سرویس: اجتماعی کد خبر: 425636 17:06 - 1401/05/26

از شایعه تا واقعیت؛

قضیه درخواست تغییر مجوز نانوایی های دولتی به آزاد پز چیست/ تشویش اذهان عمومی به دنبال بستن راه در روها

قضیه درخواست تغییر مجوز نانوایی های دولتی به آزاد پز چیست/ تشویش اذهان عمومی به دنبال بستن راه در روها

مرصاد نیوز: اخیرا شایعاتی مبنی بر ارائه درخواست تغییر مجوز برخی نانوایی های دولتی به آزادپز منتشر شده که دلیل آن کوتاه شدن دست نانوایان از عرضه خارج از شبکه آرد قلمداد می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، از ابتدای سال دولت با تخصیص یارانه آرد و نان نسبت به انجام کارهایی از جمله نصب دستگاه های کارتخوان مخصوص در نانوایی ها و تلاش برای قاچاق آرد و نان اقدام کرد که البته این موضوع از آنجا که سبب بسته شدن راه در روها شده، به مذاق عده ای خوش نیامده است.

طی روزهای اخیر شایعاتی مبنی بر ارائه درخواست تغییر مجوز نانوایی های دولتی به آزادپز مطرح شده که موجی از نگرانی و تشویش را در میان مردم ایجاد کرده زیرا این موضوع سبب می شود آنها نان را با نرخ بالاتری تهیه کنند که خبرنگار مرصاد به پیگیری این موضوع پرداخت.

وجود آردهای یارانه ای در نانوایی های آزادپز تخلف است

قهرمان شاهی در گفتگو با خبرنگار مرصاد، اظهار داشت: بر اساس بخشنامه ابلاغی از بیست و نهم مرداد ماه به مدت یک هفته نظارت ویژه بر همه نانوایی های استان کرمانشاه در دستور کار قرار می گیرد.

وی افزود: به دنبال افزایش شکایات مردمی در خصوص عملکرد واحدهای نانوایی، معاون وزیر دادگستری، طرح ویژه نظارت بر عملکرد واحدهای نانوایی را ابلاغ کرد که بر اساس آن از خبازی های استان کرمانشاه نیز بازدید به عمل می آید.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: در بازرسی های انجام شده با موارد گرانفروشی، کم فروشی، عرضه خارج از شبکه آرد و وجود آردهای یارانه ای در واحدهای آزادپز و همچنین گران فروشی با استفاده از کارتخوان های جدید به صورت جدی برخورد می شود.

شاهی تصریح کرد: برخورد قانونی با نانوایی های متخلف در کوتاه ترین زمان ممکن انجام خواهد شد و در این راستا از اختیارات جدید حاصل از مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا استفاده‌ می شود.

وی افزود: گشتهای سیار تعزیرات حکومتی به صورت روزانه در دو نوبت صبح و عصر نسبت به بازرسی واحدهای خبازی اقدام می کنند.

شاهی با تاکید بر برخورد جدی با نانوایان متخلف، تصریح کرد: با توجه به امکان بازخوانی پرونده های تخلف قبلی به صورت سیستماتیک، نانوایی های دارای تکرار تخلفات با نصب پلاکارد، پلمب محل و سر سهمیه معرفی خواهند شد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: از ابتدای سال تاکنون بیش از ۳۰ نانوایی در استان کرمانشاه با نصب پلاکارد به مردم معرفی شده است.

وی درباره درخواست‌های تغییر مجوز برخی نانوایی های دولتی به آزادپز، گفت: این موضوع به دلیل تخصیص سهمیه های آرد  است.

 درخواست تغییر مجوز نانوایی های دولتی به آزادپز شایعه است

محمدرضا عباسی در گفتگو با خبرنگار مرصاد، درخواست تغییر مجوز نانوایی های دولتی به آزادپز را شایعه دانست و اظهار داشت: در حال حاضر نانوایی های آزادپز درخواست دارند که واحدهای خود را به نانوایی های یارانه بگیر تغییر دهند.

وی افزود: اکنون قیمت هر کیسه آرد یارانه ای ۳۸ هزار و ۵۰ هزار تومان است درحالی که نرخ  آزاد آرد در بازار به ازای هر کیسه ۷۰۰ هزار تومان است.

معاون توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: همچنین نرخ پخت نان در نانوایی های یارانه بگیر ۴۰۰ تومان و در آزادپز حدود دو هزار و ۵۰۰ تومان است و مردم عموما به دنبال خرید نان با قیمت مناسب هستند.

عباسی با بیان اینکه  نانوایی های آزادپز فاقد تخصیص سهمیه آرد یارانه ای هستند بلکه باید کیسه های آرد را با قیمت آزاد خریداری کنند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر تعداد اندکی نانوایی در برخی نقاط شهر به صورت‌ آزادپز فعالیت می کنند.

وی افزود: درخواست تغییر مجوز نانوایی های دولتی به آزادپز شایعه است و با عقل و منطق همخوانی ندارد و حتی در حال حاضر ۱۶ نانوایی آزادپز خواستار تخصیص سهمیه آرد یارانه ای به آنها هستند.

عباسی گفت: مردم موارد فروش آرد به صورت خارج از شبکه، عدم استفاده از دستگاه های کارتخوان، پایین بودن کیفیت نان و سبک بودن وزن نان را اطلاع رسانی کنند تا با افراد متخلف برخورد شود.

معاون توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: بازرسان هرروز به نظارت از واحدهای خبازی می پردازد اما مردم و اصحاب رسانه باید همراهی کنند تا تخلفات کاهش یابد.

عباسی خاطرنشان کرد: ۹۷ درصد نانوایی های استان کرمانشاه به دستگاه های کارتخوان تجهیز شده اند و تنها تعداد کمی از نانوایان باقی مانده است.

به گزارش مرصادنیوز، حذف ارز ترجیحی و اختصاص یارانه آرد و نان دستاوردهای مثبتی از جمله افزایش نظارت بر نانوایی ها و کاهش چشمگیر قاچاق آرد و نان را به دنبال داشته برهمین مبنا عده ای نانوا که دنبال دور زدن قوانین هستند درصدد تغییر مجوز نانوایی های خود به آزاد پز هستند که این موضوع باید مورد رسیدگی متولیان امر قرار گیرد.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها