سرویس: سیاسی کد خبر: 432716 06:21 - 1401/12/29

کارشناس مسائل سیاسی:

ایران امروزی نقش بسیار موثری در معاملات بین‌المللی نفتی دارد/ اثرات شگرف نفت بر بهبود وضعیت اقتصادی  

ایران امروزی نقش بسیار موثری در معاملات بین‌المللی نفتی دارد/ اثرات شگرف نفت بر بهبود وضعیت اقتصادی   

مرصاد نیوز: کارشناس مسائل سیاسی گفت: امروز ایران به‌عنوان یکی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان مهم نفت و گاز در منطقه و جهان نقش بسیار موثری در معاملات بین‌المللی نفتی دارد.

حمیدرضا ترقی در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد، اظهار داشت: در تاریخ کشور ما سال‌ها نفت به‌عنوان یکی از ذخایر مهم کشور  در دست انگلیسی‌ها و بیگانگان بود و آنها از آن بهره‌برداری می‌کردند در واقع انگلیسی‌ها و بیگانگان به مردم ایران القا کرده بودند که این ماده سیاه و گندیده به کار نمی‌آید و دلیلی ندارد که مردم کشور از نفت استفاده کنند اما خود از این منبع مهم بهره می‌بردند.

 

وی افزود: در دولت مرحوم مصدق پیشنهاد ملی شدن صنعت نفت و خروج آن از دست انگلیس و استعمارگران به تصویب مجلس رسید و از آن به بعد اگرچه آمریکا سعی کرد که منابع نفتی ما را برای خود تصاحب کند اما  بر ظرفیت سرمایه ملی کشور افزوده و سبب شد که ایران تا پایان دولت پهلوی روزانه حدود شش میلیون بشکه نفت را استخراج کند.

 

کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: اگرچه مصرف داخلی نفت کم و صادرات آن فراوان بود اما منافع و درآمد آن صرف بهبود و توسعه کشور نمی‌شد‌.

 

ترقی تصریح کرد: ملی شدن صنعت نفت موجب شد این ذخایر که شاید برای بیش از یک قرن می‌توانست تأمین کننده منابع مالی و سرمایه‌ای کشور باشد از چنگ بیگانگان آزاد شود و در راستای منافع ملی مورد استفاده قرار گیرد.

 

وی عنوان کرد: امروز ایران به عنوان یکی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان مهم نفت و گاز در منطقه و جهان نقش بسیار موثری در معاملات بین‌المللی نفتی دارد به‌گونه‌ای است که می‌تواند از این سرمایه ملی برای ایجاد زیرساخت‌های اقتصادی کشور استفاده کند‌.

 

کارشناس مسائل سیاسی گفت: اگرچه نفت بخشی از بودجه کشور را تشکیل می‌دهد اما سعی شده به سمت تولید مشتقات و فرآورده‌های نفتی برویم و از این کالا به‌عنوان گنجینه‌ای که بیگانگان سعی می‌کردند ما را از آن بی‌بهره کنند امروز در عرصه تولید فناوری‌ها و کالاهای متنوعی در کشور استفاده می‌شود.

 

ترقی خاطرنشان کرد: واحدهای پتروشیمی‌ متعدد در کشور تولیداتی از نفت دارند که حیرت‌آور است و نشان می‌دهد این ماده زیرزمینی چه تأثیر شگرفی بر تولید و  بهبود وضعیت اقتصادی کشور دارد به‌گونه‌ای که یک بشکه نفت ۸۰ دلاری می‌تواند به بالای یک هزار دلار بر ارزش افزوده آن بیافزاید.

 

انتهای پیام/

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

آخرین مطالب

پربازدیدترین ها