مرصاد نیوز 09:48 - 1393/06/10
گزارش مرصاد؛

نسل سوم اینترنت همراه و حاشیه های آن/ پشت پرده حملات رسانه های معاند به مراجع تقلید چیست؟

مرصاد نیوز: پس از مخالفت و انتقاد برخی از مراجع معظم تقلید با ورود بدون بستر فرهنگی مناسب تکنولوژی اینترنت همراه نسل سوم، برخی از رسانه های معاند حملاتی را علیه ایشان کلید زدند.

 

به گزارش سرویس دین و اندیشه پایگاه خبری تحلیلی مرصاد، در روزهای گذشته اخباری مبنی بر راه اندازی نسل سوم اینترنت همراه از سوی مسئولان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور اعلام شد که از وارد شدن این تکنولوژی به دیگر اپراتور های تلفن همراه خبر می داد.

بر اساس این گزارش علاوه بر اپراتور رایتل، همراه اول و ایرانسل نیز از این تکنولوژی استفاده خواهند کرد.

3g  نسل جدیدی از شبکه موبایلی است که رویکردی مولتی مدیا دارد و بر خلاف جی اس ام(نسل قبلی شبکه های موبایلی که تنها صدا و اطلاعات را منتقل می کرد) اطلاعات چند رسانه ای از قبیل فیلم و تصاویر متحرک را به خوبی منتقل می کند.

31374_228

در این شبکه اطلاعات به صورتی دیجیتال منتقل می شود و همین مسئله باعث می شود که سرعت انتقال بسیار بالا رود.

ورود این شبکه موبایلی به ایران، همراه با آغاز فعالیت شرکت رایتل در سال 1389 و تنها در شهر تهران بود که به تدریج این خدمات موبایلی گسترش پیدا کرد و در تمام کشور به مشترکین ارائه شد.

چرایی نگرانی پیش آمده در خصوص اینترنت همراه نسل سوم

پس از مطرح شدن راه اندازی تکنولوژی نسل سوم اینترنت همراه مخالفت هایی از سوی مراجع و آیات عظام با این مسئله صورت گرفت. بنا بر نظر مراجع محترم تقلید، استفاده از این تکنولوژی در شرایط فعلی جایز نبوده و حرام اعلام شده است.

از طرف دیگر خرم‌آبادی معاون دادستان کل کشور در خصوص نگرانی های پیش آمده برای ورود این تکنولوژی جدید گفت: آنچه که موجبات نگرانی اقشار مختلف جامعه را در مورد خدمات نسل سوم تلفن همراه فراهم کرده، هراس از اصل تکنولوژی نیست. بلکه نگرانی از این جهت است که قبل از فراهم شدن امکان مقابله با آسیبهای فرهنگی و اجتماعی ناشی از این تکنولوژی، نسبت به توسعه آن اقدام شود.

وی افزود: مراجع معظم تقلید نیز اصل موضوع را غیر شرعی اعلام نکرده اند، بلکه اقدامات ناهماهنگ، عجولانه و بدون فراهم کردن زمینه فرهنگی را در این خصوص غیر شرعی دانسته‌اند.

وی تصریح کرد: بنده نیز معتقدم این اقدام نباید توسط یک دستگاه و بدون هماهنگی با سایر نهادهای ذیربط انجام شود. وزارت ارتباطات می بایست قبل از اعطای مجوز ، موضوع را در شورای عالی فضای مجازی که تمام نهادهای ذیربط در آن عضویت دارند و عالی ترین مرجع تصمیم گیری درخصوص مسائل فضای مجازی است، مطرح می کرد.

بر همین اساس، حجت الاسلام و المسلمین رئیسی که اخیراً به سمت دادستانی کل کشور منصوب شده اند، طی نامه ای به ریاست محترم جمهوری، خواستار تشکیل جلسه شورایعای فضای مجازی بمنظور بررسی ابعاد مختلف نحوه اعطای مجوز خدمات نسل سوم تلفن همراه و اتخاذ تصمیم در مورد آن شده اند.

پشت پرده حملات رسانه ای به مراجع عظام تقلید

پس از طرح مسئله مخالفت مراجع با ورود این تکنولوژی به داخل کشور و راه اندازی آن در سطح گسترده، رسانه های معاند و برخی از دلسپردگان دشمن در داخل حملاتی را علیه مراجع عظام تقلید کلید زدند که قابل تامل است.

این حملات پس آن صورت گرفت که صحبت های آیت الله العظمی مکارم شیرازی در خصوص علت مخالفت ایشان با این تکنولوژی در شرایط فعلی تحریف شد.

این مسئله باعث شد که آیت الله مکارم شیرازی اخیرا در سخنانی نسبت به این تحریف سخنانش واکنش نشان داده و از آن گلایه کنند.

18

این مرجع تقلید در این خصوص گفت:  به عنوان نمونه مسأله نسل سوم اينترنت که مطرح شد، از شوراي عالي فضاي مجازي چند نفر پيش ما آمدند و توضيحاتي دادند، من احساس کردم واقعا خطري ممکن است ايجاد شود تذکراتي دادم. متاسفانه بعضي با سوء نيت سخنان و اظهارات ما را تحريف کرده بودند. ما مخالف تکنولوژي نيستيم نه تنها مخالف نيستيم بلکه واجب که از آن استفاده کنیم.
 
 حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی فرمودند: روايتي داريم که اگر علم در ثريا باشد جمعي از ايرانيان آن را به زمين مي آورند؛ آن زمان که ما مسلمانان داراي نهضت و انقلاب علمي بوديم اروپاييان قرون وسطايشان را طي مي کردند.
 
 ایشان با تاکید بر این که ما از تکنولوژي به تمام معنا دفاع مي کنيم، تصریح کردند: عده ای خيال نکنند ما مخالف این تکنولوژی ها هستيم ، منتهي تکنولوژي غربي مانند آب گل آلود و غير بهداشتي است. آب مايه حيات است اما وقتي گل آلود و غير بهداشتي شد بايد تصفيه شود.
 
آیت الله العظمی مکارم شیرازی اضافه کردند: ما مي گوييم اين آب آلوده غير بهداشتي به نام نسل سوم اينترنت را تصفيه کنيد تا آب بهداشتي شود و در اختيار بگذاريد تا همه از آن استفاده کنند و کسي  مخالف آن نيست. آدم بي عقل مخالف پيشرفت و تکنولوژي است؛ بنابراين تفسيرهايي که کرده اند درست نيست.
ایشان فرمودند: وزير محترم ارتباطات نامه اي به من نوشته بودند که ما شوراي عالي مجازي را ديديم، شوراي عالي مجازي به من گفتند که با من تماس نگرفتند. مسأله مهم اين است که گفتند: بعد از اين نسل سوم روي موبايل ها هر فيلمي که بخواهيد هست. من مشهد بودم براي من آوردند و نشان دادند و انواع فيلم هاي آلوده در آن بود بدون هیچ گونه فیلترشکنی؛ با این وجود بنده باز هم اعتماد نکردم از يکي از اطرافيان تلفن همراهش را گرفتم و باز ديدم که تمام فيلم ها بدون هيچ گونه فيلتري در آن وجود دارد؛ ما خواستيم که اين آقايان بروند پيش وزير محترم ارتباطات و جلوي چشم ايشان به ايشان نشان بدهند که چه فيلم هايي فورا روي تلفن همراه شان مي آيد.

وی با تاکید بر این که ما که پايبند به اخلاق اسلامي هستيم و خط قرمزهايي داريم، اظهار داشتند: هر تکنولوژي که مي آيد بايد آن را پاک کنيم؛ بايد اين آب آلوده را تصفيه کنند. من مي گويم در اين مسأله عجله نکنند، با شوراي عالي مجازي تماس بگيرند پيش ايشان بروند، با هم صحبت کنند، نشان بدهند که اين در آينده خيلي مشکلات ايجاد مي کند.

News-635447829276330583

با وجود این به نظر می رسد که پس از مخالفت ها با ورود این چنینی اینترنت همراه نسل سوم، منافع برخی از مرتبطان به این تکنولوژی به خطر افتاده است که چنین حملاتی را علیه مراجع محترم تقلید کلید زده اند.