مرصاد نیوز 10:55 - 1393/07/19
گزارش مرصاد؛

جنگ با خدا در خاکریز بانک ها/ وقتی برخی از بانک های اروپایی از بانک های ایرانی، اسلامی تر کار می کنند!

مرصاد نیوز: بحران وجود ربا در بانک ها به میزانی رسیده است که برخی از کارشناسان، بانک های کشورهای اروپایی را که میزان سود کمتری را دریافت می کنند در مقایسه با بانک های ایرانی اسلامی تر می دانند.

 

به گزارش سرویس دین و اندیشه پایگاه خبری تحلیلی مرصاد، سقوط شدید سهام بانک های آمریکا در سال های اخیر و همچنین قضیه وال استریت که منجر به خسارات هزاران میلیارد دلاری به بانک های این کشور شد، نشان داد که اقتصاد ها و قدرت هایی که بر پایه ربا شکل گرفته اند به ظاهر محکم پایه ریزی شده اند اما در باطن همانند یخی که در حال ذوب شدن هستند.

ربا در بانک داری مسئله ای است که امروزه به معضلی بزرگ برای جوامع تبدیل شده است. این مسئله به خصوص در میان جوامع اسلامی که در شرع مقدس اسلام ربا در آن به جنگ با خدا تعبیر شده است، به نوعی گریبان اقتصاد ها را گرفته است که کشورها توان رهایی از آن را ندارند.

این شرایط به اندازه ای بحرانی شده است که برخی از کارشناسان میزان ربا را در برخی از کشورهای اسلامی بیش از بانک های اروپایی می دانند؛ این فاجعه ای است که از آن به عنوان جنگ با خدا در کشورهای اسلامی یاد می کنند!

IMG09201292

بر اساس اعلام برخی از آمارها، ایران با نرخ متوسط سود بانکی 12.5 درصد(که مسلما امروز چیزی بیش از این میزان دریافت می شود) در جایگاهی بالاتر از چهلم جهان بر اساس میزان سود گیری در بانک هایش قرار دارد. این درحالی است که بانک های کشورهایی چون جمهوری چک، ژاپن، انگلستان، سوییس، نروژ، کانادا، لیبی، ساحل عاج، مالی و ... جایگاه بسیاری پایین تر از ایران دارند!

IMG19000219

با این وجود در کشور ما شرایط در برخی از موارد نیز اوضاع بدتر و وخیم تر است. سودهای بانکی در بسیاری از بانک های داخلی به 27 درصد هم می رسد که این مصداق بارز ربا در جامعه ای است که آرمانش حرکت به سوی تمدن اصیل اسلام ناب محمدی است.

بازار مکاره سودهای بانکی در داخل سیستم اقتصادی کشور به حدی نابسامان و عمیقا ضد اسلامی شده است که مراجع معظم تقلید به آن اعتراض کرده و آن را عین جنگ با خدا نامیده اند.

آیت الله مکارم شیرازی در خصوص شرایط سودهای بانکی در داخل کشور می گوید: با نهایت تاسف باید بگویم که برخی از بانک ها سودهایی به میزان 28 درصد، 25 درصد، 17 درصد و ... می گیرند و می گویند ما کارمزد گرفته ایم! اما کارمزد این نیست.

این مرجع تقلید با بیان تعریف دقیق کارمزد تاکید کرد: معنای کارمزد این است که به عنوان مثال ما پرسنلی را استخدام کرده و محلی را اجاره کرده یا خریده ایم و مقداری را هم هزینه کرده ایم تا یک مکان برای وام دهی ایجاد کنیم. در این میان وامی به فردی می دهیم تا کاری را انجام دهد؛ مشخص است که حساب و کتاب این وام دهی هزینه بر است که به آن کارمزد می گویند.

IMAGE635040838651406250

وی افزود: آن چه که به عنوان معنای کارمزد بیان کردیم، حرام نیست زیرا این سود پول نیست بلکه هزینه های جانبی است.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه بارها از صندوق های قرض الحسنه سوال کرده که میزان درصد نهایی کارمزد چه میزان است،  خاطر نشان کرد: برخی های گفته اند 2 درصد، برخی ها هم 3 درصد را اعلام کرده اند. حداکثر میزانی که به ما اعلام کرده اند 4 درصد بوده است.

این مرجع تقلید شیعیان خاطر نشان کرد: بیش تر از 4 درصد دیگر اسمش کارمزد نیست بلکه سود پول بوده و اسمش رباست و تنها اسمش را تغییر داده اند.

وی گفت: با تغییر اسم چیزی عوض نمی شود بلکه ماهیت آن باید تغییر کند.

چرا عزم جدی برای اصلاح شیوه بانکداری حرام نیست؟

بانکداری بدون ربا یکی از مهم ترین مسائلی است که امروز نیاز است به صورت جدی به آن پرداخته شود. در کشور اسلامی ایران که آرمان آن رسیدن به وضعیت اجتماعی مدینه النبی است بایستی شرایطی مهیا شود که در تمامی عرصه های اجتماعی و زندگی مردم جامعه قوانین اسلامی جاری باشد.

بانک ها و وام دهی آن ها به مردم امروز به مسئله ای تبدیل شده است که در جامعه کم تر کسی است که با آن روبرو نشده باشد. امروز کم تری کسی را می توان پیدا کرد که حداقل یک بار وام نگرفته باشد؛ با این وجود نیاز است که به این موضوع نگاهی ویژه داشت.

مقام معظم رهبری در دیداری که با خبرگان داشتند، در تبیین برداشت صحیح از انعطاف پذیری، پاسخ بروز به مسائل تازه در عرصه های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و دیگر زمینه ها اشاره کردند: بعنوان مثال در بحث بانکداری اسلامی و یا موارد دیگر، مسائل تازه ای بروز میکند که فقه مکلف است آنها را حل کند.

22987_181

این اشاره مقام معظم رهبری به این معناست که تحقق بانکداری اسلامی در جامعه نیازی اساسی است در صورتی که تاکنون اقدامی جدی صورت نگرفته است.

به نظر می رسد که عزمی جدی برای تحقق آن وجود ندارد اما آن چه که مسلم است اگر جامعه ما خواهان رسیدن به آرمان مدینه النبی است بایستی به جایگاهی برسد که این مشکل و معضل اساسی وجود ربا در زندگی مردم جامعه هر چه سریع تر حل شود زیرا در جامعه ای اسلامی نمی توان با پوشش اسلامی به جنگ با خدا رفت.