سرویس: اجتماعی کد خبر: 425380 09:01 - 1401/05/20

مدیر کل بهزیستی استان کرمانشاه:

نگاه تحقیرآمیز جامعه و خانواده به سالمند زجرآور است /لزوم استفاده از تجربیات سالمندان به عنوان ستون محکم خانواده

نگاه تحقیرآمیز جامعه و خانواده به سالمند زجرآور است /لزوم استفاده از تجربیات سالمندان به عنوان ستون محکم خانواده

مرصاد نیوز: مدیر کل بهزیستی استان کرمانشاه گفت: سالمندان نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند و نگاه تحقیرآمیز جامعه و خانواده به سالمند زجرآور است که باید رفع شود.

فرحناز محمدی در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد ،اظهار داشت: با توجه به اینکه در دهه های اخیر افزایش سطح بهداشت، کنترل بیماری های عفونی و همچنین اصلاح سبک زندگی را در سطح جامعه سبب شده تا شاهد افزایش جمعیت سالمندان در جهان باشیم و به تبع آن شاهد یک شیب و شتاب در افزایش جمعیت سالمندی در کشور و استان هستیم.

مدیر کل بهزیستی استان کرمانشاه افزود: سالمندان نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند و نگاه تحقیرآمیز جامعه و خانواده به سالمند زجرآور است که باید رفع شود.

وی خاطر نشان کرد: مطابق بند ۷ سیاستهای کلی جمعیت ابلاغیه از سوی مقام معظم رهبری نیاز است فرهنگ سازی جهت تکریم سالمندان صورت بگیرد و شرایطی برای تامین سلامت و نگهداری آنها در خانواده ایجاد شود.

محمدی با بیان اینکه سالمندان کوله‌باری از تجربه و مهارت دارند، گفت: با تدابیر لازم می‌توان از ظرفیت‌های دوران سالمندی در جهت تقویت کیان خانواده بهره جست و از سالمندان به عنوان ستون محکم و تکیه‌گاه خانواده استفاده کرد.

مدیر کل بهزیستی استان کرمانشاه بیان داشت: با توجه به افزایش میزان جمعیت سالمندی تدابیر لازم برای تهیه سند تکریم سالمندان بر مبنای مبانی دینی و شرایط جامعه در دولت و مجلس تدوین و ارائه شده است.

وی ادامه داد: بر این اساس سند ملی سالمندان به عنوان یک چارچوب برای هدایت سیاست‌گذاری‌ها، برنامه ها و فرایندهای آینده در امور سالمندان تدوین شده است.

محمدی اظهار داشت: در این سند تمهیدات مختلفی برای سالمندان لحاظ شده است و در چشم انداز آینده، ما به دنبال اهمیت دادن، حمایت، امنیت و سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی سالمندان هستیم. در واقع سالمندی سالم، فعال و توأم با منزلت همیشگی را برای سالمندان در نظر داریم.

وی ارتقاء سطح فرهنگی جامعه در خصوص پدیده سالمندی، توانمندسازی سالمندان، حفظ و ارتقاء سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی سالمندان، تقویت حمایت‌های اجتماعی برای ارتقاء سرمایه اجتماعی، توسعه زیرساخت‌های موردنیاز در امور سالمندی و تأمین منابع مالی پایدار برای نظام حمایتی از سالمندان را از اهداف این سند عنوان کرد.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها