سرویس: سیاسی کد خبر: 274745 10:42 - 1395/04/30

مرصاد بعد از سفر هیات دولت به کرمانشاه بررسی می کند؛

آشکار شدن تصمیم دولت برای مرکزیت زدایی از کرمانشاه در غرب کشور/ 10 دلیل برای پسرفت بحرانی

آشکار شدن تصمیم دولت برای مرکزیت زدایی از کرمانشاه در غرب کشور/ 10 دلیل برای پسرفت بحرانی

مرصادنیوز: با توجه به عملکرد دولت در سفر استانی به کرمانشاه با بررسی دهها دلیل می توان دریافت که دولت تصمیم به حذف شرایط استراتژیک کرمانشاه از مرکزیت غرب کشور دارد و اراده ای برای توسعه استان نخواهد بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی مرصاد، سفر هیات دولت به کرمانشاه در حالی به پایان رسید که به گفته مسئولین کمیته تبلیغات نهاد ریاست جمهوری هزینه های زیادی به استان کرمانشاه تحمیل کرده است.

 

کارشناسان حوزه های عمرانی و برنامه و بودجه معتقد هستند پروژه های افتتاح و یا کلنگ زنی شده در سفر روحانی به کرمانشاه نیز اولا بسیار کوچک و جزئی و دوما عمده آنها مربوط به گذشته است که بخش های کوچکی از آن طی یک روال معمول توسعه داده شده است.

 

از سوی دیگر حجت الاسلام روحانی در سخنرانی های چهارگانه خود در کرمانشاه بیش از آنکه مطالبات اصلی مردمی در این استان که از سوی نمایندگان مردم در مجلس دنبال می شد را عملیاتی کند در مقابل آن علامت سوال قرار داد.

 

منطقه آزاد در ابهام

 

روحانی در سخنرانی ابتدایی خود در جمع مردم قول مطالعه و اقدام درباره منطقه آزاد کرمانشاه را داد اما در جلسه شورای اداری استان کرمانشاه اعطاء مجوز منطقه آزاد به کرمانشاه را بیش از پیش در مقابل علامت سوال قرار داد و نشان داد که تمایلی به ایجاد منطقه آزاد قصرشیرین ندارد. او در حالی که لایحه ایجاد چندین منطقه آزاد در اطراف کرمانشاه را امضا کرده است در مورد استان کرمانشاه گفت: " بعضی ها منطقه آزاد می خواهند در حالی که ممکن است اساسا منطقه آزاد چیز بدی هم باشد! در صورتی که بخواهد برای واردات ایجاد شود"

 

این اظهارات آقای روحانی در حالی است که تا پیش از کم توجهی های دولت به استان کرمانشاه بیش از نیمی از صادرات ایران با عراق از مرزهای کرمانشاه انجام می شد.

 

تناقض در مورد راه آهن کرمانشاه

 

حجت الاسلام روحانی همچنین رسیدن خط آهن به کرمانشاه را در سخنرانی صبح خود تا پایان دولت وعده داد اما عصر همان روز جلسه شورای اداری دلیل عدم دیده شدن پروژه راه آهن در سفر هیات دولت را اینگونه توضیح داد: "در مصوبات سفر هیات دولت تنها طرح ها و پروژه هایی دیده می شوند که تا پایان همان سال و یا نهایتا سال بعد اجرایی شوند"

 

و این یعنی تناقض در وعده رسیدن قطار به کرمانشاه...

 

رئیس جمهور البته نکته دیگری هم در مورد راه آهن اظهار داشت. او با تشریح اینکه رسیدن خط آهن به عراق از خوزستان بسیار نزدیک تر و به صرفه تر است و برای ما از اهمیت بالا تری برخوردار است. عملا اعلام کرد کرمانشاه در هدفگذاری دولت برای ارتباط با عراق چندان جایگاهی ندارد... او حتی دلیل اهمیت خط آهن خوزستان را مسئله اربعین و زوار عتبات عالیات دانست در حالی که مرزهای کرمانشاه با دارا بودن زیر ساخت مناسب نزدیکترین فاصله را تا عتبات عالیات دارند.

