سرویس: فرهنگ و هنر کد خبر: 429147 09:43 - 1401/09/15

فراموشی میراث عفاف و حجاب در جامعه؛    

کم کاری متولیان فرهنگی در ترویج عفاف و حجاب بیداد می کند/ بازگشت به عصر جاهلیت با ادعای مدرنیته  

کم کاری متولیان فرهنگی در ترویج عفاف و حجاب بیداد می کند/ بازگشت به عصر جاهلیت با ادعای مدرنیته   

مرصاد نیوز:متاسفانه رفته رفته اوضاع عفاف و حجاب در کشور نامطلوب شده و به عناوین مختلف شاهد تابوشکنی هایی در این عرصه هستیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، مقوله عفاف و حجاب دارای پیشینه ای تاریخی است تا جایی که آدم و حوا پس از خلقت برای پوشاندن خود به تکاپو افتادند و البته فطرت انسان هم به برخورداری از عفاف و حجاب امر می کند با این حال عده ای جاهل که تمدن را در عریانی می بینند امروز حجاب را سدی در برابر آزادی های خود تلقی می کنند.

تحلیل وقایع اخیر کشور هم به خوبی از اهداف پشت پرده معاندین نظام رونمایی می کند؛ افرادی که با نشانه گرفتن عفت و حجاب زن ایرانی می خواهند جسم یک زن را تصاحب و عقلش را تسخیر کنند و گوشش را با افکاری پوچ مملو سازند درنتیجه قائله ولنگاری و برهنگی را تحت عنوان "نه به حجاب اجباری" راه اندازی کردند.

اگرچه امروزه صرف نظر از دستور الهی، باز هم فطرت بسیاری از دختران و زنان ما به پاسداشت میراث فاطمی امر می کند و عقل و هم بر آن صحه می گذارد اما عدم برخورد با هنجارشکنان و حتی بدتر از آن دست روی دست گذاشتن متولیان فرهنگی سبب وخامت اوضاع شده؛ اوضاعی که هنوز خواب مسئولان فرهنگی را مشوش نکرده درحالی که سبب گمراهی شماری از جوانان و نوجوانان ما شده است.

ولنگاری موجود در فضای مجازي علت اصلی بی توجهی به مقوله عفاف و حجاب است

راضیه نوری تبار در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز، اظهار داشت: دلایل متعددی برای چرایی بی توجهی به مقوله عفاف و حجاب قابل ذکر است که از جمله آنها عوامل اجتماعی، تربیتی و فرهنگی است اما عمده ترین دلیل آن ولنگاری موجود در فضای مجازی طی سال‌های اخیر بوده است.

مسئول مجمع تخصصی عفاف و حجاب کرمانشاه تصریح کرد: ولنگاری موجود در فضای مجازی درحالی است که رهبر انقلاب چندین بار نسبت به ضرورت ساماندهی این فضا هشدار دادند با این وجود هیچ دولت یا مجموعه ای ساماندهی فضای مجازی را برعهده نگرفت.

نوری تبار گفت: درحال حاضر بسیاری از قبح شکنی های موجود، قبلا در فضای مجازی رخ داده است همچنین بسیاری از تیپ هایی که تحت عنوان حجاب در جامعه دیده می شود ابتدا توسط حجاب استایل ها به ویژه در اینستاگرام مطرح و سپس در جامعه مورد پذیرش قرار گرفت.

مسئول مجمع تخصصی عفاف و حجاب کرمانشاه خاطرنشان کرد: فضای مجازی مرز قومیت ها، فرهنگ های بومی و عرف شهرهای مختلف را از بین برده است.

نوری تبار اذعان داشت: نوجوانان و جوانان در این میان بدون توجه به مقوله حجاب وهنجار یا ناهنجار بودن آن یا اینکه این پوشش  عرف شهر وبوم زیستی آنها است با تقلیدی کورکورانه آن را استقاده و رواج می دهند.

