌شود چگونگى گذارندن اوقات فراغت در هر جامعه به عوامل متعددى بستگى دارد که بايد به فرهنگ، امکانات مالى فردى و اجتماعى به‌عنوان دو عامل مهم اشاره کرد.

عدم مدیریت صحیح اوقات فراغت موجب انحراف می شود

این دانش آموخته روانشناسی افزود: تفريح و سرگرمى نقش مهمى در پرورش قواى جسمانی، فکری، اخلاقى و رفتارى افراد دارد و چنانچه از اين اوقات به‌خوبى و به طرز صحيح استفاده شود در پيشگيرى از انحرافات و کجروى‌ها مى‌‌تواند به‌نحو چشم‌گيرى مؤثر باشد.

وی تصریح کرد: برخی از نوجوانان و جوانان گمان می کنند، اوقات فراغت فرصتی برای لذت جویی و خوشگذرانی است که چنین طرز تفکری خود می تواند به عاملی برای انحراف مبدل شود.

فرامرزی یادآوری کرد: والدین نباید تنها به فکر پر کردن وقت فرزند در سه ماهه تابستان باشند بلکه غنی‌سازی اوقات فراغت مهمتر است.

578 پایگاه برای اوقات فراغت دانش‌آموزان کرمانشاهی

سیامک شیرمحمدی در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی مرصاد، اظهار داشت: اداره کل آموزش پرورش استان کرمانشاه مجری طرح اوقات فراغت دانش آموزان در ایام تعطیلات تابستانی است.

رئیس اداره فرهنگی هنری اداره کل آموزش پرورش استان کرمانشاه افزود: تعداد پایگاه های اوقات فراغت 578 مورد است که شامل کانون های فرهنگی تربیتی، اردوگاه های دانش آموزی، دارالقرآن ها، کانون مدرسه ها، سالن های ورزشی و مدارس دارای ظرفیت هستند.

 پیش‌بینی جذب 90 هزار دانش‌آموز در پایگاه‌های تابستانی

وی با بیان اینکه 90 هزار نفر دانش آموز شاخص استان داریم، افزود: در سال گذشته بیش از 67 هزار دانش آموز در پایگاه های اوقات فراغت شرکت کرده اند.

شیرمحمدی تصریح کرد: ثبت نام در این پایگاه ها معمولا از نیمه دوم خردادماه شروع شده و تا اول تیرماه ادامه دارد.

رئیس اداره فرهنگی هنری اداره کل آموزش پرورش استان کرمانشاه با اشاره به اینکه شروع کلاسها از اول تیرماه است، افزود: این کلاسها در حوزه های مختلف هنری، مهارتی، آموزشی، ورزشی و فرهنگی برگزار می شود و تا 15 شهریور نیز ادامه دارد.

وی خاطر نشان کرد: این مراکز وابسته به آموزش پرورش هستند و هزینه کلاسها برای تامین مربی دریافت می شود که تقریباً نصف کلاسهای آزاد سایر آموزشگاههاست و از طرفی مربیان مورد تایید این اداره کل هستند.

این مسئول با اشاره به اینکه همه ساله در آستانه فصل تابستان، آموزش و پرورش با رویکرد کشف و هدایت استعدادهای دانش آموزان و در راستای استمرار فرآیندهای تربیتی اقدام به برگزاری فعالیت های تابستانی می کند تصریح کرد: شعار پایگاه های اوقات فراغت "هر دانش آموز  و یادگیری یک مهارت" است.

به گزارش مرصادنیوز، اوقات فراغت به عنوان یکی از شاخصهای رفاه اجتماعی مطرح است که استفاده درست و مناسب از آن در افزایش بهره وری، کارآیی، بهداشت روانی بسیار مؤثر است.

اوقات فراغت، اگر چه وقت و زمان اندکی هم باشد، شرایطی را فراهم می آورد که در خلوت و تنهایی خود، به دور از هرگونه اشتغال ذهنی و تکالیف معین، آزادانه و آگاهانه و با میل و اشتیاق، نگاهی دوباره به خود و رفتارهایمان داشته باشیم.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

آخرین مطالب

پربازدیدترین ها