سرویس: اجتماعی کد خبر: 424049 11:00 - 1401/04/14

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمانشاه در گفتگو با مرصاد مطرح کرد:

خطرات بادکنک های هلیومی و برف شادی /لزوم ایجاد ساز و کار مناسب برای خرید این وسایل

خطرات بادکنک های هلیومی و برف شادی /لزوم ایجاد ساز و کار مناسب برای خرید این وسایل

مرصاد نیوز: رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمانشاه با اشاره به خطراتی که بادکنک های هلیومی و برف شادی ایجاد می کنند، گفت: در حال حاضر گاز هلیوم گران شده است و افراد سودجو برای پر کردن بادکنک ها از گاز شهری استفاده می کنند که قابلیت اشتعال دارد.

 فرهاد فرهودی در گفتگو با  مرصادنیوز، با بیان اینکه وسایل بازی و شادی غیر استاندارد می توانند سلامت کودکان را با خطر جدی روبرو کنند، اظهار داشت: والدین آگاه باشند که هر چیزی را تحت عنوان رفاه کودک و اسباب بازی خریداری نکنند چرا که سهل انگاری در این قضیه منجر به آسیب رسیدن به کودکان خواهد شد.

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمانشاه با اشاره به خطراتی که بادکنک های هلیومی و برف شادی ایجاد می کنند، گفت: در حال حاضر گاز هلیوم گران شده است و برخی افراد فروشنده برای پر کردن بادکنک ها از گاز سبک شهری استفاده می کنند که قابلیت اشتعال دارد.

وی با اشاره به برخی افراد سودجو افزود: اصل گازی که در این بادکنکها استفاده می شود که تحت عنوان بادکنک های هلیومی به فروش می رسند گازی سبک تر از هواست اما هلیوم نیست این بادکنک ها به محض ترکیدن در کنار شعله شمع  یا حرارت مشتعل می شوند.

فرهودی با اشاره به اینکه این حوادث گاها نیز موجب ایجاد سوختگی و صدمات شدید برای افراد می شود، خاطرنشان کرد: طی مدت اخیر ویدیو های بسیاری از آتش گرفتن لباس افراد با مواد محترقه ای مثل فشفشه یا آتش گرفتن برف شادی و منفجر شدن بادکنک های هلیومی منتشر شده است.

وی درباره خطرات استفاده از مواد محترقه و برخی وسایل که در مهمانی و جشن ها استفاده می شود، اظهار کرد: عدم آشنایی با این وسایل و استفاده ناایمن از مواد محترقه ای مثل فشفشه، آبشار و.. یا وسایلی مثل برف های شادی و بادکنک های هلیومی موجب وقوع حادثه و گاهی آتش سوزی می شود.

این مسئول با اشاره به تاثیر تقاضای شهروندان بر عرضه این مواد برای کودکان ، گفت:  چون ساز و کاری نداریم که این مواد را به دسته های ایمن و نا ایمن تقسیم کند، خریداران ناچار هستند که به آنچه بازار عرضه می کند اعتماد کنند و افرادی هم که در بازار حضور دارند اغلب به دنبال کسب منافع خود هستند.  

وی با بیان اینکه عموم مردم خصوصاً بچه ها نسبت به مسائل ایمنی آگاهی ندارند، درباره خطر استفاده از برف شادی نیز گفت: پیش تر برف شادی ها به طریقی ساخته می شد که از نظر شیمیایی واکنش نشان نمی داد، اما حالا با افزایش قیمت مواد اولیه احتمالا مواد اولیه ساخت برف شادی ها تغییر کرده است و همین باعث شده که اگر قرار باشد برف شادی با کیفیت قبلی تولید شود قیمت چند برابری باید داشته باشد.  

رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمانشاه خاطرنشان کرد: باید ساز و کاری وجود داشته باشد که بتوان این وسایل را از مراکز معتبر خرید و حادثه ای برای خانواده ها ایجاد نکند.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

آخرین مطالب

پربازدیدترین ها