وی افزود: اگرچه به صورت قانونی مصوباتی درباره ضرورت پایبندی به مقوله عفاف و حجاب در کشور موجود است اما متولیان در این رابطه بسیار ضعیف عمل می کنند.

نوری تبار اظهار داشت: مصوبه ۴۲۷ و۸۲۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی وظایف همه ادارات از جمله دستگاه های فرهنگی را مشخص کرده با این حال پیگیری نمی شود و حتی برخی از مدیران ارشد دستگاه  متاسفانه گاها نسبت به آن ابراز بی اطلاعی می کنند.

دبیر شبکه مردمی عفاف و حجاب کرمانشاه خاطرنشان کرد: باید مصوبات مذکور مجددا ابلاغ شود و هر اداره و ارگانی به وظایف خود عمل کند ونظارت برحسن اجرای آن بصورت مستمر ادامه یابد.

نوری تبار درباره مبحث تربیت فرزندان نیز گفت: در چندسال اخیر خانواده ها به تحصیل، امکانات و رفاهیات فرزندان شان توجه ویژه داشتند اما از تربیت آنها غافل شدند، در واقع مادر یا پدر برای رسیدن به امور خود، فرزندانشان را با تلفن همراه سرگرم می کنند و آنها را در فضای مجازی بدون نظارت رها کردند و از برقراری ارتباط با آنها غافل شدند، تاجایی که این موضوع به معضلی بزرگ تبدیل شده است.

وی افزود: در حال حاضر تلفن های همراه به خاستگاه تربیتی فرزندان تبدیل شده و کورکورانه از الگوهای موجود در بستر فضای مجازی پیروی می شود، حتی در حوادث اخیر هم دیدیم برخی خانوده ها با وجود برخورداری از ابعاد اجتماعی و فرهنگی معقول، فرزندان شان ناهنجاری هایی داشتند که برای خانواده هم قابل پذیرش نبود و البته علت آن واگذاری تربیت آنها به بستر فضای مجازی است، متاسفانه شاهد بودیم اکثر افرادی که دستگیر شده بودند اذعان می کردند تحت تاثیر فضای مجازی این کارها را انجام داده اند.

نوری تبار خاطرنشان کرد: فراگیری سواد رسانه و نظارت بر رفتار فرزندان باید اولویت خانواده ها باشد و اجرای صحیح قوانین و ضمانت اجرایی قوانین و مصوبات در حوزه زیست عفیفانه به منظور آرامش و امنیت خانواده ها نیز باید در زمره کار دولت قرار گیرد.

لباس های موجود در پوشاک فروشی ها طبق درخواست مشتریان عرضه می شود

حسین بیات در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز، اظهار داشت: لباس های موجود در واحدهای پوشاک فروشی بر اساس درخواست مشتریان و فرهنگ جامعه عرضه می شود.

وی افزود: در صورتی که مدل های موردنظر مشتریان در واحدهای پوشاک فروشی تهیه نشود آنها نسبت به انجام خرید اینترنتی اقدام می کنند.

رییس اتحادیه پوشاک فروشان کرمانشاه خاطرنشان کرد: امروزه حدود ۶۰ درصد خریدهای مردم به صورت اینترنتی انجام می شود که سهم پوشاک ۱۰ درصد است.

بیات با تاکید بر اینکه تنها ده درصد واحدهای پوشاک فروشی در استان کرمانشاه خرید اینترنتی را فعال کرده اند، علت این موضوع را بافتی سنتی و کوچک بودن برخی از واحدهای مذکور عنوان کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، عفاف و حجاب به عنوان یادگار حضرت زهرا(س) گوهری است که به زنان جوامع اسلامی به امانت سپرده شده هرچند که زنان ادیان دیگر هم تا حدودی به آن پایبند هستند با این وجود نباید اجازه دهیم نقشه های شوم دشمنان انقلاب اسلامی در راستای عریان سازی زنان و نشانه گرفتن عفاف آنها به سرانجام برسد.

 

 

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

آخرین مطالب

پربازدیدترین ها