 

روز بعد از این سخنرانی رئیس جمهور بود که دفتر نمایندگی اتاق مشترک ایران و عراق به جای کرمانشاه به عنوان نزدیکترین مرزها به بغداد، به خوزستان داده شد.

 

در واقع دولت اولویت انتقال زوار به عراق، تجارت و صادرات از طریق مرزهای کرمانشاه و اتصال راه آهن از کرمانشاه به عراق را از این استان برداشته است.

 

ده دلیل برای وجود اتاق فکر برای جا ماندن کرمانشاه از توسعه

 

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو پیش از سفر هیات دولت به کرمانشاه گفت: با توجه به شرایطی که برای کرمانشاه رقم می خورد گاهی تردید هست که افرادی در دولت برای نابودی کرمانشاه اتاق فکر تشکیل داده باشند.

 

این اظهارات در نگاه اول کمی عجیب به نظر می رسید اما شاید با مرور موارد زیر بشود بهتر آن را درک کرد.

 

1. اولویت اتصال راه آهن به عراق از کرمانشاه به خوزستان داده شد.

 

2. اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق از کرمانشاه به اهواز اختصاص یافت.

 

3. در خوزستان منطقه آزاد اروند، در ایلام منطقه آزاد مهران، در کردستان منطقه آزاد بانه و مریوان و... شکل گرفته است اما در کرمانشاه اعلام می شود منطقه آزاد ممکن است برای شما چیز خوبی نباشد...

 

4. کرمانشاه زمانی کوریدور اصلی صادرات دام بود در حالی که امروز این شرایط به خرمشهر و آبادان منتقل شده است.

 

5.هزینه های قابل توجه برای آبادانی پایانه های استانهای مرزی  توسط دولت و حتی شهرداری تهران در حالی است که هزینه های انجام شده برای پایانه های مرزی کرمانشاه مثل هتلهای قصرشیرین در حال وارد کردن آسیبهای جدی به مردم و سرمایه گذاران است.

 

6. بحث تبدیل شدن کرمانشاه به مرکز توریست درمانی کشور نیز ظاهرا منتفی است و بیشترین بحث این روزها در این باره در استان خوزستان مطرح می شود.

 

7. بحث راهیان نور و تزریق امکانات به شایستگی در جنوب کشور انجام می شود در حالی که دولت می توانت راهیان نور غرب ایران را به عنوان یک ظرفیت بزرگ بسیار بالنده تر کند.

 

8. استان کرمانشاه بیشترین پوشش گیاهی بلوطهای زاگرس والبته بیشترین آتش سوزیها را تجربه می کند اما مرکز مطالعات احیای جنگلها در ایلام تاسیس می شود.

 

9. توسعه انتقال زوار، پتروشیمی، انتقال آب45 درصد از پروژه های گرمسیری با کانال به طول حدود 200 کیلومتر، توسعه پتروشیمی و کشاورزی و.... نیز همگی از مواردی است که کرمانشاه در حال جا ماندن از استانهایی مانند ایلام است.

 

10. رشد چشمگیر و لجام گسیخته آمارهای مربوط به بیکاری و سایر معضلات اجتماعی در حالی که استانهای همجوار کرمانشاه در حال کنترل این آمارها هستند.

 

به گزارش مرصاد، ریشه تمام این شرایط برای کرمانشاه مدیریت ناکارآمد اجرایی طی سه سال گذشته است که بیش از پیش استان کرمانشاه را به سمت محرومیت می برد.

 

با این شرایط و در صورت تداوم این وضعیت و البته سکوت سیاسی تریبونهایی مانند رسانه ها در قبال بی توجهی دولت به کرمانشاه طی چند سال آینده کرمانشاه با مهاجرت و کاهش رشد جمعیت نسبت سایر استانهای اطراف کاملا مزیت های نسبی خود را از دست خواهد داد و وقوع این شرایط دیگر به سادگی قابل جبران نیست.

 

شیوه سفر یک روزه دولت به کرمانشاه و برخورد با مردم و خواسته های آنان نشان می دهد که تصمیم بر مرکزیت زدایی از کرمانشاه و توقف توسعه استان است.

whatsapp
telegram
Facebook
Twitter
Email
کپی کردن لینک

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد

پربازدیدترین ها